Diskuze

Dobré čtení v levném obalu letí ve světě, u nás jím čtenář pohrdá

Ve Spojených státech byl uplynulý rok prohlášený za rok paperbacků, prodal se jich totiž rekordní počet. Češi však stále považují tento typ vydání za méněcenný, i když by mohli výrazně ušetřit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Peťulák2

13. 1. 2012 19:55
Knihy na jedno použití.

Tyvole, kam my to ještě podle USA máme dotáhnout?

Když si kupuju knihu, tak investuju. Ani blbý Harlequin a podobné nekupuju s tím, že to půjde do koše, ale do knihovny. Třebas dozadu a níž, ale proč by si to někdo neměl chtít přečíst podruhé?

0 0
možnosti

Šummmi

12. 1. 2012 15:52
paperbacky jsou u nás nesmyslně drahé.

V USA kompletní trilogie Milénium v hardbacku stojí kolem 150 dolarů. V paperbacku cca 27 dolarů. To je víc než pětinásobný rozdíl.

Hardback, neboli vázaná knížka u nás není hardbackem. Je to opět papírová vazba, která nic nevydrží. Když půjčím 10 lidem brožovanou knížku, vrátí se mi salát, který drží pohromadě. Když půjčím 10 lidem tzv. vázanou, vrátí se mi salát s utrženým hřbetem a uvolněnými listy.

Je to tím, že americký hardback má hřbet z plátna, jako to bylo za komoušů.

Paperbacky by měli stát maximálně 90 Kč. Jenže knihkupecká lobby na čele s Kanzelsbergerem požaduje svůj rabat ve výši at 50% z ceny knihy a tak nakladatel raději zvedne cenu.;-€

2 0
možnosti

Muci-Pucinek-v3.0

12. 1. 2012 14:31
...

Knížek si stále kupuji dost (i když už jsem přesedlal na Kindle) a proti paperbackum nic nemam, ke kniham se nechovam jako prase tak i po několikátém přečtení vypadají jako nové. Pořád jsou ale prostě drahé.

0 0
možnosti

prestomanifesto

12. 1. 2012 10:06
V czechostanu je vsechno drahy, at je to zabaleny jakkoliv.

Vyhoda paperbacks spociva hlavne v tom ze jsou prenosny, takze se daj cist v tramvaju, busu, vlaku atd...zkuste s sebou tahat knihy v pevny vazbe - horor!. Nevyhoda ppbacks je ze je v nich pismo tak maly, ze ho my co vidime kulovy, nemuzeme precist, specialne kdyz je ve verejnejch cestovnich prostredcich zhasnuto (treba po ranu).

1 0
možnosti

Pejsátko

12. 1. 2012 11:21
Re: V czechostanu je vsechno drahy, at je to zabaleny jakkoliv.

Ale paperbacky se dají nosit s sebou jen v malém rozměru, už od tloušťky 1 cm je výhodnější pevná vazba, protože pak dočtu knihu, ne salát.

0 0
možnosti

oprudil12

12. 1. 2012 9:54
pamatuji na brožovky Magnet , za 12 kaček , někdy dobrý

někdy slátanina , ale do vlaku , autobusu dobrý ! Díval jsem se na nádraží v PU do knihy , samej Havel , Klaus , autosrajdy  "populárních " !  Nikdo si nic nekoupí .

0 0
možnosti

michcim

12. 1. 2012 9:15
knihovny

Vím, že zájem knihoven zde není na místě, protože nakladatelé vidí knihovny jako někoho, kdo jim ubírá zisk, ale je to také tak, že ve školní knihovně je potřeba mít knihy vázané - a to dost nutně. A je to také tak, že asi málokdo by si OPRAVDU chtěl domů koupit třeba Kalibův zločin, ale i ten je na gymnáziu třeba přečíst. (Nějaký chytrák ho vydal v pevných deskách, ale LEPENÝ! Bože!) . Když je to lepený hřbet, vydrží dva roky, po 4 letech je to salát, po 6 se to člověk stydí půjčovat. Vázaná kniha vydrží 5x tolik a pak se může nechat převázat. A tím pádem mi nevadí, že to, co je paperback za 200, koupím do knihovny za 300 ve vazbě. (Kdyby ale byl rozdíl hodně velký, tak mi to podfinancované školství nedovolí.) K tomu Larssonovi - miluju knihy, které můžu nosit v kapse kabátu a číst v tramvajích a metru. Až se budou tisknout paperbacky na takový papír a s takovou úpravou, že se mi Larson do kapsy kabátu vejde, budu považovat za rozumné si ho jako paperback koupit. Ale takhle nevím...

