David Eben s CD k 700. výročí narození Karlav IV.

David Eben s CD k 700. výročí narození Karlav IV. | foto: Supraphon

Milostné písně bavily i za Karla IV. Ale co se na jeho dvoře hrálo, nevíme

  • 1
Hudbu v Čechách v době Karla IV. přibližuje CD Davida Ebena a souboru Schola Gregoriana Pragensis. Supraphon ho vydává k 700. výročí panovníkova narození.

„Hudba musela být součástí Karlova života, i když byla vázána především na duchovní sféru, která zase souvisela s císařovými státnickými vizemi. V jeho době se zvýšila prestiž svatovítské katedrály a ke zdejším obřadům přirozeně patřil i liturgický zpěv,“ vysvětluje Eben. Duchovní tematika tvoří podstatnou část CD, které však sleduje i Karlovy vazby na Francii, pražskou univerzitu anebo milostnou lyriku.

Obal alba Carolus IV. připravené k 700. výročí narození Karlav IV.

Karel byl vychován na francouzském dvoře, a tak se nabízí otázka – nakolik vstřebal tamní sofistikovanou hudbu a co se hrálo na jeho vlastním dvoře? „To je pro muzikology oříšek,“ přiznává Eben. Podle něj se Karlův dvůr nejspíš nestal centrem „moderní“ západní hudby.

„Nebyli tu velmožové, kteří by si vydržovali hudebníky jako ve Francii. Doložena není ani královská kapela, ovšem muzika tu určitě zněla. V dobových listinách jsou zmiňováni konkrétní hudebníci, třeba jistý trubač, který se při výkonu služby zranil na hlavě, a tak ho Karel odškodnil statkem,“ dodává Eben.

Intelektuální zábava kvetla spíše na pražské univerzitě. „Na CD jsme zařadili třeba píseň Prima declinatio, což je hříčka, která řád v gramatice přirovnává k řádu světa,“ poznamenává Eben. Nahrávku, na níž se podílela i sopranistka Hana Blažíková, soubor představí na koncertech. V květnu vystoupí i na vernisáži výstavy o Karlu IV. v pražské Valdštejnské jízdárně.