Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divoké mušle vyprávějí o snech a svobodě

  18:02
Film Divoké mušle vypráví příběh tří kamarádů, žijících na ostrově v oblasti Zeelandu u jihozápadního pobřeží Holandska. Obyvatelé tohoto kraje se od ostatních Holanďanů v mnohém liší, například i vlastním jazykem, takže film musí být i v zemi svého původu promítán s holandskými titulky. Snímek byl s velkým úspěchem uveden na letošním Febiofestu.
Premiéra: 19. dubna 2001

Leen je drsný, neklidný, ale zároveň citlivý mladík. Jednotvárný život a zaměstnání v docích svého otčíma ho nudí a stále sní o lepší existenci. Není ale schopen odloučit se od svých kamarádů, ale ani od ostrova, který má rád. Daan pracuje na rybářské lodi a volný čas tráví v místním klubu motorkářské party. Hraje na bubny v hard-rockové kapele a experimentuje s halucinogenními sušenými mušlemi. Poslední z trojice, Jacob, je nejmladší ale i nejzodpovědnější. Motorkáři ho přijímají vlastně jen proto, že je výborný kytarista a skládá pro jejich kapelu písničky. Jeho jediným snem a ambicí je hudba, která mu má otevřít cestu do nového života.

DIVOKÉ MUŠLE
(Wilde Mossels, Holandsko 2000)

Režie a scénář: Erik de Bruyn
Kamera: Joost Van Gelder
Produkce: Erik Schut, Peter Van Vogelpoel
Hudba: David Van Der Heyden
Hrají: Fedja Van Huet, Frank Lammers, Freek Brom, Will Van Kralingenová, Josse De Pauw, Angelique De Bruijneová, Melek Karasuová, Martin Dunne, Hans Veerman, Freark Smink, Marina De Graafová
Délka: 117 min.
Premiéra: 19. dubna 2001
Leen sice nakonec odjíždí z ostrova, ale při jízdě po dlouhém mostě spojujícím ostrov s pevninou se rozhodne, že to pravé rozloučení s přáteli bude první veřejný koncert jejich kapely, a tak se znovu vrací. Jeho neschopnost vymanit se ze svého „starého“ života se mu ale stává osudnou. Party se vymyká kontrole a Leen umírá na ostrově, který se mu tak nikdy nepodařilo opustit.

Jen jednomu z trojice se to nakonec podařilo. Jacob odjíždí po dlouhém mostě z ostrova, na Leenově motocyklu, s kytarou na zádech, za svým snem. Jeho odjezd sleduje Daan z paluby rybářské lodi.

Divoký rebel s lahví piva

Vede-li hlavní hrdina trpný život odnikud nikam, těžko pak zařídit, aby stejně ploše nepůsobil celý film. Autor Divokých mušlí však do tohoto rizika šel záměrně a přímo čelem; jestliže výsledek vyšel tak napůl, může tedy mluvit o opatrné výhře.
První půle ovšem zavání tvůrčí sebevraždou. V několika vteřinách divák pozná, s kým má tu čest: trojice mladíků se oddává řevu heavy metalu v uprášené dílně nebo bezcílně postává s lahvemi před prodejnou, vede moudré řeči jako "pivo je pivo" a opakuje, že odtud musí vypadnout. "Odtud" znamená zapadákov se studenými barvami studeného pobřeží, kde jedinou událostí roku je slavnost mušlí a kde nehybně vysedávají starci s prázdnými tvářemi: ti, co sílu "vypadnout" nenašli a v rodné díře také zemřou.

V jejich vyhaslém pohledu čte svou budoucnost i kápo party; sní o jiném světě, ale zatím svou divokost vybíjí jen hazardérskými skoky na motorce přes zdymadlo a planými řečmi. Ono husté mrtvo, bezvýchodno a bezútěšno, kletba polovičatosti, jíž skončí každý pokus o změnu včetně zpackané loupeže v bance, celá ta nálada provinční marnosti je přesná, ale stavět jen na ní brzy nestačí. Podobných rebelů přes příčiny totiž plátno hostilo už desítky - konzumentů vesnického sexu a generačních bezstarostných jízd s větrem ve vlasech, kdy vzbouření nemá nový obsah, nevymezuje pro něco ani proti ničemu a není důsledné; spíše jen zabíjí čas.

Takový hrdina potřebuje k rozhodnutí podnět, výzvu. Jenže režisér ji nebyl schopen opatřit lépe než zjevením trhlého Ira, snové figurky, jež se stává hybatelem děje z nouze. Díky téhle známosti dostane chlapcův sen o útěku jasný cíl: Dublin. Ale jeho dívka odjet netouží, pro pocit světačky jí stačí nejbližší město za mostem. Pláče matka, k níž je hrdina vázán dvousečným vztahem na hraně inscestu. Čím víc se mu Dublin vzdaluje, tím více síly musí do svého gesta vložit - a je jasné, že zrada a vzdor nemohou vyústit v harmonii, nýbrž "po rebelsku" tragicky. Oheň, rychlá kola, pistole jsou jen rekvizitami osudu, který si robustní hrdina nosí v očích, méně však v srdci a v hlavě.

Divoké mušle

Divoké mušle

Divoké mušle

Divoké mušle

Divoké mušle

Autor:


Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.