Z muzikálu Dracula

Z muzikálu Dracula | foto: Michal Sváček, MAFRA

Muzikálový Dracula dobývá Asii, po Koreji slaví úspěch i v Japonsku

  • 0
Česká muzikálová legenda Dracula slaví úspěch v Asii, po povedeném tažení Jižní Koreou nyní láká diváky v Japonsku. Série představení odstartovala tento týden v tokijském Divadle Bunkamura, jež pojme 2200 diváků.

Muzikál Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese uvádí v licenci společnosti Provox music publishing korejská společnost M Musical Art.

"Dlouhotrvající ovace ve stoje prvních repríz jsou příslibem úspěchu tohoto původního českého muzikálového projektu v asijských zemích," sdělil po telefonu zástupce společnosti Provox Jiří Paulů. Největším problémem v Japonsku i v Koreji je podle něj vůbec možnost získat nájem v divadle. "Producent zatím dostal prostor na srpen k uvedení 25 repríz, představení se proto hraje i dvakrát denně," řekl Paulů, který jedná o dalších možných uvedeních nejen v Japonsku a v Koreji, ale i v Číně.

Rekordní Dracula

Původní dílo Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese je dosud nejúspěšnějším muzikálovým projektem v Praze z hlediska počtu diváků. V Kongresovém centru mu při 916 reprízách tleskalo milion a čtvrt lidí. Obnovenou premiéru měl v roce 2009 v Divadle Hybernia. Znovu se v Česku objevil před jedenácti lety, ale obdobné popularity nedosáhl. Hlavní roli ztvárnil Daniel Hůlka, který se posléze objevil i v dalším Svobodově díle Monte Cristo.

Z muzikálu Dracula

 Nejvíce repríz však měla v Praze v 90. letech rocková opera Jesus Christ Superstar - 1288. Vzhledem k menší kapacitě divadla Spirála ji zhlédlo "jen" 850 tisíc lidí.

Dracula byl vůbec prvním českým muzikálem uvedeným na asijském trhu. V Koreji měl premiéru už v roce 1997 a otevřel dveře dalším projektům; v roce 2007 Hamletovi Janka Ledeckého či o dva roky později muzikálu Jack Rozparovač skladatele Vaša Patejdla.

Jihokorejský Soul je všeobecně považován za Mekku tohoto žánru a lakmusový papírek muzikálových projektů. Když se Ledecký po zkouškách před premiérou ocitl na skok v Praze, s uspokojením kvitoval, že se Hamlet v předprodeji dostal na druhé místo z 68 muzikálů, které se v tomto desetimilionovém městě tehdy denně uváděly.

Dracula se vrátil do Soulu i v letech 2000 a 2006. Polská jazyková verze se zařadila do repertoáru hudebního divadla v Gdyni, v ruštině ho uváděli v roce 2002 v moskevském Akademickém divadle.

Cesty po Evropě

První uvedení německé verze bylo 30. dubna 2004 před švýcarským publikem v Basileji. Krátce nato se Dracula představil v německém amfiteátru pro 2500 diváků v Tecklenburgu. V listopadu 2005 následovala premiéra vlámské verze v Antverpách, v srpnu 2006 Draculu viděli v Lichtenštejnsku a o čtyři roky později v Rostocku, připomněl Paulů. Podle něj se s úspěchem setkaly i reprízy v Bratislavě a Prešově.

Všichni autoři Draculy už zemřeli. Textař Zdeněk Borovec v roce 2001, skladatel Karel Svoboda si vzal život o šest let později a Richard Hes prohrál svůj boj s rakovinou letos v únoru.

,