Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelní loď bratří Formanů vyplula

  13:11
Prvních 170 diváků zhlédlo v neděli večer na divadelní lodi bratří Formanů pohádkovou féerii Nachové plachty podle předlohy Alexandra Grina. Nepřehlédnutelný tlačný člun, v minulosti sloužící k přepravě uhlí a písku, dorazil do Prahy po Vltavě ze Štěchovic v neděli odpoledne. Premiéra byla na nedělní večer přeložena ze čtvrtka, neboť hereckou posádku postihly zdravotní problémy.
Herci se už cítí dobře. "Všichni jsou relativně v pořádku, do poslední chvíle soubor zkouší, " řekla ČTK před divadelním vystoupením produkční Blanka Borůvková. Představení, na které se přišel podívat i ministr kultury Pavel Dostál, začalo s hodinovým zpožděním.

Matěj a Petr Formanovi chtějí do konce září uvést představení nejméně čtyřicetkrát. Na palubě lodi stráví diváci tři až čtyři hodiny; po samotném představení plném barevných světelných efektů je bude čekat volná zábava. Představení, se kterým se chtějí Formanovi vypravit také na Labe a později i na moře, vzniklo jako součást programu Praha - Evropské město kultury roku 2000.

Podle dramaturga Společnosti Praha 2000 Ladislava Kantora jde o evropský unikát a  nejviditelnější část letního projektu Praha - město na řece. Člun tlačený remorkérem bude vyplouvat před každým představením ve 21:00 od pražského nábřeží Ludvíka Svobody z prostoru mezi Štefánikovým mostem a lodí Albatros. V září, kdy se začne stmívat dříve, bude vyplouvat už ve 20:30. Za lístek zaplatí diváci 200 korun.

Pražské mosty se v neděli večer postavily proti bratrům Matěji a Petrovi Formanovým při premiéře představení Nachové plachty. Na skládací stěžně lodě na scéně totiž plachty vystoupaly pravidelně v okamžicích, kdy divadelní loď tlačená remorkérem měla podplout most. Představení proto muselo být několikrát přerušeno a stěžně složeny.

Premiérové osazenstvo hlediště se tak na břeh místo o půlnoci dostalo až o dvě hodiny později. "Byla to první plavba s diváky po Praze, po několika představeních se to upraví, posádka si zvykne, provoz bude automatičtější," řekla ČTK produkční projektu Blanka Borůvková. Poznamenala přitom, že dění na scéně závisí na pokynech kapitána tlačného remorkéru a situaci na zdymadlech.

Recenze představení Nachové plachty

Premiérovou plavbu podél pražských břehů má za sebou Divadelní loď Tajemství, na jejíž palubě se odehrává pohádková féerie Alexandra Grina Nachové plachty připravená v koprodukci Divadla bratří Formanů, Cabaretu Theatre Dromesko, Theatre National de Bretagne a Hafan Studia. Originální projekt se odehrává na skvostném divadelním korábu, který vykouzlily ruce desítek spolupracovníků z někdejšího nákladního člunu.

Diváci sedí u stolků, jež nesou zvláštní jména jako Velký losos, Stůl bretaňských Muflonů, Všech ztroskotanců, Nejhodnější pes Barča, Stůl všech Ukrajinců světa... Odtud mají výhled na jeviště, které v sobě nese prvky staré lodi včetně lanoví, stěžňů i plachet; kulisy přístavní hospody, námořnické domácnosti a lodního podpalubí jsou pak umístěny na točně ve spodní části scény.

V režii Petra Formana a jeho francouzského kolegy Igora se tady odehrává příběh dívky Assol, jež sní o kapitánovi, který pro ni připluje na lodi s nachovými plachtami. Premiérové představení však bylo citelně poznamenané zpožděním, jež celý projekt nabral na jaře. A tak první cesta s publikem na palubě byla pro účinkující i posádku tlačného remorkéru zároveň teprve první ostrou zkouškou během plavby na Vltavě! Představení narušily výpadky techniky a průjezdy pod mosty, při nichž se musely sklápět stěžně na přídi člunu, což přineslo i neplánované přestávky.

Přes syrovou nehotovost inscenace je zřejmé, že se rodí působivá podívaná. Již teď jsou tu místa s fascinující atmosférou - například přízračně zakouřená námořnická hospoda, v níž se herci mísí s bizarními loutkami, výstup se člunem plujícím po rozbouřeném moři rozehraný na horní palubě či stínohra s rozvinutým plachtovím. Nemluvě o samotné plavbě divadelního škuneru po Vltavě provázené zvukově-hudební kulisou skřípění, rachocení, šplouchání a křiku ptáků, která má v sobě tajemně romantický nádech.

Bude ovšem trvat ještě několik jízd po řece, než se vše patřičně usadí a vypiluje. Tím pádem se nyní divákům - pokud na tuto hru přistoupí - naskýtá nevšední možnost, neboť mohou nahlédnout přímo do lodnicko-divadelní kuchyně. Autenticita, originalita a spontánnost účinkujících je jim přitom zárukou, že i nedokončenost Nachových plachet v sobě nese jistý půvab a přitažlivost.

Příprava lodi, na které Divadlo bratří Formanů uvede ojedinělý divadelní projekt Tajemství.

Příprava lodi, na které Divadlo bratří Formanů uvede ojedinělý divadelní projekt Tajemství.

Příprava lodi, na které Divadlo bratří Formanů uvede ojedinělý divadelní projekt Tajemství.

Autor:


Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.