Do Prahy přijeli i Formanovi spolutvůrci

Společně s Milošem Formanem přijeli do Prahy představit novou verzi Amadea také producent Saul Zaentz, scénárista Peter Shaffer a představitel císaře Josefa II. Jeffrey Jones. Co pro ně osmi soškami Oscara ověnčený film znamená, se dozvíte uvnitř článku.

Saul Zaentz: Hraje i můj pes

Nezávislý americký producent Saul Zaentz (1921) má na kontě začátky v hudebním průmyslu, animovaného Pána prstenů a jen ze dvou spoluprací s Formanem, na Amadeovi a Přeletu nad kukaččím hnízdem, celkem třináct Oscarů; další sošky mu vynesl Anglický pacient.

Na moderní nosič DVD, kde původní, nekrácený sestřih Amadea nyní vychází, nedá Zaentz dopustit: "Rozdíl ve zvuku, zvláště ve vnímání hudby, musí poznat i hluchý! Kromě toho je tu obrovská výhoda jazyková, můžete si vybrat titulky turecké, řecké, maďarské, a přitom se vám odkryje celá spousta nuancí, které vinou dabingu mizí. DVD je ten nejlepší vynález, jaký mohl filmy potkat, a digitálně vyčištěné hudbě dá zaznít jako nikdy předtím! Nikoli herci, hudba je tou hlavní hvězdou," tvrdí. Nicméně Zaentz si pochvaluje i zpětně přidané scény Amadea, z nichž prý nejdůležitější je ta, kde hraje jeho vlastní pes - fenka baseta. "Všimněte si, jak statečně toho druhého psa vyžene," upozorňuje pán, který prý po noční cestě z Los Angeles vyběhl křepce z letadla.


Jeffrey Jones: Jsem jako císař

Americký herec Jeffrey Jones (1947), známý i z filmů Beetlejuice či Ďáblův advokát, hraje v Amadeovi císaře Josefa II. "Tehdy v květnu 1983 jsem přijel do Prahy a rovnou jsme točili scénu císařova seznámení s Mozartem. Po pěti dnech mi už bylo divné, že režisér s tak přesnou představou nemá žádné připomínky, tak jsem se nesměle zeptal, jestli nemám něco změnit. - Ne, odpověděl mi Forman, není to zase tak strašné; kdyby bylo, prý by mi to hned řekl," vzpomínal Jones. Do Prahy se od těch dob dostal vícekrát a všímá si, jak se kdysi "pochmurné, jen dvoubarevné město v odstínech okrové a šedé" stále více projasňuje.

Speciální přílohu iDNES k filmu Amadeus najdete ZDE.

Postavu Josefa II. proslulou laickým výrokem "příliš mnoho not" Jones vášnivě obhajuje - ve skutečnosti prý měl císař slušné hudební vzdělání, dokonce sám skládal, nicméně hudbu chápal hlavně jako útočiště před panovnickými starostmi. "Jsem na tom stejně jako císař: ač státnické povinnosti nemám, hudba je pro mě především oáza," svěřil se herec, který se zcela "antihvězdně" bavil se starými přáteli i neznámými lidmi; k sobotním narozeninám dostal dort.


Peter Shaffer: Vrátili mi dítě

Britský dramatik Peter Shaffer (1926), autor světoznámých her Equus či Královský hon na slunce, napsal Amadea nejprve pro divadlo a pak i jeho filmový scénář pro Formana. "Jako každý divadelník zažívám spory s režiséry. Kdykoli mi něco zkracují a škrtají, mám pocit, že vraždí mé dítě. Takže když teď Amadeus vychází na DVD v původní podobě, jako by mi to obrozené dítě vrátili," vyznal se Shaffer, jenž spolu se Zaentzem byl i hostem jednoho z karlovarských filmových festivalů. Prahu však viděl po dvaceti letech a coby milovník architektury ocenil její proměnu ze zanedbaného v zářící město.

Také hudba je jeho velkou vášní, svého hrdinu Mozarta srovnává se Shakespearem; neopomněl však suše po anglicku "utřít" hudební znalce kritizující film. "Když jsem Amadea psal, zjistil jsem, že na rozdíl od desítek knih o Napoleonovi existuje jen hrstka životopisů Mozarta. Zato po filmu se s nimi najednou roztrhl pytel a snad každý z těch nových životopisů hned v úvodu Amadea sžíravě napadl," vzpomínal Shaffer, jehož s Formanem seznámil jejich společný agent v Londýně.

Původem český režisér Miloš Forman společně s hercem Jeffreyem Jonesem, scénáristou Peterem Shafferem a producentem Saulem Zaentzem dorazili na tiskovou konferenci k uvedení nové verze, tzv. režisérského střihu, filmu Amadeus. Forman se se svým osmi Oscary oceněným snímkem vrátil na místa, kde jej před 20 lety natočil - do pražského Stavovského divadla. 28. září 2002.