Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

PRVNÍ DOJMY: Cimrmanům to v Českém nebi sluší víc než v Africe

Pokud je České nebe aneb Cimrmanův dramatický kšaft opravdu poslední hrou, kterou pánové ze souboru Divadla Járy Cimrmana nastudovali, je třeba hluboce smeknout a říct: Pánové, takovou tečku si mohou opravdu dovolit jen mistři.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

smíšek36

tuším Renčín....

Ty poslyš táto, a ten Jára Cimrnan a Bedřich Smetana opravdu žili, nebo je to zas jen nějaká legrace? 

0/0
21.10.2008 9:55

plavunka

České nebe

Naprosto souhlasím s autorem. V semináři se opakuje starý referát o stavbě pomníku na Malostranském náměstí. Protože semináře prý vznikají vždy až na poslední chvíli, předpokládám, že tam je jen z nouze a že časem bude nahrazen. Naopak skvělé jsou příspěvky o Radeckém a pravosti rukopisů. Hra je skvělá. Geniální. Miluju Severní pól, Vyšetřování, Vraždu. Posel z Liptákova s Vizionářem je úžasný. České nebe se mezi tyhle skvělé řadí. Dokonce bych řekla, že je ještě lepší. Je škoda, že člověk to ještě nemůže mít naposlouchané. Jsou tam skvělé hlášky. A nejen to. Glosování české historie a povahy je k smíchu i zamyšlení.

0/0
19.10.2008 7:04

marylinn

Záskok

Záskok je skvělý, díky synátorovi jsem ho viděla snad stokrát, loni končil 9. třídu a rozhodli se tuhle hru nastudovat jako poděkování pro svoje učitele. Celkem mě to překvapilo, čekala bych, že tenhle typ humoru bude nad jejich síly, ale docela se jim to povedlo a minimálně v naší rodině některé hlášky z téhle hry doslova zdomácněly, dokonce jsem zjistila, že si ten můj nezvedený a zlotřilý potomek sehnal i další cimrmanovské hry a čas od času se vyžívá v jejich sledování. Tak nevím, že bychom tu dnešní zlatou mládež trochu podceňovali?

0/0
17.10.2008 22:49

mpes

Re: Záskok

jj, Záskok je špička :-)

Btw. kdo u vás doma sedává vlevo? ;-D

0/0
18.10.2008 5:40

Pyotr

Úpadek Cimrmana

Jejich hry snižují úroveň humoru.Pokud se podíváme na starší hry (od Aktu až po Blaník), je v nich několik typů humoru.Od dob Záskoku se ovšem začíná poměr typů měnit. Například v poslední hře Africe již zcela převažuje humor dětský,košilatý,až primitivní, mizí absurdní a intelektuálský.Tak například: jména postav (Cyril Metoděj,von Úvaly).Opeřený had je trapně vygradovaný jeden nápad. Bojím se, že České nebe bude horší. Už jen z ukázky chápete, že vtipy typu Bedřich Podmáslí, Hus má husí kůži či Stanislav Krychle Neumann jsou trapné, nízké a ubohé. Vymysleli byste je sami, kdybyste jen trochu přemýšleli. Mám strach z toho, že od Záskoku to jde jen a jen dolů, bohužel........:-):-(Rv

0/0
17.10.2008 15:46

Kočovník

Re: Úpadek Cimrmana

Hezký večer,

dovolte mi jen několik poznámek.

Co do dramatické a dramaturgické stavby je hra "Záskok" bezesporu nelepším, doposud uváděným dílem z dílny C+S+S. Můžete s tím nesouhlasit, může se Vám to nelíbit, ale to je asi tak vše co proti tomu můžete dělat. Líbí-li se někomu ta či ona hra víc, je samozřejmě čistě jeho názor.

O tom, co snižuje úroveň českého humoru se můžeme klidně přít. Rozhodně si nemyslím že laskavost a naivitu podávanou s citem a upřímně, lze srovnávat s arogancí, ignorantstvím a hloupostí troušenou více méně všemi sdělovacími prostředky.

