Německá inscenace popisuje osudy z obou stran česko-německých hranic. | foto: Divadlo Archa

Do Prahy přijedou německá dvojčata opředená skandály, v Arše zahrají divadlo

Historická zkušenost je nejvýmluvnější, když se opírá o konkrétní osudy. Na tom postavil německý režisér Thorsten Trimpop svou divadelní koláž o svobodě, revoluci a ideálech roku 1968 nazvanou "Všechno bude jinak. Utopická vzpomínka".

V rámci iniciativy Zipp, česko-německých kulturních projektů, které zaštiťuje německá Spolková kulturní nadace, se inscenace vzniklá v hamburské scéně Kampnagel dnes objeví v pražské Arše a ve čtvrtek v brněnském Divadle Husa na provázku.

Dvě Němky a dva Češi

Trimpop si pro inscenaci, jež využívá i autentické filmové dokumenty a původní zvukové záznamy, vybral čtyři osudy. Dva německé, dva české. Německou stranu zastupují sestry-dvojčata Jutta Winkelmannová a Gisela Getty. Obě extravagantní umělkyně, aktivistky opatřené mnoha skandály typickými pro šedesátá léta a konečně osobní přítelkyně Dennise Hoppera či Boba Dylana.

Dva české příběhy a současně velmi odlišné zkušenosti s "duchem doby" zastupují muži. Prvním je jeden ze signatářů Charty 77 Václav Trojan, který i přes možnost emigrace zůstal ve vlasti, a druhým Ivan Hartl, jenž se naopak rozhodl odejít do Londýna, kde žije dosud.

Z představení Všechno bude jinakZ představení Všechno bude jinak

Inscenace je svého druhu divadelním dokumentem: protagonisté v ní hrají sami sebe, jen Hartl se objevuje ze záznamu. Svobodomyslný muž totiž žije na okraji konzumní společnosti, pohybuje se například mezi squattery a nevlastní doklady. Inscenace se hraje anglicky a německy, do češtiny je simultánně tlumočena.