Dr. Šaldu umučil anonymní autor

Jméno současného autora hry Pronásledování a umučení dr. Šaldy, kterou pražské Národní divadlo uvede v premiéře ve čtvrtel ve Stavovském divadle, zná prý jen daňový úředník. Pro všechny ostatní diváky a údajně i pro inscenační tým zůstává dramatik, případně dramatička, skryt za slovem Anonym.

Součástí hry s veřejností je i koncepce programu, který přináší grafologický rozbor Anonymova rukopisu a rozhovor uskutečněný prostřednictvím internetu.

"Pro režiséra je anonymita žijícího autora výhodou, neboť se tak tvůrce hry dobrovolně vylučuje z účasti na zkouškách. S textem jsme tedy mohli zcela svobodně nakládat, aniž by nás nějaký hnidopišský pisálek obtěžoval připomínkami," tvrdí šéf činohry Michal Dočekal, jenž hru režíruje.

Podle Dočekala však nejde o kapric ani o řízenou mystifikaci. "Sama struktura hry prozrazuje, proč ji autor nepodepsal. Anonymita se váže těsně k textu, je to součást hry," prohlásil.

Martin Porubjak, který se na inscenaci společně s Lenkou Kolihovou-Havlíkovou podílí jako dramaturg, říká: "Pronásledování a umučení dr. Šaldy je velmi osobní hra, ovšem v osobní zkušenosti dramatika je skryta zkušenost obecná."

Co lze ještě z textu vyčíst? Jde zřejmě o autora z generace padesátníků až šedesátníků, jejímž smutným krédem by podle Porubjaka mohla být průpovídka "když jsme mohli, tak jsme nemohli, a teď, když můžeme, tak už nemůžeme".

"Také jde o text velmi hravý a navíc atraktivní tím, že se děje v divadelním prostředí a pohrává si s divadelními konvencemi,"   doplňuje Martin Porubjak.

Michal Dočekal vidí hru především jako tragikomedii. Do hlavních rolí divadelního ředitele Nývlta a stárnoucího pochybujícího autora dramatických děl dr. Šaldy, jehož hra se dočkala pouhých čtyř repríz, Dočekal podle Anonymových instrukcí  obsadil jediného herce - Miroslava Donutila.

"Dvojrole je vždy obrovský záběr, ale také veliká příležitost. Poprvé se zabývám anonymem, ale jen proto, že hra je velmi slušná. Jinak bych ji nedělal," řekl Miroslav Donutil.

V dalších rolích se objeví Jana Boušková v alternaci se Zuzanou Šavrdovou coby nápovědka a Nývltova manželka, Josef Vinklář si zahraje "barda" a Šaldovu ženu, herečku Mexbauerovou, ztvární hostující členka Slovenského národného divadla Diana Mórová.

Právě takto "koprodukční" inscenace Pronásledování a umučení dr. Šaldy je prvním krokem, jímž hodlá pražské Národní divadlo ještě více prohloubit spolupráci se slovenským protějškem.

"Přestože je text zakotven do českého prostředí, věřím, že rezonovat by mohl i na Slovensku. Odráží totiž česko-slovenskou zkušenost," domnívá se Porubjak. Národní divadlo také na spřátelenou scénu "Šaldu"   přiveze.

Scénu vytvořil Daniel Dvořák. "Byl to poměrně náročný úkol - jak na jeviště Národního divadla dostat Národní divadlo, a přitom nekopírovat jeho prvky, ale vytvořit scénu, která by vlastně reprezentovala všechna velká kamenná divadla," uvedl Dvořák.
Kostýmy navrhla Zuzana Krejzková, autorem hudby je Vladimír Franz.