1 0
možnosti

R.Jan.

12. 1. 2012 0:05
Trocha logiky:

Výrobní náklady uvádíte pro brožuru jako o 20% nižší.

Příklad – Larsson – 350/225, což je 55% navíc.

Při pokusu o serióznější úvahu je potřeba také říct, že počet prodaných kníh na osobu je v Česku mnohem vyš'Ší než u anglicky mluvících národů, a procento mzdy utracené za knihy ještě mnohem větŠí.

Také by stálo za to spočítat si, kolik by dnes v Česku stálo budování kvalitní knihovny a její doplňování po celý život.

Knˇižky by prostě měly být vyjmuty z byznysu jako něco zvláštního. 100% by na ně nemělo být DPH. Všichni lidé, aby vůbec dnes mohli být lidé, je potřebovali a potřebují. I když je to podnikání jako každé jiné pro ekonomy, ve skutečnosti dobré knihy investují víc, než se dá spočítat.

1 0
možnosti

oprudil12

12. 1. 2012 10:02
Re: Trocha logiky:

máš pravdu , mám rozsáhlou knihovnu a dnes doplňuji jen sporadicky , nebo knihu dostanu . Knihy jsou drahé a v 90 % předražené . Vychází tolik braku , že ani za komouše by to nikdo nečetl . A nejvíce mne dokáže naštvat , když knihu , kterou jsem koupil za 50 kč ,  dnes nabízejí za 300 !! Knihy se kupují málo a vycházejí v malých nákladech , proto jsou drahé . Mladí nečtou , mají jiné zájmy !

1 0
možnosti

modern725

11. 1. 2012 19:49
papírovej spodek ...

Ono je to spíš tím, že v Čechozemí jsou knížky pekelně drahé a za ty peníze chci alespoň pevné desky. To je vše. A jinak jo, čtečtu e-knih mám a hojně využívám ... ale rád přijímám pod obojí ... :-)

0 0
možnosti

Starochoff

11. 1. 2012 17:01
Opravdu?

Mám naprosto opačný pocit.

Vydavatelé se snaží vyrábět knihy v pevném obalu, aby mohli cenu napálit.

Není výjimkou, že první díly série se vytisknou v paperbacku, ale další už jsou pěkně v tvrdém, a o stovku dražší...

1 0
možnosti

Trissie

11. 1. 2012 18:15
Re: Opravdu?

přesně tak - u nás se dokonce dělala anketa, výsledek byl jednoznačně pro paperback, a co myslíte, stejně se to praží v tvrdé vazbě Rv

0 0
možnosti

101010

11. 1. 2012 16:35
Mám rád knihy všeho druhu,

ale u paperbacků mi v dnešní době vadí tisk šedého písma na našedlém papíře. Blbě se to čte. A ještě něco, cena paperbacku a tvrdé vazby bývá v zahraničí cca poloviční, kdežto u nás je to spíš 3/4 nebo i skoro žádný rozdíl. A nakonec, zahodit knihu, to snad umí jenom barbar.

2 0
možnosti

Oodi

11. 1. 2012 21:20
Re: Mám rád knihy všeho druhu,

zahodit ne, ale nechat v čekárně nebo ve vlaku už se dá :-)

Ale dostáváme se k té ceně... .deset dolarů za knížku od spisovatele Larssonovy popularity není nějaká přestřelená cena, ale prostě je u nás asi ještě pořád pocit, že je to drahé.

A když už si tady někdo koupí knihu, tak si jí koupí ať bude stát 200 nebo 320 - a to by byli vydavatelé sami proti sobě, kdyby dávali možnost zaplatit jen těch 200.

0 0
možnosti