Zkuste někdy víc poslouchat, či vnímat mezi řádky, určitě najdete zákoutí která jste doposud nepostřehl a která vás budou neustále překvapovat. Věřte, že vím o čem mluvím. V

0/0
17.10.2008 19:29

Pyotr

Re: Úpadek Cimrmana

Záskok může být nejlepší dramaturgicky a dramaticky, ale ve hrách typu Posel z Liptákova, Vražda v coupé nebo Akt nacházím humor inteligentnější alespoň o jednu třídu. Stejnak místa, která jsem dosud nepostřehl, najdu nejspíše mezi staršími kusy, ne v Africe nebo Švestce. Tyto poslední dvě hry jsou opravdu slabší a bojím se, že České nebe bude maximálně srovnatelné, ne-li horší.

0/0
17.10.2008 19:41

spider999

Re: Úpadek Cimrmana

Ano, přátelé. A není snad krásnějšího, než nad dílem Cimrmanovým bádati, objevovati neznámé ba i škorpiti se navzájem? Neobohacuje to snad nešeho ducha?

Koupil¨s tu mrkev? A v Tesku měli ty špekáčky levnější! A proč jedeš k týdle pumpě? A proč volíš toho ... A kupuj actireguláris či kýho čerta! Děkuji, mám rárd Cimrmany...

0/0
17.10.2008 20:39

mpes

Re: Úpadek Cimrmana

švestka je výbornej kus, mám ho rád... Nejlepší je ale hláška "koš se plní lanem", to jdu vždycky do kolen ;-D;-D;-D

0/0
18.10.2008 5:42

djlukasek

Re: Úpadek Cimrmana

Myslím že Dobytí Severního pólu a Dlouhý, Široký a Krátkozraký jsou vrcholy Mistrovy tvorby. Záskok a další opusy následují, s Blaníkem, Lijavcem a Afrikou na chvostu

0/0
18.10.2008 19:04

BOHHy

Re: Úpadek Cimrmana

Děkuji ti náčelníku, že jsi se mě zastal.R^

0/0
23.10.2008 6:00

3x pro pravdu zabanovany astatic

...

U mě vedou hry: 1) Záskok 2) Svestka 3) Dobytí severního pólu.

Na tohle se opravdu těším.

0/0
17.10.2008 15:33

tamten

Jsem šťastný,

že jsem jejich éru zažil a zažívám. Jsem nešťastný, že jsem nikdy nemohl živě vidět W+V, S+Š, Š+G,W+H. Každá z těchto dvojic (resp.trojicC+S+S) tvořily jiný druh humoru, přesto ve své podstatě stejný, asice vždy založený na vlastním autorství a hlavně na skvělé češtině. A to je ten základ pro jejich úspěchy, neboť my češi jsme hrdí na češtinu.

0/0
17.10.2008 7:59

honzajaka

humor

pánů Svěráka a Smoljaka je natolik laskavý a jemný, že ho ani nelze téměř zaznamenat

0/0
16.10.2008 17:52

TurboFrank

Každý má jiný smysl pro humor a proto

se mu nemusí líbit to, co se líbí jinému. Jsou lidé, kterým se líbí humor v TV, kde je pouštěn smích, aby i pitomec věděl, že je to legrace. U Cimrmanů to není třeba. Je to takový laskavý humor, který je i u filmů, na kterých se alespoň jeden z pánů podílí. A věřím, že i ten vychlastaný Krampol si najde své diváky.

0/0
16.10.2008 15:41

estes

Re: Každý má jiný smysl pro humor a proto

moje řeč R^

0/0
16.10.2008 15:46

Rimi8

I Pawlovske i Krampolovi preji, at maji vyprodane saly a tre

ba i v Krnove. Jen si opravdu nejsem jist, jestli si tyhle jejich predstaveni budeme poustet za ctyricet let. A nejen my, ale nase deti a vnuci. U Cimrmanu jsem si timto jist. Takze kazdemu co jeho jest a humoru Cimrmanu vsechna cest.

