Z filmu Méďa Béďa

Z filmu Méďa Béďa | foto: Warner Bros

Animovaný Méďa Béďa je zpět. S třetím rozměrem a živými herci

  • 0
Více než půl století baví generace dětí vykutálený Méďa Béďa, kreslený obyvatel Jellystoneského parku a postrach turistů, kterým krade pamlsky. Do českých kin přichází v nové kombinované verzi. Promítat se bude od 3. února.

Stačí první záběr a divák odchovaný animovanými groteskami je hned doma. Do panoramatu Jellystoneského parku s horami, vodopády a svačícími výletníky vklouznou dva medvědi plánující, kterou rodinku oberou o další piknikový koš s dobrotami.

Nosí jméno sportovce

Tradiční výjev slavné série nemůže chybět ani v novém filmu Méďa Béďa, jehož tržby v amerických kinech už překonaly náklady ve výši osmdesáti milionů dolarů. Nyní snímek, který natočil Eric Brevig nominovaný dvakrát na Oscara za zvláštní efekty, přichází do Česka.

S příběhem, v němž se animované postavičky setkávají s živými herci, v módní trojrozměrné podobě a s dabingem, ve kterém hlas Dana Aykroyda v titulní roli nahradil Bohdan Tůma a medvídka Bubu namísto Justina Timberlakea namluvil Matěj Hádek.

Z filmu Méďa Béďa
Z filmu Méďa Béďa

Zápletka premiérového dobrodružství není s ohledem na dětské publikum nijak zvlášť komplikovaná. Jellystoneský park má právě slavit sté výročí své existence, jenže na oslavy tu nemá nikdo pomyšlení. Turistů totiž ubývá, obchody váznou, takže se místní starosta rozhodne, že park zavře a pozemky prodá. Což by však znamenalo, že by svou rezervaci museli opustit i oba medvědí kamarádi, kteří nemají kam jít. Proto Béďa a Bubu vymyslí a s pomocí přátel uskuteční bláznivý plán, jak svůj domov zachránit.

Původní seriál Méďa Béďa, který oblétl celý svět, vznikal v letech 1961–1988, nicméně sám jeho hrdina je ještě o něco starší. Poprvé se představil roku 1958 na půdě jiné legendární série The Huckleberry Hound Show, u nás uváděné pod názvem Příběhy psa Filipsa.

Z filmu Méďa Béďa

Mimochodem v anglickém originále se Méďa Béďa jmenuje Yogi Bear, tedy medvěd Yogi. Své jméno dostal podle Yogiho Berry, proslulého chytače baseballového týmu New York Yankees. Sportovec Berra sice společnost Hanna-Barbera, z jejíž dílny medvědi vzešli, zažaloval za využití svého jména, k němuž nedal svolení, nicméně tvůrci popřeli, že by zvolili právě jeho jméno a Berra soud prohrál.

Dnes už sice jméno Yogiho Berry nese i muzeum, škola či stadion, nicméně baseballistovu slávu dávno překonal věhlas mlsného medvěda. Zejména v Americe, kde se k Méďovi Béďovi váže spousta legend. Ukázalo se to i při vzniku nového snímku. Novopečený dabér titulní figurky Dan Aykroyd byl totiž doslova zavalený dopisy někdejších studentů Dawse Butlera, původního dlouholetého dabéra postavičky, kteří chtěli, aby se držel tradice. Přikládali dokonce Butlerovy nahrávky vysvětlující, jak má hlas Médi Bédi správně znít.

Včetně Hložka či Davida

Nicméně Aykroyd je odmítl s tím, že dá přednost vlastnímu pojetí. Mimochodem, Butler ve svých uznávaných domácích kurzech herectví vychoval spoustu specialistů na dabing animovaných děl – včetně Nancy Cartwrightové, která mluví uličníka Barta v seriálu Simpsonovi

Z filmu Méďa Béďa

Tvůrci populárních animovaných hrdinů William Hanna a Joseph Barbera přivedli na svět i jiná úspěšná stvoření: sedmioscarový pár kocoura Toma a myšáka Jerryho, pravěkou rodinku Flintstonových či společenství modrých skřítků zvaných Šmoulové.

Ale Yogi, jak Béďovi říkají od Argentiny přes Kanadu, Itálii, Německo, Francii či Finsko až po Slovensko, patří všude k nejmilovanějším – včetně Československa, kam vstoupil v televizní premiéře roku 1977.

A dvacet let poté u nás vyšla též nahrávka písniček pro děti Méďa Béďa a jeho přátelé, kde animované modly dětství opěvovali Stanislav Hložek nebo Michal David.