Dýmka za třináct milionů. Do aukce jde vzácné dílo Emila Filly

  13:07aktualizováno  13:07
Unikátní obraz malíře Emila Filly Hlava muže s dýmkou bude hlavní a nejdražší položkou aukce, která se uskuteční 25. května v Praze na Žofíně. Dražba nabídne i díla Jana Zrzavého, Václava Špály nebo Františka Muziky.

Emil Filla, Hlava muže s dýmkou | foto: Galerie Kodl

Tradiční jarní aukční den pořádají společně Galerie Kodl a aukční síň Vltavín. Tentokrát nabídne více než čtyři sta padesát uměleckých děl s celkovou vyvolávací cenou téměř 85 milionů korun.

"Chtěl jsem mít aukci klidnější a komornější, než byly ty v minulých letech. Loni na podzim jsme prodali díla za 120 milionů korun. Byla to velká práce, která stála hodně energie, a tak jsme si předsevzali, že uděláme dražbu menší," vysvětluje Martin Kodl. "Nicméně opět začaly chodit obrazy, které člověk nemůže odmítnout. Včetně takových, které nikdy na trhu nebyly a takřka se na ně zapomnělo. To mi nedá profesně ani sběratelsky, abych je do aukce nezařadil," dodává.

O největší překvapení se může postarat unikátní práce Emila Filly (1882-1953) z roku 1915, tedy jeho holandského období. V Holandsku Filla pobýval během první světové války a kromě malování se věnoval také práci v českém odboji. Jeho obrazy z tohoto období považovali i současníci za vrchol jeho tvorby. Vzhledem k raritnosti srovnatelných děl z této krátké periody je pochopitelné, že se Hlava muže s dýmkou vystavovala mnohokrát doma i v zahraničí. Objevuje se také v řadě význačných publikací včetně monografie Emila Filly, kterou napsal Vojtěch Lahoda v roce 2007.

Obraz, jejž si vybral Sekora

"Muž s dýmkou je v podstatě vlajkové téma všech kubistických malířů. Fillův obraz navíc pochází z doby, kdy se kubismus zrodil. Já zastávám názor, že Filla naprosto jednoznačně patří do světového kubismu, což potvrzuje i cenový vývoj jeho děl. S tím názorem leckdo nesouhlasí a já tomu nechci oponovat. Ale myslím si, že Filla ještě do budoucna rozhodně překvapí," míní Kodl.

Vyvolávací cena Hlavy muže s dýmkou je třináct milionů korun. Je to cena odvážná, laicky možná ohromující, nicméně z pohledu toho, kam se ten obraz řadí, se může jevit až směšná. Pro kupce se stane určitě kvalitní investicí. "Jsem hrozně rád, že se takový obraz na trhu vůbec objeví. Je to skutečně sváteční chvíle. Kdyby se v zahraniční aukci objevil podobně zásadní obraz od Picassa nebo Braqua, byla by to velká událost," připomíná Kodl. Od Emila Filly bude v aukci ještě olejomalba Zátiší s hroznem a pohárem za 1,4 milionu korun, bronzová Hlava a několik drobnějších leptů.

Jan Zrzavý, České městečko

Jan Zrzavý, České městečko

Několik děl má v aukci také malíř Jan Zrzavý (1890-1977). Vedle prací na papíře a dvou litografií, z nichž jedna představuje imaginární podobiznu Karla Hynka Máchy, to je především excelentní malba Anděl. Osobitou temperu na plátně vycházející z nejlepších raných figurálních kompozic měl ve své sbírce Zrzavého přítel a významný francouzský historik Édouard Dolléans. Obraz, ze kterého díky úzké návaznosti na staré mistry vyzařuje až renesanční líbeznost, se bude vyvolávat za 4,8 milionu korun.

Zrzavého malba České městečko má zajímavou minulost. Obraz, který vznikl krátce po druhé světové válce, v roce 1947, zachycuje obec Krucemburk na Vysočině, kde Zrzavý žil a kterou miloval. Pochází navíc z pozůstalosti Ondřeje Sekory, známého především jako autora Ferdy Mravence. "Sekora byl vynikající výtvarník a uměl si vybrat dobré dílo. Jde o malbu prodchnutou melancholií. Úžasně vystihuje atmosféru českého venkova," říká Martin Kodl.

Nejen sběratele a investory nejspíš zaujme trojice obrazů od Václava Špály. Raná krajina z roku 1912 nese název Stromy a vyznačuje se autorovou typickou suverenitou, přičemž zároveň předjímá Špálovy následující nejslavnější scény. Její cena je stanovena na 2,5 milionu.

Václav Špála, Stromy
Václav Špála, druhá strana obrazu Stromy

Olejomalba Stromy z roku 1912 předjímá Špálovy pozdější nejslavnější scény. Atypický mužský akt na druhé straně plátna vznikl pravděpodobně ještě před rokem 1910 za autorových studií.

Zcela mimořádná je potom Špálova olejomalba Píseň venkova datovaná do roku 1922. Špičková ukázka evropského kubismu vznikla pod vlivem poetiky Devětsilu. Ostatně pochází přímo z pozůstalosti jednoho ze zakladatelů této skupiny Adolfa Hoffmeistera. Vyvolávací cena je stanovena na 1,5 milionu korun. Do třetice je to komponované Zátiší na Otavě z autorova modrého období, jež startuje na 1,1 milionu korun.

Mistři 19. století

Za zmínku stojí určitě i Zátiší s melouny a hroznem od jednoho ze solitérů české moderní scény Františka Muziky (1,8 milionu) nebo velkoformátové plátno Pohřeb od Joži Uprky (1,9 milionu). Samozřejmě dojde i na mistrovská díla z konce 19. století, jako je nedávno objevený Pasáček koz od Antonína Mánesa, mimořádně krásná a pozitivně laděná malba (1,6 milionu), nebo Brožíkův obraz U pramene (1 milion).

Jednotlivá díla jsou až do soboty 24. května vystavena v Galerii Kodl a Galerii Vltavín. Otevřeno je denně od 10 do 12 a od 13.30 do 18 hodin.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!