Dokumentaristku Helenu Třeštíkovou zaskočila zpráva o zisku evropského Oscara při uklízení. | foto: Lucie Robinson, MF DNES

Dokumentaristka Třeštíková: Evropský Oscar? To je senzace

  • 0
Helena Třeštíková jako první z českých tvůrců vyhrála s dokumentem René cenu Evropské filmové akademie. Když ráno brala telefon, ještě nic netušila. "Právě uklízím," hlásila těsně předtím, než se od MF DNES dozvěděla, že má evropského Oscara.

Z filmu RenéJejí portrét zloděje s literárními sklony jménem René totiž dostal od Evropské filmové akademie cenu Prix Arte pro nejlepší evropský dokument roku. To se dosud žádnému českému filmaři nepodařilo, v minulosti pronikly jen do užší nominace na evropské ceny za scénář hrané snímky Návrat idiota a Babí léto.

"To je senzace – taky s tím uklízením hned končím," smála se režisérka, již porota ocenila za "silný příběh a fascinující i myšlenky provokující vztah mezi filmařem a jeho hrdinou".

TRAILER K FILMU RENÉ

Pojedete si pro cenu na slavnostní večer 6. prosince do Kodaně?
Samozřejmě bych jela ráda, pokud mě pozvou. Zatím nic nevím.

Z filmu RenéVezmete Reného s sebou?
Těžko můžu říci, jak to s ním bude vypadat. V současné době leží René v nemocnici úplně pomlácený po autohavárii. Seděl za volantem, ačkoli nemá řidičské oprávnění, a těžce se vyboural. Takže se nemůže hýbat, nemá ani korunu, zkrátka prožívá snad vůbec největší krizi.

René vám vykradl byt, zpronevěřil kameru, kterou jste mu půjčila – pořád jste s ním v kontaktu?
Denně mu do nemocnice volám, pokaždé asi půl hodiny. Chápu, že se René potřebuje vypovídat, vůbec neví, co s ním bude dál. Dokonce mě nabádá, abych pro něj zkusila uspořádat sbírku.

Třeštíková, René a "OSCAR"

Bilance hlavního hrdiny: jeden pokus o útěk, dvě milostná vzplanutí, lékařská vyšetření spojená s roztroušenou sklerózu i nadprůměrnou inteligencí a nakonec světové pochvalné kritiky. A to vše s nepřesně vytetovaným nápisem "Fuck of people".

Budete v natáčení Reného životních kotrmelců, které jste sledovala dvacet let, pokračovat i nadále?
Myšlenka točit dál existuje, René totiž zosobňuje stále rozehraný osud. Však mi taky psal, ať za ním rychle přijedu i s kamerou, abych zachytila změnu, že prý má po havárii jiný nos než dříve. Za ty roky už se naučil přemýšlet dramaturgicky.

Producent snímku Pavel Strnad tvrdí, že cena pro Reného je "bomba" a že pokračování jistě natočíte, protože vás prý nic nezastaví.
Doufám, že to půjde. Ostatně právě Strnadova společnost Negativ chce posílit technické zázemí, aby byla kamera k dispozici vždy, když se něco děje, a nemuselo se čekat.

43. MFFKV - Helena Třeštíková u plakátu svého dokumentu René

Porazila jste devět nominovaných dokumentů z celé Evropy včetně českého Občana Havla; chcete jejich autorům a svým kolegům něco vzkázat?
Pro mě evropské vítězství Reného znamená především velkou morální podporu celému českému dokumentu, který vedle hraného filmu zůstával dlouhý čas popelkou. Ale nyní ukazuje, že má své hodnoty, své možnosti a že naše silná dokumentaristická škola má Evropě co nabídnout – napříč všemi generacemi včetně těch nejmladších.

Helena TřeštíkováKdyž mluvíte o nové dokumentaristické generaci, kterou učíte na FAMU, uvědomila jsem si, že i s ní jste vyhrála evropskou cenu – za studentský cyklus Dcery 50. let, který dostane 13. listopadu v Bruselu trofej Evropské komise Zlaté hvězdy.
Ten projekt si zaslouží uznání, protože zachycuje výpovědi třiceti dcer politických vězňů 50. let, ale já na něm nemám žádnou zásluhu.

Jak to, že ne? Točilo ho deset vašich studentů pod vaším dohledem.
Ale já jsem to jen dala dohromady. S nápadem Dcer 50. let mě oslovila producentka Zuzana Dražilová, jestli bych se ho ujala. Já jsem měla zrovna jinou práci, ale nabídla jsem jí možnost zapojit posluchače dokumentární tvorby na FAMU. Seznámila jsem je, byla u několika prvních schůzek, občas poradila, ale jinak studenti jeli sami po své ose. Učili se přitom to podstatné: jak lidi zpovídat a jak jim naslouchat.