Film Kdopak by se vlka bál měl na Berlinale úspěch. Největší hvězdou byla ale malá Dorotka Dědková.

Film Kdopak by se vlka bál měl na Berlinale úspěch. Největší hvězdou byla ale malá Dorotka Dědková. | foto: ČTK

Dorotka z českého filmu oslnila Berlinale, teď s „Vlkem“ soutěží

  • 1
Až dosud bylo Berlinale v očích Čechů přehlídkou, na které se producírují zahraniční hvězdy, ale jinak nás vlastně nemá čím zaujmout. To se ale mění. Do soutěže vstupuje český film Kdopak by se vlka bál s Dorotkou Dědkovou v hlavní roli a o tom, jestli vyhraje, bude mezi jinými rozhodovat i český porotce.

"Šli jsme po červeném koberci a kolem nás se tísnily stovky dětí, které mi sahaly sotva po pás. Trochu nás to zaskočilo, přece jen jsme zvyklí na starší publikum. Ale byla to paráda," řekla portálu iDNES.cz Maria Procházková bezprostředně po oficiálním uvedení filmu Kdopak by se vlka bál v obřím sále berlínského kina ZOO-Palast.

Z Berlinale pošesté: nevadnoucí kráska a homosexuál

Reportérka iDNES.cz glosuje dění na filmovém festivalu

Film, který dětskou formou vypráví "dospělácké" téma, soutěží v sekci Generation K. Ta se zaměřuje výhradně na tvorbu pro děti. Shodou okolností přitom právě o této soutěži rozhoduje mezinárodní porota, v níž zasedl i umělecký ředitel zlínského festivalu Petr Koliha.

MFF pro děti a mládež Zlín - umělecký ředitel Petr Koliha"Těžko říct, jaké má naděje. Faktem je, že v soutěži převažují snímky, které jsou víc o dětech než pro děti a často jsou velmi drastické, takže nedokážu odhadnout, jak se mezi nimi bude vyjímat poetický snímek Kdopak by se vlka bál," komentoval šance českého koně Petr Koliha.

A Maria Procházková mu přizvukuje: "Neviděla jsem nic z naší konkurence, takže těžko soudit, ale co jsem slyšela, jsou prý ve hře docela drsné filmy. Záleží na tom, jak moc bude chtít porota dostát slovům, že hledá filmy pro děti. Rádi bychom uspěli a rozhodně vítězství nevylučujeme, ale neděláme si zbytečné naděje, festivaly jsou vždycky jedna velká politika."

Tak jako všechny filmy z Generation K, i snímek Procházkové promítli pořadatelé nejprve dětem. A nebylo jich málo. "Sál byl narvaný k prasknutí a sedělo v něm nějakých osm stovek dětí, neuvěřitelné. Trochu jsme se báli, jestli to pro ně vůbec bude srozumitelné, film počítá s publikem zhruba od osmi let a těmhle dětem bylo často kolem šesti. Ale reagovaly báječně," pochvalovala si po projekci režisérka, kterou do Berlína doprovodili Martin Hofmann, Jitka Čvančarová a Dorotka Dědková.

Z filmu Kdopak by se vlka bálZ filmu Kdopak by se vlka bál

Ta si prý na berlínské premiéře prožila svou hvězdnou půlhodinku. "Děti v sále jí neskutečně aplaudovaly. Musela vylézt do světel reflektorů, podepisovat se do památníčků a odpovídat na otázky diváků. Byla z ní opravdová hvězda," popsala portálu iDNES.cz Jitka Čvančarová, která si víc než červený koberec užívala právě spontánní dětské reakce.

"Děti byly nadšené. Film zatím skoro všude přijímají kladně, ale to, jak reagovaly děti v Berlíně, jsme nezažili. Máme z toho obrovskou radost. I když je pravda, že Dorotka z toho humbuku kolem sebe byla trochu vyplašená," doplnil herečku producent Vratislav Šlajer. Děti si prý malou herečku oblíbily tak, že ji nechtěly pustit pryč a dvacet minut ji bombardovaly otázkami.

Z filmu Kdopak by se vlka bál

"Nesly se samozřejmě v dětském duchu  - kolik ti je, jak se jmenuješ, máš kluka a podobně. Každopádně byl o Dorotku takový zájem, že jsme ji museli z pódia doslova odtáhnout," usmívá se režisérka. V pátek delegaci k filmu doprovodí další čeští herci, v plánu je totiž ještě promítání pro porotu a po skončení hlasování, které se odehraje v sobotu, ještě jedna doplňující projekce.

Děti z vlka dostaly dospělé na lopatky

Čtěte recenzi MF DNES

"Dorotka je tu s celou rodinou, určitě si tedy užije i jiné věci než jen festival. Její tatínek navíc film ještě vůbec neviděl, takže ho bude mít s veškerou slávou tady," prozradila režisérka, která je spokojená i s tím, jaký je o film zájem na filmovém trhu. "Jednání s distributory samozřejmě nejsou jednodenní záležitost, takže to nechci zakřiknout. Už teď se nám ale hlásí vážní zájemci z Německa, Polska, Francie, Řecka, ale například i z Taiwanu a Japonska," uzavřel Šlajer.