43. MFFKV - Helena Třeštíková u plakátu svého dokumentu René - Mezinárodní

43. MFFKV - Helena Třeštíková u plakátu svého dokumentu René - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (8. července 2008) | foto: MF DNES

Dokumentaristka Třeštíková: Když se dívám na své filmy, trpím

  • 0
Úterý patřilo na festivalu v Karlových Varech vedle hraných filmů či media party také dokumentárním filmům. V Thermalu se představily chystané dokumenty tvůrců ze střední a východní Evropy, mezi nimi i pokračování dokumentu Heleny Třeštíkové o narkomance Katce.

Na karlovarském festivalu se už tradičně vedle soutěže hraných filmů koná také klání o cenu za nejlepší dokument. Letos je v něm šestnáct snímků.

"Nadchnul mě polský snímek Než to začne bolet režiséra Marcina Koszalka," prozradila iDNES.cz nejvýraznější česká dokumentaristka Helena Třeštíková, která v posledním roce získala dvě prestižní mezinárodní ocenění za své filmy René a Zázrak po 35 letech. - čtěte Třeštíková pokračuje ve vítězném tažení, další cenu dostane v Cannes

Režisérka dnes představila chystané pokračování příběhu mladé ženy Katky, která je závislá na heroinu. Třeštíková její osudy a krutou proměnu vlivem tvrdých drog sleduje od roku 1996.

"Katka před dvěma roky otěhotněla. V ten moment se musela definitivně rozhodnout, jestli drog nechá, jinak by jí dítě vzali. Jak to dopadlo, se dozvíte v dokumentu," láká na film, který bude hotov letos v prosinci, jeho producent Pavel Strnad.

Třeštíková do Varů přijela také proto, aby uvedla promítání epizody Zuzana a Stanislav ze svého populárního cyklu Manželské etudy po dvaceti letech. "Když se dívám na staré záběry, trpím. Vidím tam samé chyby," stěžuje si režisérka, která prý často nakonec přikročí k přestřihání starších záběrů.

Helena Třeštíková

Přesto je podle ní materiál nasbíraný před desítkami let cenný. "Je to vlastně takový archiv. V osmdesátých letech bylo běžné, že se stála čtyřhodinová fronta na vánoční stromky nebo že se po škole chodilo na vojnu, dnes se to zdá kuriózní," vysvětluje.

Třeštíková si pochvaluje, že dokumenty dostávají na festivalu ve Varech významný prostor, přesto by mohlo být i lépe. "Českému dokumentu, který má u nás dlouhou tradici, chybí peníze," podotýká. O kvalitní dokumentaristy podle ní však nouze není. "Máme mnoho zajímavých a různorodých režisérů," myslí si.

Stejný názor sdílí Hana Rezková z Institutu dokumentárního filmu. "Nicméně by tu měla fungovat systematická podpora ze strany České televize, pokud se na vzniku dokumentu podílí, a také tu chybí legislativní podpora," doplňuje Rezková, podle které je navíc v Česku daleko vyšší potenciál, než jaký se nakonec prosadí v zahraničí, což je škoda.

Přijde dokument o prvním slovenském sexshopu

K dalším dokumentům, které se v rámci 44. ročníku karlovarského festivalu představily, patří Zapomenuté transporty do Polska, čtvrtý díl cyklu dokumentaristy Lukáše Přibyla.

Pozornost si získal také trailer k filmu Erotic Nation režiséra Petera Begányiho. Snímek na půdorysu vyprávění o nejstarším sexshopu na Slovensku mapuje šestnáctiletou historii existence samostatného slovenského státu. Film bude uveden na stanici HBO i v kinech na podzim.

Tehdy chystá premiéru také dokument kameramana a režiséra Davida Čálka Nebe, peklo, země, ráj. Film zachycuje čtyři příběhy obyčejných lidí, jež spojuje záliba v různých druzích bolesti.