Nedávno měla v Šaldově divadle premiéru baletní inscenace Louskáček.

Nedávno měla v Šaldově divadle premiéru baletní inscenace Louskáček. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kupte našim hercům aspoň večeři, prosí chudý balet libereckého divadla

  • 16
Liberecké Divadlo F. X. Šaldy už roky balancuje kvůli vyšponovanému rozpočtu na hraně přežití. Herci mají nízké platy a ocitají se na prahu chudoby. Ředitel divadla Martin Otava se inspiroval ve Spojených státech amerických a chce založit kluby mecenášů.

"V současné době jsou mecenášské kluby celoevropským trendem," řekl Otava. "Mecenáši se odlišují od tradičních sponzorů živým kontaktem s herci, operními pěvci a tanečníky. Například v USA chodí mecenáši s umělci na večeře a kupují si vedle nich místa u stolů."

Otava režíroval v severoamerické Wichitě operu Faust a Markétka a zažil, jak si mecenáši kupovali za 20 tisíc dolarů (necelých 400 tisíc korun) místa u stolu s hlavní hvězdou, představitelem Mefista Samuelem Ramym.

Židle vedle režiséra vyšly na 15 tisíc dolarů. "Získané peníze nedostali účinkující umělci, ale celá wichitská Grand opera," upozornil Otava.

Liberecké divadlo, v němž pracuje přes 230 zaměstnanců , dobrodince potřebuje. Někteří umělci tam berou třináct a půl tisíce korun, průměrný plat je jen o tři tisíce vyšší..

"Naši špičkoví herci žijí na hraně chudoby a mají u nás tolik práce, že jim většinou chybí čas, aby si přivydělávali jinde," upozornil Otava.

V Šaldově divadle již vznikl Mecenášský klub baletu. Jeho šéfka Alena Pešková rozeslala významným osobnostem z Liberce a okolí dopis, v němž je prosí, jestli by se nezařadily mezi mecenáše špatně placených tanečníků.

Rozmazlování divadelních hvězd je ve světě běžné

"Někdy stačí málo - přispět na kvalitního externího pedagoga, na lepší tréninkovou obuv a oblečení, velkorysejší kostýmy, na maséra, či doplňky stravy, díky nimž se tanečníci lépe vyrovnají s velkou fyzickou zátěží," vysvětluje Pešková.

Mecenášství vidí především jako krásné přátelství a vzájemnou úctu. A jako s nadsázkou rozmazlování hvězd věrnými diváky - mecenáši, které je u světových baletních souborů běžné.

"Není to sponzorství ve stylu něco za něco, ale dávání si dárků proto, že potřebuji podporovat, co oceňuji a co se mi líbí," dodala Pešková.

Sama Pešková přemýšlí o kroužku umění, v nichž by umělci a mecenáši debatovali o umění, ale například také tančili, muzicírovali nebo recitovali.