Ladislav Tatár ukazuje snímek svého syna, který podlehl střelbě.

Ladislav Tatár ukazuje snímek svého syna, který podlehl střelbě. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Dokument o zastřeleném Romovi v Tanvaldu míří do kin. Nejdřív do Prahy

  • 40
Na počátku loňského roku zastřelil Jan Sieber v Tanvaldu Roma Ladislava Tatára a zranil jeho bratra Patrika. Případ vyvolal velké vášně. Dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda celý rok sbírali v Tanvaldu materiál k natočení filmu. Jejich dílo bude mít premiéru v neděli.

Dokumentární film Život a smrt v Tanvaldu režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy, tvůrců úspěšných snímků Český sen či Český mír, uvidí jako první diváci v pražském kině Bio Oko.

Filmaři otevírají ve filmu ožehavé téma novoroční střelby, při níž tehdy čtyřiašedesátiletý Jan Sieber zastřelil Ladislava Tatára a zranil jeho bratra Patrika. Podle státního zastupitelství muž jednal v sebeobraně, protože ho mladíci napadli. S tím byl také případ policií uzavřen.

Dokumentaristé sbírali materiál v Tanvaldu po celý loňský rok. Zpovídali lidi na koupališti nebo na městském plese.

Je škoda, že nezastřelil i toho druhého, říkají lidé

"Ptali jsme se Tanvalďanů na celou kauzu a musím říci, že nás překvapily některé poměrně rozšířené reakce. Lidé se třeba nezdráhali na kameru říci, že je škoda, že ten člověk nezastřelil i toho druhého Roma," řekl Filip Remunda.

Ve filmu hovoří i zástupci romské menšiny, ale z jejich strany se s podobnými ostrými xenofobními výroky nesetkali.

Autoři natáčeli i s rodinou zastřeleného Roma, jehož otec je jednou z hlavních postav snímku. Ostatně jedním ze silných motivů padesátiminutového snímku je jeho pátrání po tom, co se tehdy hodinu a půl po půlnoci na Nový rok 2012 stalo. Nikdy neuvěřil oficiální verzi případu.

Největší problém měli autoři snímku s tím, získat k rozhovoru před kamerou střelce, který celý rok s nimi odmítal hovořit.

"Měl problém s vystoupením na kameru, ale nakonec zvítězila přirozená úvaha, že pokud ve filmu mluví druhá strana a on by nepromluvil, vyvolávalo by to podezření. Nakonec jsme s ním rozhovor natočili na poslední chvíli těsně před dokončením. Jeho pasáž se objeví na konci filmu," vysvětlil Remunda.

Oba dokumentaristé zatím neuvažují, že by film promítali v samotném Tanvaldu. Také jeho starosta Petr Polák žádnou veřejnou produkci nechystá. "Nejdřív se na něj podívám a zjistím, jestli nějakým způsobem naše město nepoškozuje. Potom se rozhodnu," dodal Polák.