Dostál nesouhlasí se zdražením vstupenek

  • 16
Kulturní veřejnost se bouří proti zvýšení daně z přidané hodnoty na vstupném z pěti na 19 procent. Poslanci změnu chystají od 1. května. Proti je spolu s principály, majiteli kin a filmovými distributory i ministr kultury Pavel Dostál.

Ministr na zasedání vlády proti vyšší dani protestoval: Nemohu si dovolit se chovat jako likvidátor kultury. Dostál chce odpoledne podpořit provozovatele kulturních zařízení a umělce na mimořádné tiskovou konferenci.

"Vstupné už zdražit nemůžeme. Jako soukromé divadlo dostáváme od státu skoro třikrát méně peněz, než mají městská divadla. Proto musíme mít i dražší lístky," zlobí se Hana Heřmánková, spolumajitelka divadla Bez zábradlí.

"Výš už ale rozhodně jít nechceme, ani nemůžeme." Vstupné by se podle ní kvůli vyšší DPH vyšplhalo až ke čtyřem stovkám.

Zvedne-li se však DPH, bude Heřmánkovo divadlo na pokraji zkázy. "Spočítal jsem si, že by to pro nás znamenalo ztrátu čtyři a půl milionu ročně," řekl Karel Heřmánek pro Lidové noviny.

Heřmánkovi už takhle šetří kde mohou. Veškerou administrativu divadla obstarávají spolu s nimi jen tři lidé. "Šetříme, kde se dá," vysvětlují manželé, kteří plánovanou změnu považují za krátkozrakou i pro samotný stát.

"Když lidé přestanou chodit do divadla a nám se přestane dařit, nebudeme vydělávat, ale ani odvádět státu daň ze zisku."

Za nemravné považuje vyšší danění pro vstupné na kulturní akce i Jan Hrušínský, majitel divadelní společnosti. Argumentuje tím, že státních a bohatě dotovaných institucí se změna netýká a doplatí na ni právě jen odvážlivci, kteří už nyní podnikají ve stresu a pod tlakem.

"Jestli poslanci odhlasují tuto daňovou změnu, zdraží se vstupné u soukromých divadel, zatímco státní a městská divadla budou moci nabízet své vstupenky o 19% levněji," argumentují svorně v rozhořčeném dopise adresovaném novinářům zástupci Divadla Broadway, Na Fidlovačce, Divadla Kalich, GoJa Music Hall, Interkoncerts Europe s.r.o, Petarda Production a.s. a Sidovsky Management s.r.o.

Stát tak podle nich hodlá "nadále vytvářet a prohlubovat neférové a nerovné podmínky k podnikání, kdy na trhu upřednostňuje své příspěvkové organizace před organizacemi soukromými."

Podle Juppa Konečného, který tradičně pořádá například velký folkový festival Zahrada, by cena vstupenky přesáhla nehorázných tisíc korun. "To je podle mě magická hranice, která spoustu lidí odradí," řekl ČTK.

"Usiluje snad vláda o to, aby byl národ nekulturní a hloupý? Chce snad, aby jako takový byl poddajnější?" tázal se Konečný.

Zvýšení cen by se od května týkalo také kin. Nespokojený je proto i generální ředitel sítě multiplexů Village Cinemas Tomáš Palička. Konkrétní opatření však zatím nechystá. Tvrdí stejně jako ostatní soukromí provozovatelé kulturních zařízení a organižátoři nejrůznějších akcí, že ceny vstupenek už jsou nyní takřka na maximu.