Dobrodružství neplní jen stránky knih, ale také galerie

Téměř každý si prožil období, kdy jeho čtenářskou pozornost přitahovaly dobrodružné příběhy Karla Maye, Rychlé šípy nebo knihy Zane Greye. Nebyly by to však kvalitní knihy, kdyby poutavý děj nebyl dokreslen stejně kvalitními ilustracemi. Od 7. do 28. června probíhá v Galerii Tvrdohlaví v Praze výstava Výpravy za dobrodružstvím, kde jsou právě ilustrace z dobrodružných a skautských knih k vidění.
Ukázky z výstavy si prohlédněte ve fotogalerii.

Výstava je pořádána k 90. výročí skautingu v Čechách a je na ní zastoupeno devět autorů: Zdeněk Burian, Gustav Krum, Bohumil Konečný, Miloš Novák, Jaromír Vraštil, Jan Fischer, Marko Čermák, Jiří Petráček a Jan Černý. Výpravy za dobrodružstvím pořádá svaz skautů a skautek České republiky.

Zdeněk Burian
(1905 - 1981)
Doprovodil ilustracemi více než 600 knih. Do paměti se silně vryly jeho exkurze do pravěku, nicméně mayovky připravené pro nakladatelství Toužimský & Moravec nebo verneovky Jos. R. Vilímka se těší obdobné popularitě. Burian se během života stal ilustrátorským pojmem - vydavatelství se o něj jen prala, pokud z nedostatku času musel zakázku odmítnout, přemlouvali jej alespoň ke zpracování obálky. Zdeněk Burian se proslavil svými téměř fotograficky dokonalými ilustracemi plnými největších detailů. Jeho tvorba byla vždy technicky mimořádně propracovaná a Burian se stal zárukou dobré kvality a vysoké prodejnosti periodik s jeho kresbami na titulní straně. 

Gustav Krum
(1924)
Pracuje se světem dobrodružství na divokém západě, v Orientu, na mořích, ale také v klukovských hrách. Jeho práce se nejčastěji objevuje v nových vydáních mayovek a foglarovek, zpracoval ale také kreslené seriály o Vinnetouovi a Tarzanův návrat. Za cyklus litografií k Sienkiewiczovým Křižákům získal Hlavní cenu Akademie výtvarných umění.

Bohumil Konečný
(1918 - 1990)
Byl dalším ilustrátorem knih Jaroslava Foglara. Jeho nejslavnější časopisecká kresba je titulní stránka legendárního 18. čísla prvního ročníku Vpředu, ve kterém po válce opět Rychlé šípy ožily.

Miloš Novák
(1909)
V počtu ilustrovaných knih jde ve stopách Zdeňka Buriana akademický malíř Miloš Novák, který se podílel na zpracování více než 400 titulů. S oblibou pracoval také na kreslených seriálech a v 70. letech připravil pro Svobodné slovo Rychlé šípy v próze.
Jiří Pecháček
(1941)
Komiks se stal vlastním i pro Jiřího Pecháčka, jehož nejrozsáhlejší seriál byli Mimozemšťané v časopisu Sedmička.

Jan Černý
(1919)
Jan Černý se nejvíce věnoval kreslířské tvorbě pohádek, pověstí a legend.

Jaromír Vraštil
(1922 - 1979).
Zaměřil se zejména na dětskou literaturu.

Jan Fischer
(1907 - 1958)
Zpracovával sportovní náměty a karikatury. Tento autor se ale nejvíce proslavil svým ztvárněním Rychlých šípů v časopisech Mladý hlasatel a Vpřed, kde byl autorem 213 pokračování z celkového počtu 316. O Rychlých šípech ilustroval i dva romány.

Marko Čermák
(1940)
Stal se Fischerovým pokračovatelem. Banjista skupiny Greenhorns zvítězil v konkurzu na nového kreslíře Foglarovy slavné pětice a hned v prvních třech letech vytvořil 103 pokračování a převedl do komiksové podoby i další tři knihy Jaroslava Foglara.

Ukázka z tvorby Zdeňka Buriana

Tvorba Marko Čermáka

Práce Jana Černého

Ukázka ilustrace Gustava Kruma

Ilustrace Miloše Nováka

Práce Jiřího Petráčka