Diskuze

Minulý režim husitství adoroval, dnes ho děti ani neznají, zní z Minoru

Divadlo Minor uvede v neděli premiéru loutkově-činoherní inscenace Lipany režiséra Jana Jirků. Hra o husitech bude doplněna o odlehčený výklad dvou historiků, kteří vysvětlí dobový kontext.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vnímání minulosti je v ČR plné sebeklamů,mýtů a přenášených klišé.Husitství bylo adorováno nejen minulým,ale též prvorepublikovým režimem,bylo součástí i obrozeneckých mýtů. Dnes je v módě se od této etapy pozdního středověku jaksi distancovat,což je další hloupost.

Bitvu u Lipan vlastně vyhráli též Husité,pouze jiná,pragmatičtější část. Bylo to ve své podstatě poslední období dějin,kdy byl tento region znám v celé Evropě.:-)

2 0
možnosti

J65i14ř79í 95T97o90m62e21k

5. 2. 2016 12:39

letopočty a jména jsme se museli biflovat i my tenkrát, jenže děti dnes dějepis berou jako nutné zlo i když je relevantních zdrojů dost ale není čas je vysvětlovat, záleží na učiteli. Sami děti mají jiné starosti (hlavně soc. sítě)nežli ověřovat data. Dospělí člověk tu možnost má a stejně jí nevyužívá (mám na mysli ověřování zdrojů informací).

1 0
možnosti

Doporučuji ověřit poslední větu... :-P

1 0
možnosti

Žižka ten se aspoň nestyděl, horší byl ten liška ryšavá.

2 2
možnosti

Potíž je, že jak se postupně se změnami režimů vyškrtávají, či přepisují nevhodné pasáže našich dějin (a týká se to i urputné snahy eliminovat období 48..89 pouze na proces s M Horákovou a Pražské jaro), stává se z toho poněkud děravá mozaika, ve které se pak nutně ztrácejí souvislosti. Dětem pak nezbývá, než biflovat letopočty a jména. A přicházejí tak o to hlavní, o souvislosti a jejich dopad na to, co se děje právě dnes a tedy i o možnost udělat si vlastní kritický názor opřený o fakta a ne jen o tendenční bláboly médií. Samostatně přemýšlející ovčany ale tento režim nepotřebuje, stejně jako je nepotřeboval režim minulý.

7 4
možnosti

Naprosto souhlasím. Učitelé dějepisu, kteří nenutí žáky jen biflovat letopočty, ale uvedou je do souvislostí doby a to i z pohledů tehdy antagonistických vlivových skupin té či oné doby - takových kantorů je méně než šafránu.

A pohled na modernější dějiny? - To je jedna velká tragédie ukazující na to, jak škodlivý je vliv politického klimatu v pokusech ovlivnit ("správně formovat" ;-D) názory žactva. Všemu nasazuje vrcholovou korunu občasný "nápad" nějaké ideově myslící hlavy, že dějepis by se měl ze školních osnov vypustit, aby byl větší prostor na tělocvik ;-(;-D

1 1
možnosti

Genocida katolíků republikánskými oddíly ve Vendée se odhaduje na 200 až 400 tisíc obětí, ženy a děti nevyjímaje. Topili je jako koťata jenom pro jejich víru. Možná u toho i zpívali tu svoji Marseillaisu EU, kdo ví?

2 5
možnosti

Pardon, tento váš příspěvek má jaký účel? Odstartovat vypočítávání všech vzájemných masakrů, co se kdy udály?

2 0
možnosti

Husité byli bandité, kteří za sebou nechali hodně škod, a to jak materiálních, tak na lidských životech. Některé jejich radikální odnože měly spíš charakter sekt, s kterými válčili i majoritní husité. Celkově si myslím, že nebylo moc o co stát.;-)

3 9
možnosti

Primitivní pohled který jistě lahodí sluchu pana kardinála Duky a ostatním představitelům dnešní římskokatolické církve u nás. Husité se jistě chovali jako všichni povstalci a vzbouřenci, zřejmě to byli i loupežníci a vrazi, ale co měli dělat, držet hubu a dřít? Byli v naprosto stejném postavení jako Spartakus a jeho otroci, a prý v ještě horším, a těm nikdo nic nevyčítá!! Prosím, přečtěte si dějiny té doby, doporučuji např. jisté pány Šmahela či Bartoše a to nejsou žádní "jiráskovci" či komouši. A doporučuji, abyste se také více zamýšlela na výplody dnešních českých představitelů politické, mocenské, ideologické ale zejména ekonomické organizace - která se jmenuje římskokatolická církev.

7 1
možnosti

Husitsví je úchvatné téma. Kromě toho, že je na něm krásně vidět neschopnost některých lidí pojímat věci v dobových souvislostech, chápat takové souvislosti nebo aspoň občas někdy něco přečíst, mě nejvíc fascinuje postava samotného Husa a to, jak se jím dovedou zaklínat největší ateisté... to je tak krásně padlé na hlavu ;-D

0 1
možnosti

Husité byli často krutí, to je fakt.

Ale přece jen, co se efektivity vraždění týče, ani náhodou neměli třeba na takový masakr v Béziers, kde křižácké vojsko vyvraždilo během jednoho dne celé dvacetitisícové město. Bez ohledu, jestli šlo o zločinné katary nebo věrné katolíky.

Vraždění kdekoliv samozřejmě neomlouvá nic. Ale husitské jednání tehdy opravdu nebylo nic neobvyklého. Cpát tedy módní přirovnávání k islamistům je účelové, ikatolíci mají historicky másla na hlavě dost.

8 0
možnosti

Zločinné katary? To malo byť v ùvodzovkach

0 0
možnosti

Rozdíl vidím v tom, že husité si svůj Tábor postavili na zelené louce, kdežto ISIL si Rakká dobyl a učinil svým hlavním městem. Jinak už jsou jen paralely - upalování a popravy oponentů, loupení a drancování. Vše ve jménu Omylu ďábelsky vydávaného za Pravdu.:-/

5 3
možnosti

Jenže v té době to bylo celkem standardní chování. Uvědomte si, že ještě 200 let po upálení Jana Husa, křesťané upalovali vysokoškolské kantory.

5 1
možnosti
Foto

Bude v té hře zohledněno i vypalování statků a znásilňování žen na dobytých územích, když je husitství tak skvělé?

2 3
možnosti

P83a22v47e28l 61F75a73r91a

5. 2. 2016 8:34

Kdo a kde píše, že bylo husitství skvělé? A to husitské hnutí vzniklo právě z důvodu upálení Jana Husa, proto se to tak jmenuje. Samozřejmě to nebylo v rukavičkách, ale byl to oprávněný odpor lidu, kterému upálili významného představitele státu, který byl například rektorem Karlovy univerzity.

3 1
možnosti