Do divadel se podeváté vrátí němčina

Již devátý ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka bude probíhat od 23. října do 7. listopadu na několika pražských divadelních scénách. Kromě vinohradského divadla či Archy bude letos poprvé činohra v německém jazyce uvedena i na prknech Národního divadla a v Laterně magice.

Festival bude doprovázen různými programy. "Letos se zaměřujeme na téma národní identity, ale naší hlavní prioritou je současná hra a inscenace nových režijních tváří," vysvětluje jeden z dramaturgů festivalu, Ondřej Černý.

Přehlídka nabídne osm inscenací a dvě čtení - švýcarského romanopisce a dramaturga Urse Widmera a rakouské herečky Andrey Jonassonové. Jako první bude v Divadle na Vinohradech uvedena známá Čechovova hra Strýček Váňa. Inscenace se objevuje v rámci festivalových ročníků již podruhé, nyní v netradičním zpracování režisérky Barbary Freyové.

Velmi neobvyklou a akční hru  nazvanou Dílo předvede v režii Nicolase Stemanna slavný vídeňský Burgtheater v Národním divadle. Hru napsala současná rakouská spisovatelka a dramatička Elfriede Jelineková, která s ironií a sarkasmem promítá obraz současnosti do prostředí vodní elektrárny.

Neobvyklý způsob zpracování hry je  přirovnáván k pop-koncertu. O autorce a její tvorbě je možné se dozvědět více na přednášce rakouského literárního historika Wendelina Schmidta-Denglera v rakouském kulturním fóru 29. října v deset hodin dopoledne.

Reflexi současnosti a historie v německy mluvících zemích a otázce etnik se věnují i další hry, například  We are camera, Židé, Pan Karl nebo naprosto nová dramatizace románu Stiller Maxe Frische, která bude uvedena pouhý měsíc po basilejské světové premiéře. Režisér a autor dramatického zpracování Lars Ole-Walburg se zaměřil na živé zobrazení stále aktuálních témat Frischova díla.

Horkou novinkou festivalu je také česko-švýcarská koprodukční hra Lamenti. Je inspirována operou Claudia Monteverdiho a pomocí divadelního jazyka a hudby se snaží o ztvárnění básní švýcarského autora Franceska Micieliho. Na hudební podobě představení se podílí i český skladatel Michal Nejtek, režii má Jiří Heřman. Inscenace bude mít světovou premiéru 5. listopadu v pražském klubu Roxy.

Během festivalu bude uvedena rovněž hra Arabská noc Rolanda Schimmelpfenniga v režii Martina Tichého a v podání hereckého souboru libereckého Divadla F. X. Šaldy. Tento soubor již jednou získal cenu Max, kterou Pražský divadelní festival německého jazyka udílí.

Vstupné na představení se pohybuje od sta do sedmi set korun. Snížené vstupné je poloviční. "Oproti loňskému roku jsme ceny vstupenek snížili, protože chceme, aby se na představení mohl přijít podívat opravdu každý," vysvětluje ředitelka festivalu Jitka Jílková. Vstupenky jsou k zakoupení v síti Ticketstream.