Edinburgh očekává hvězdy i náročné inscenace

Jestli někde v kultuře neznají okurkovou sezonu, pak je to v Edinburghu. Ve skotské metropoli se v srpnu rozjíždí obří multikulturní festival, ve kterém se prolíná hudba, film, knihy, tanec, divadlo a vážná hudba: v tuzemsku těžkou uvěřitelný kulturní jarmark, kdy do jednoho města během měsíce přijede na rozličné kulturní události až milion návštěvníků.

Festivaly, z nichž každý má své vlastní jméno, startují s několikadenními odstupy. Snad největší pozornost na sebe poutají dvě na divadlo a hudbu zaměřené akce: Edinburgh Fringe festival a  Edinburgh International festival.

Jako první, tuto neděli začíná svobodomyslný Fringe festival, který začal jako vzpoura proti jeho oficiálnímu protějšku. Pár nepozvaných muzikantů a herců přijelo v roce 1947 v době konání prvního ročníku Edinburgh International festivalu. Protože oficiální divadla byla obsazená, začali hrát na ulicích a po hospodách. Dnes se Fringe odehrává také v sálech, ale krédo je stejné: přijede každý, kdo chce, ale pobyt i pronájem sálu si platí z vlastní kapsy. Do festivalové kasy se sype i nemalý vstupní poplatek.

Přestože účast na Fringe festivalu přijde na pár set liber, na nezájem umělců organizátoři žehrat nemusí -  letos se očekává na patnáct stovek produkcí. Častým tématem představení jsou tragické události z 11. září loňského roku. Dokonce i hollywoodské celebrity Tim Robbins a Susan Sarandonová přijedou na Fringe se hrou The Guys, která je poctou newyorským hasičům. Autorka Anne Nelsonová hru napsala podle výpovědí jednoho z velitelů hasičů.

O týden později, 11. srpna, začíná Edinburgh International festival. Míval nálepku exkluzivní, trochu nepřístupné akce: letos se chce otevřít co nejvíce zájemcům: „Na programu jsou jak unikátní světové premiéry, na které se sjíždějí diváci z celého světa, tak věci, které jsou určeny spíše pro domácí publikum,“ říká ředitel festivalu Brian  McMaster. Slibuje například jak drahou operu, tak sérii koncertů, na které pořídíte lístek již za pět liber.

Nejambicióznějším projektem programu je právě nákladná opera: Wagnerův Parsifal v mezinárodním obsazení a v režii Petra Steina. Výčet zvučných režisérských jmen však zdaleka nekončí: Luc Bondy bude režírovat Brittenovo Utažení šroubu, proslulý belgický choreograf a režisér Jan Fabre přijede s Labutím jezerem.

V činohře poutá pozornost zejména premiéra společné hry dvou autorů, dobře známých i u nás. Nor Jon Fosse, jehož hru Někdo přijde uvádí Národní divadlo v Brně, přepracoval společně se Skotem Davidem Harrowerem (autor hry Nože ve slepicích, momentálně na repertoáru Divadla Na zábradlí) vlastní hru Dívka na kanapi. Režii oba dramatici svěřili Thomasu Ostermaierovi, německému bouřlivákovi a šéfovi prestižní berlínské Schausbühne, jenž proslul například režiemi cool dramatiky.