Dvořákova Vanda pojede i do Vídně

Po Dimitriji ve Státní opeře Praha uvede i Národní divadlo méně známou operu Antonína Dvořáka, spjatou se slovanským prostředím. Volba padla na Vandu, jež se odehrává v polském dávnověku. Premiéru má v neděli 9. května. Operu hudebně nastudoval německý dirigent Gerd Albrecht.

Albrecht, který v Národním divadle pracuje poprvé, se celosvětově zasazuje o Dvořákovo dílo. Vandu, jejíž libreto je v odborné literatuře označováno za mimořádně chatrné a hraničící s parodií, už provedl v minulosti koncertně, a to v Kolíně nad Rýnem a v Amsterdamu.

"V jednom Dvořákově životopise jsem se dočetl, že jeho dcera zpívala u otcova hrobu árii z Vandy. Tak jsem se dostal k této opeře," vysvětluje Albrecht, který Vandu propaguje s ohledem na její hudební stránku.

Pověsti o Vandě, dceři polského knížete Kraka, se poprvé objevují na začátku 13. století a pak je zmiňují i další polští kronikáři. Dvořákova operní verze nikdy nezakotvila na jevištích, naposledy byla provedena roku 1929 v Národním divadle. Od té doby u nás zazněla pouze koncertně roku 1991.

Nynější novodobou jevištní premiéru scénicky připravil režisér Vladimír Darjanin na scéně Daniela Dvořáka. Roli Vandy bude zpívat Olga Romanko, v dalších rolích se představí Jolana Fogašová, Roman Janál a další sólisté.

Po čtyřech pražských přestaveních odjede Národní divadlo do Vídně, kde 1. června Vandu představí koncertně v koncertní budově Musikvereines.