Záběr ze hry Leni

Záběr ze hry Leni | foto: Divadlo v Řeznické

Řeznická a Komedie bez peněz. Scény protestují proti přidělování grantů

  • 5
Pražské Divadlo v Řeznické a společnost Company.cz provozující Divadlo Komedie se ohradily proti návrhu schválenému magistrátním výborem pro kulturu, který začátkem prosince rozděloval jednoleté a víceleté granty kulturním institucím.

Pro Divadlo v Řeznické nenavrhla grantová komise žádné peníze s odůvodněním, že v hodnocení odborníků nezískalo dostatek bodů. Peníze navrhované pro Divadlo Komedie mají sloužit jen pro dokončení sezony.

„Nesouhlasíme s dehonestujícím, poškozujícím, ale především neobjektivním a neinformovaným hodnocením své činnosti,“ uvedla na setkání s novináři ředitelka této komorní scény Yvetta Srbová. Návštěvníky ujišťuje, že Řeznická přesto neskončí, hodlá očistit své jméno a nadále připravovat nové inscenace. Proti návrhu komise se odvolá.

Boj o finance

Srbová připomněla, že Divadlo v Řeznické v roce 2016 oslaví 35 let profesionální činnosti. V roce 2008 prošlo transformací z příspěvkové organizace městské části Praha 1, ale od roku 2012 bývalý zřizovatel ukončil veškerou finanční podporu.

Podle Srbové vzhledem ke kapacitě 70 míst nelze ze vstupného i přes maximální úsporná opatření pokrýt víc jak polovinu nákladů. „Zaměřujeme se na současnou dramatiku, přinášíme nové autory u nás ještě neuvedené. Za herecký výkon v inscenaci Leni z října 2014 získala Vilma Cibulková Cenu Thálie. Pro rok 2016 se připravujeme dvě české premiéry a odehrajeme 220 představení,“ dodala.

Grant od města v letech 2013-2015 činil 1,8 milionu, respektive 1,7 milionu korun, na příští rok komisí navržen nebyl. Její členové v odůvodnění uvedli, že někdejší významné pražské klubové divadlo se od konce 90. let postupně proměnilo v komorní scénu se „záměrně eklektickou dramaturgií“ a ztratilo jedinečnost své programové nabídky. Podle nich potenciál tohoto prostoru na pražské kulturní mapě zůstává nedostatečně využitý, takže jeho žádost o grantovou podporu celoroční činnosti pro rok 2016 nedosáhla v hodnocení expertů dostatečného počtu bodů.

Společnost Divadlo Company.cz, která v roce 2011 vyhrála výběrové řízení na provoz Divadla Komedie, pobírala roční dvanáctimilionovou dotaci, na rok 2016 má dostat 4,7 milionu korun. Doba stanoveného pronájmu totiž uplynula a zmíněná částka má sloužit jen na dokončení sezony. Nové výběrové řízení na tento prostor však radnice dosud nevyhlásila.

„Rozhodnutí grantové komise vnímáme jako dovršení trvalé snahy úzkého spektra odborné veřejnosti zabránit našemu divadelnímu spolku provozovat Divadlo Komedie,“ napsal v prohlášení zaslaném ČTK jeho ředitel Vojtěch Štěpánek. Poukázal na to, že návštěvnost při okrajové dramaturgii přesahuje 75 procent, uvedeno bylo 17 premiér, většinou českých či světových. „Soubor započal mezinárodní spolupráci, která by scéně mohla přinést možnost vícezdrojového financování a Praze evropskou prestiž,“ dodal.

Ředitelka Divadla Na Fidlovačce Eliška Balzerová, která se rovněž potýkala s nedostatkem financí, nakonec sehnala dva mecenáše, kteří nuselské scéně pomohou (rozhovor čtěte zde). Na příští rok od města žádala 14 milionů, grantová komise navrhla scénu podpořit pěti miliony korun.

Magistrátní výbor pro kulturu na začátku prosince doporučil rozdělit kulturním institucím v rámci jednoletého grantu na příští částku 96 milionů korun. V rámci víceletých grantů na léta 2017 až 2020 celkem 29 milionů. Jeho návrh bude ještě schvalovat rada a zastupitelstvo hlavního města.

,