Dokument putuje zemí, kde ještě znají čas snění

- Autorský dokument Martina Pátka nazvaný Tuláci, šamani a dobrodruzi staví na předpokladu, že "magoři" se navzájem přitahují. Přičemž "magory" rozumí lidi, kteří se prý dokáží dorozumět beze slov a jejichž zástupce-krajany objevil v Austrálii. "Nikde se nemusíš hlásit, nikdo o tobě neví, veškeré zákony jsou tu pro lidi, aby jim umožnily začít," říká manželský pár v neobvyklém cestopisu, jenž dnes večer uvádí ČT 2.

Australské putování obsáhlo dva světy: emigrantů, kteří si tu vychutnávají život na vlastní pěst, daleko od civilizačních pravidel moderních měst, a původních domorodců, kteří naopak "konec civilizace" podle svých představ věštili už s příjezdem první lodi před dvěma stoletími a nyní se pokoušejí o návrat k tradicím. "Austrálie je poslední zemí světa, kde nebyla válka a kde ještě existuje ´dreamtime´ - čas snění," tvrdí stařešina tamního národa žijícího v oblasti, jež byla kolonizována nejdéle a teď prožívá jakési obrození. Na posvátných místech domorodců se poutníci dovídají o čtyřech barvách země či o "třetím oku" namalovaném na čele, jež slouží k vnímání neviditelných věcí.

K duchovní magii prapůvodních kmenů mají Čechoaustralané různý vztah. Jednoho z emigrantů například kultury primitivních národů nezajímají, protože prý sám sebe nepovažuje za primitiva; přijal však zdejší nenáročný životní styl, jejž popisuje slovy: "Vím, jak nemít problémy, a nemít problémy znamená být šťastný." Jeho jediným majetkem jsou tisíce hudebních nahrávek a jakkoli dává za pravdu politickým uprchlíkům, dnešní ekonomickou emigraci, takzvané "jít za lepším", moc neuznává. "Jestliže jsi nedokázal ve svém oboru uspět doma, asi to zkrátka neumíš," tvrdí.

Průvodkyně filmařů - loutkářka Lenka odchovaná Panem Tau, která kolekci českých čertů doplňuje figurkami podle místního folklóru - zná cestu bušem i k dalším "magorům", kteří si u protinožců hrají na stát Bohemia. Věčný tramp, v očích komunistů "divoký turista", říká, že volil cestu co nejdál od Evropy, Rusů, tanků. "Tady má člověk jedinou starost, aby braly ryby a nezteplalo pivo; kariéru nepotřebujete - a peníze? Jen na to studené pivo." Legenda undergroundu Charlie Soukup obdělává na samotě hektar země: "Život ze mě udělal poustevníka, aniž bych to naplánoval. Myslel jsem, že budu v Náchodě, ne v Austrálii," říká pěstitel marihuany. Drogy však zásadně dává jen zdarma - prodávat je pokládá za zločin. Vzpomíná na Aquarius Festival, místní obměnu Woodstocku, jehož mnozí účastníci se už do města nevrátili: "Buddhisti tu žijí od šedesátých let, pěstují a kouří trávu."

Uprostřed přírody žije i česká rodina s dětmi - v podmínkách jako před sto lety. Na nákup to mají přes devadesát kilometrů, domácí chleba si pečou podle návodu Robinsona Crusoe. "Romantika má dnes jinou podobu než v seriálu o Sněžné řece a nezávislost má svou cenu," komentují autoři volbu hrdinů svého dokumentu.

Australští domorodci očekávali příjezd lodi Jamese Cooka

Příjezd Cooka znamenal konec staré civilizace

Ayersova skála, největší monolit na světě