Diskuze

V bludišti knih sahají Češi po bestsellerech, ocenění je nezajímají

Český čtenář ignoruje prestižní literární ocenění. Zatímco v zahraničí se obvykle cenou ověnčené knihy dostávají i do čela prodejních žebříčků, u nás bývají prodělečné. Tuzemské čtenáře místo držitelů Bookera, Goncourta nebo Cervantese víc zajímají Odstíny šedi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AP

Jako knihkupec musim rict, ze ani tak nezalezi na nalepce "bestseller", tu ma dnes kazda druha knizka, ale predevsim na prebalu. Zijeme v uspechane dobe, kde vychazi nekolik novinek denne a neni mozne venovat vsem kniham stejny prostor. A pokud chci, aby si lidi knizku koupili, nabidnu jim "tu hezkou", tzn. pekna obalka a poutava anotace. Kdyz tu byl uvaden zrovna ten Odeon, tak tyto knihy nemaji ani jedno ani druhe a proto spouste lidi nic nerika, sahnou radeji po necem od Ikaru, Knizniho klubu, Moby, Fragmentu, apod. Podobne nadneseny styl jako Odeon ma i Argo, ale to ma par zachranych lodi, jako je Dan Brown a Pablo Coelho, kteri se prodavaji porad.

1 0
možnosti

Co k tomu dodat, myslím, že tuto problematiku výstižně dokreslí fakt, že zmiňovaného Hardinga jsem objevila minulý týden v knižním outletu za zhruba 50 Kč a rozhodně to nebyla jediná oceňovaná kniha tam. Už se těším, až se začtu. Jinak Doporučuji sledovat vydavatelství Odeon a krásné knihy vycházejí též v edici Pestrá řada od Albatrosu.  A nebo kolikrát stačí "zabrousit" v knihovně k regálu Doporučujeme, už několikrát se mi to vyplatilo :-)

0 0
možnosti
Foto

D15a20n 36R29u64b35í58n

28. 6. 2014 16:14

I díky iHeute a jejich bulvárním článkům v sekci Kultura se o nich nedozvíme.

3 0
možnosti
KW

To vše je dáno situací ve společnosti. Tam, kde mají lidi starosti v životě, už nemají náladu sledovat těžké psychologické filmy, nebo číst "náročné" knihy. Když dojdu po složitém pracovním dni domů a padnu do postele, kašlu na knihu s nějakým prestižním oceněním, chci něco lehčího, u čeho se pobavím. I kdyby to byl z pohledu "intelektuálů" brak.

2 2
možnosti
LS

To je jen část společnosti. U zbývající části je to nevynucená, téměř celoživotní preference.

3 0
možnosti
MK

M35i94l82o94š 49K79r47u18m42p

28. 6. 2014 11:27

doteď jsem o Hardingovi ani Oksanen nikdy neslyšel, tak díky za tipy, seženu si to

3 0
možnosti
MO

M10a92r12t58i21n 68O34r92o50s

28. 6. 2014 10:30

Po studiu literatury na vysoké škole a přečtení řady knih s těmito oceněními od kritiků, bych byl dnes už dost vybiravy. Spousta z nich je založena na 'akademické nudě', kde forma výrazněji vystupuje nad obsahem.

0 2
možnosti
MN

Přesně. Většina lidí hledá v knížce pobavení po pracovním dnu a nemají tendenci se akademicky zamýšlet nad vyzněním každé věty. Proto "jednoduchá" beletrie vítězí.

Je mi trochu smutno, že nejčtenější kniha je takový literární odpad jako Odstíny šedi, ale pokud to čtenáře potěší, tak mi nezbývá nic jiného, než to akceptovat.

0 0
možnosti
PP

Tyto ceny neznám a když knížka nemá propagaci tak sorry.Pak se nesmí divit,že nejčtenější je průměrný Brown a šeď nebudu ani komentovat.Knižní Babovřesky.

3 0
možnosti
BT

Mě by ty knihy i zajímaly, ale když se o jejich existenci nedozvím... :-/

5 1
možnosti
AF

Stačí si občas v prodejně knuh vyzvednout Nové knihy - bývaly zdarma, ale stejně nějak oceněné knihy se většinou nedají číst (asi jako se nedá dívat na oceněné filmy). Také cena knihy hraje velkou roli. Když si kdysi člověk koupil knihu (stačilo 5 - 30 Kčs), když se mu nelíbila, vyhodil ji, ale zkuste dneska vyhodit knihu, jejíž cena začíná na 250 Kč.

0 0
možnosti
JZ

Zajímají. Ale Paula Hardinga se třeba idnes v kulturní rubrice jaksi zmínit neobtěžoval, o odstínech šedi plácal donekonečna. Těžko se k tomu pak tolik lidí dostane...

17 0
možnosti
LK

Podobně z filmů Nymfomanka. Nechci srovnávat odstíny a Larse, ale máte pravdu, ze záleží i na propagaci. Nymfomanka snad články trumfla i Odstíny.

2 0
možnosti