Diskuze

Knížákova minulost v galerii mě nezajímala, říká šéf NG Jiří Fajt

Prvního července oslavil Jiří Fajt tři roky ve vedení pražské Národní galerie. Kromě výrazných proměn spojených s jejím fungováním se jeho jméno objevilo i v souvislosti s kauzou, ve které měla Komerční banka přispívat na platy vrcholného managementu galerie. K uzavření takové smlouvy však nikdy nedošlo. Prezident jej přesto kvůli tomu odmítl jmenovat profesorem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J25a86n 71J44e65l81í71n86e42k

12. 7. 2017 10:00

Opravdu si pan Fajt myslí, že vystavit takovou obludnost, jakou je "člun s uprchlíky" je přínosem pro naši Národní galerii? Neměla by být opravdu NÁRODNÍ?

0 0
možnosti

Možná je to slovo Národní zavádějící a historicky poněkud překonané. Například The National Gallery v Londýně má podobný název, naproti tomu jiné galerie a muzea ve světě takové označení nepoužívají (např. Louvre), i když jsou podobně zaměřeny na vytvoření a spravování "národní" umělecké sbírky.

Ono je totiž především podstatné vytvoření takové sbírky, která v dané zemi může poskytnout kvalitní přehled o umění ve světě s určitým lokálním akcentem.

Pokud bychom vzali slovo NÁRODNÍ doslova, tak nevím, co by se mělo vlastně vystavovat. Vždyť mnoho uměleckých děl, které mají vztah k naší zemi, vytvořili zahraniční umělci a naopak řada našich významných umělců tvořila nebo se inspirovala v zahraničí. Prostě národní hledisko je už zcela překonané.

A ten člun je zcela v pořádku. Nemusí se Vám líbit, ale představuje současné umění od významného umělce, ať si o tom myslíte cokoli.

0 0
možnosti

Tak o Hradním lyžaři škoda slov... Ale je škoda, že nešetří zakázky pana Knížáka, kupříkladu "výhodný" pronájem skladovacích prostor pro NG kdesi v polích...;-O;-O;-O

0 0
možnosti
Foto

Ještě malá poznámka k směřování Fajtova vedení. Import ideologie německého Merkelrežimu do ČR nachází jenom malou podporu a to zejména u t.zv. "pražské kavárny". Národní galerie má už ve svém názvu, že se zajímá především o národní umění, t.j. umění, spojené s kulturou českých zemí.

Pro Afriku, Arábii a Asii by bylo vhodné, takovou instituci zřídit, ale mimo NG. I v Německu mají takové galerie- musea zcela odděleně.

3 3
možnosti
Foto

Samozřejmě jsou na jmenování profesorem navázány podmínky. Pokud tedy kandidát není zrovna prezident nebo premiér, musí mít za sebou dostatečný počet odučených hodin, vědecké publikace a pověst v příslušných kruzích.

V ČSR, následně i v ČR je funkce řádného VŠ profesora vázána na jmenování prezidentem republiky. To je v mezinárodním měřítku neobvyklé, zavedl to Masaryk.

Český problém je zřejmě v tom, že si mnozí chtějí doplnit svoji pokladnu i vedlejšími příjmy a to naráží na české pojetí korupce.

Provize, dotace a podobné označení neobvyklých příjmů splývá s uplácením.

Knížák ten problém řešil tak, že si sám od sebe kupoval svá "umělecká díla". To ovšem také není kóšer.

Z toho vyplává, že ještě dlouho budou takové funkce, zejména v kultuře, spojeny s platy, přiměřenými celkové úrovni platů v ČR. Kdo s tím má problém, neměl by se vůbec o takovou, zčásti jenom čestnou a nevýnosnou funkci ani ucházet.

3 1
možnosti

Není to s těmi platy tak trochu naopak? Neměl by stát zajistit odpovídající podmínky kvalitním lidem se zkušeností? Jak to funguje v jiných oblastech a případně zemích? Myslíte, že fotbalista v národním týmu hraje zadarmo? Tak proč by pan Fajt neměl mít možnost vyjednat si podobné podmínky? Bez odpovídajícího ohodnocení kvalitních lidí zůstaneme provinční zemí.

0 0
možnosti