0/0
16.10.2008 11:10

estes

Re: I Pawlovske i Krampolovi preji, at maji vyprodane saly a

by jste se divil...jedni velice schopný a úspěšný akedamický pár v cizině má například v knihovně všechny vydané kniky Pavlowské ale nic od Cimrmana....to je pravda, ne účelově vymyšleno...žasnul jsem také, ačkoliv Cimrmana a Pawlowskou dávám na stejnou úroveň, jen to každý dělá jinak....takže ještě jednou...mě humor Cimrmanů neosloví ale rád to znovu budu opakovat každému, kdo se mě snaží přesvědčit o jejich kvalitě...Apropó, pár jedinců si po 40 letech rádi poslechnou nebo přečtou Suchého, jiní Wericha, někteří Krampola, další Pawlowskou, třeba i Cimermany...inu každý nočník má svůj deklík....;-)

0/0
16.10.2008 12:07

Bouše

Re: I Pawlovske i Krampolovi preji, at maji vyprodane saly a

To, že dva jedinci tvoří schopný a úspěšný akademický pár, ještě neznamená, že to nejsou nudní suchaři, pro které je Cimrmana škoda. :-P

0/0
16.10.2008 12:57

iuos

hmm

já teda Suchýho nemusím vůbec.... 

.. a doufám, že cimrmani skončí dřív, než skončí jako on...

0/0
16.10.2008 14:29

estes

Re: hmm

Já jim to nepřeji. Vzdělaná komunita (jak o sobě neustále zůrazňují - prostí nevzdělaní lidé tomuto humoru nerozumí) Cimrmanova dada humoru by měla mít svoji stálou niku. Jsme multi-kulti národ a jak Pawlowská, tak Novotný, jak Krampol tak Cimrmani a desítky jiného inteligentního humoru mají v našem národě právo na prostor. Navíc, Svěrák je jakási setrvačná modla, něco jako Karel Gott a ta se prostě nekritizuje. Naopak, věčnému Čechu Cimrmanovi se mohou jako na drátku, snad ještě i 100 let, vymýšlet nové a nové historky - no není to báječná perspektiva?

0/0
16.10.2008 15:44

Stuntman Mike

Re: hmm

ale ne že nerozumí - ale nemůžou mu porozumět zcela.... samozřejmě že u "Pij" se zasmějou, ale jiné narážky zase ne..... a Malině nebo Novotnému přece nikdo prostor nebere... až na to, že na Cimrmany se bude vzpomínat obdobně jako na V+W nebo Š+G ještě dlouho potom, co tady nebudou, na Novotného těžko, Malina možná díky nějakým knížkám trochu jo, .... můžeme o tom diskutovat, vy s tím můžete dokonce nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžete dělat :-P

0/0
16.10.2008 18:29

estes

Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

Nikomu neberu nadšení pro tyto pány...Mě osobně už odpuzují ty fotky s tím šaškovitým převlečením z dob komediantů Božky Němcový...Ne , opravdu ne....

0/0
16.10.2008 8:53

Zbyněk Kořínek autor Perpetisu

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

to víš, to je těžký když se při humoru musí i přemýšlet....;-D

0/0
16.10.2008 8:58

estes

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

..jako červená šňura se táhne ve všech diskusích stále do nekonečna opakovaný argument pro jejich humor...musíš mít vzdělání, musíš přemýšlet !!!!...už tím se diskreditují jeho zastánci....mám akademické vzdělání, dost se zabývám kulturou a mediemi ale humor Cimrmanovců je dle mně zábava je i pro jednoduché, ba velmi jednoduché lidi...vidět je i v publiku...ba spíše bych t.z. vzdělané u nich viděl v menšině....je to určitý druh slušné šaškárny bez vulgarit, ne jak u Krampolů nebo Novotných ale nic víc, nic míň...nenáročný slušný humor z dob obrozeneckých, určen pro malou skupinu nadšenců....k humoru Wericha například, dle mého mínění mají hodně daleko....už i to přestrojení, která má umocňovat a zdůrazňovat komičnost připomíná spíše vesnické panoptikum aby se jednodušší lidé móóc smáli...tato polopatičnost a šaškování starých pánů možná právě náročnější a "vzdělané" spíše odpuzuje...ale jak tvrdím mají svůj "dekl" a nikdo jim to nebere...kritika však není žádné tabu, jen jiný názor

