Kurt Cobain spáchal sebevraždu 5. dubna 1994.

Kurt Cobain spáchal sebevraždu 5. dubna 1994. | foto: archiv

Kurt Cobain byl víc než mluvčí generace X, ukazuje dokument

  • 26
I jedenadvacet let po své smrti vzbuzuje Kurt Cobain velké vášně a emoce nejen svou hudbou, ale i životním příběhem. O dokumentárním snímku Montage of Heck se po prvních projekcích píše jako o nejlepším rockovém portrétu.

Natočil ho režisér Brett Morgen a dal si přitom načas. Z osobních i rodinných archivů Kurta Cobaina dával dohromady přes dvě hodiny dlouhý dokument osm let. Probíral se přitom nejen rodinnými snímky, ale i hodinami audio- i videozáznamů, které nebyly nikdy dřív zveřejněny.

A některé z nich, třeba když Cobain interpretuje jenom s kytarou Johna Lennona, i přes svou špatnou technickou kvalitu dovedou stále způsobit rozruch, jako kdyby byla éra grunge v plném proudu.

„Když jsem vstoupil do Kurtova archivu, objevil jsem přes dvě stě hodin nevydané hudby a záznamů, nepřeberné množství uměleckých projektů, olejomalby, sochy, nepočítaně hodin dříve nezveřejněného domácího videa a přes čtyři tisíce stránek rukopisu. To všechno dohromady mi pomohlo načrtnout intimní portrét umělce, který se jen vzácně odhaloval před médii,“ řekl časopisu Rolling Stone režisér ještě před premiérou.

Morgen je první filmař, který dostal od zpěvákovy rodiny svolení o Cobainovi vůbec točit. Na propagaci snímku se tak podílí vdova Courtney Love s Frances Bean Cobainovou, dcerou, kterou spolu měli. Ta dokonce stála i u vzniku filmu.

Nejúplnější portrét

Podle prvních reakcí diváků, kteří dokument viděli na festivalu Sundance nebo během jeho krátkodobého uvedení v kinech, přitom snímek netrpí rodinnou potřebou žehlit věci, které se staly.

Morgen totiž celý dokument pojal v Cobainově tvůrčím stylu, což předpověděl už názvem Montage of Heck. Právě tak totiž sám zpěvák v roce 1988 pojmenoval koláž, již vytvořil na čtyřstopém kazeťáku z demonahrávek Nirvany, písniček nahraných z rádia a skladeb ze své velké domácí hudební sbírky.

Morgen snímek sestavený z dobových dokumentů i rozhovorů s nejbližšími nechal propojit animacemi vycházejícími z Cobainových maleb, takže vlastně připomíná jednu velkou koláž.

Jak si všimli v magazínu Rolling Stone, objekt filmu z výsledného tvaru nevychází jako bláznivý a potrefený mluvčí generace X, jak Cobaina často zobrazují média. Spíš je zachycen jako „lidská bytost, manžel a otec“.

Recenze zatím vůbec nešetří chválou. Podle serveru Consequence of Sound jde o „definitivní dokument o Kurtu Cobainovi“. Britský hudební časopis NME zase píše o „nejúplnějším portrétu rockové ikony, který kdy vznikl“.

Zda ho podobnýma očima uvidí i fanoušci, se ukáže brzy. Dokument se točil v produkci HBO a 4. května ho ve Spojených státech čeká televizní premiéra.

O tom, kdy a kde bude snímek uveden v České republice, sice zatím není jasno, ale to, že jméno Kurt Cobain (a potažmo Nirvana) prodává i dvě dekády poté, co zpěvák v sedmadvaceti letech dobrovolně ukončil svůj život, je jisté.

K filmu je připraven soundtrack, na němž fanoušci najdou zatím nevydané skladby, které jsou sice mnohdy jen zvuky ze skicáře, ale nesou v sobě atmosféru charakteristickou pro celé období grunge.

Krátce po americké premiéře vyjde i výtvarně výrazně pojatá kniha sestávající z textů i maleb. A tím to určitě nekončí.


Článek se mi líbí