0/0
16.10.2008 9:19

Grande_Paulo

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

Pro malou skupinku lidí? Pane, vy buď nejste Čech, nebo jste přijel právě z pralesa. Kdyby to byl humor pro malou skupinku lidí, myslíte, že by bylo všude kam přijedou vyprodáno během několika minut? Že pro lístky na Cimrmany si musíte přivstat? [>-] Kdyby mělo jejich divadlo kapacitu Sazka arény, určitě by se vyprodalo i tak.

0/0
16.10.2008 9:35

estes

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

Ještě jednou, nikomu neberu nadšení pro tento humor a přeji jim plné sály v každém i nejmenším městečku....btw. i Krampol nebo Pawlowská mají hned vyprodáno....

0/0
16.10.2008 9:53

Korek

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

Promiň, ale divadlo v Krnově o kapacitě 700 lidí nějací Krampol nebo Pawlovská opravdu nevyprodají

0/0
16.10.2008 10:25

Hrochomut

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

pokud narážíte na jejich kostými pak jste to jednoduše NEPOCHOPIL.. tím se stává argument o inteligenci platným i u Vás. A přitom je celý princip cimrmanovských představení tak jednoduchý. Dělají rekonstrukci Cimrmanových her, tak jak je před sto lety hráli ochotníci. Proto mají ODPOVÍDAJÍCÍ kostýmy a odpovídající způsob hraní. Já chápu, že se Vám nemusí líbit ten samotný humor. Ale pokud se trefujete do toho, že mají při hraní na sobě kostýmy, které mají cosi umocňovat - a to že je špatně. Pak jste navíc ještě nepochopil ani divadlo jako takové a to je teprve smutné, pane akademicky vzdělaný kulturní znalče..

0/0
16.10.2008 10:20

Vilém Hynek Jarmila

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

Pan Werich se na představeních DJC dost smál a blbý mu to teda vůbec nepřišlo. O tom jsou zrovna záznamy a rozhovory. :-P

0/0
16.10.2008 11:54

estes

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

- o tom to je...oni skutečně patří do těch dob temna, kdysi dávno před desítkami let v době obrozenecké pod braty komoušy...do dob kdysi hodně, hodně dávno...ale proč jim to nedopřát parciálně a komorně i dnes?

0/0
16.10.2008 12:13

Stuntman Mike

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

ale oni přece neutekli ;-D když udělám scénku o stbákovi, ale místo stbáka to bude nějaký Pihrt z roku 1908, pořád to je scénka o stbákovi, a tak to taky většina lidí chápala a chápe.... komanči to buď nepochopili, nebo sice pochopili, ale smáli se tomu taky, a oficiální pláštík zařazení do R-U jim najednou taky vyhovoval ;-)

0/0
16.10.2008 18:23

HonyaDj

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

Kritizujete Cimrmany za jejich humor, kostýmy... Tvrdíte, jak sledujete kulturu a média. Úplně upřímně, o Cimrmanech nevíte zřejmě vůbec nic. Cimrman je původně literární postava, které se záhy chopili tehdy relativně mladí budoucí cimrmanologové a začali s ní pracovat. A základní myšlenka celého souboru byla a stále je - amatérské divadlo. Skupina neherců a badatelů, kteří objevují Cimrmanův odkaz a přehrávají jej. Přitom se jakoby snaží o autenticitu amatérských divadel Cimrmanovy doby. Předkládají "geniálního" Cimrmana a jeho vlastně absurdní objevy jakoby nevinně, za přispění jakési hašteřivosti v souboru badatelů. V době rostoucí popularity se pak museli dokonce "krotit", protože se zlepšovali ve svém herectví, což bylo samozřejmě nežádoucí pro jednu z původních myšlenek souboru. Nikdo vám nemá právo brát váš osobní názor na Cimrmany. Ale vaše argumentace dává tušit, že kritizujete věci, o kterých nevíte. Působí to na mě dojmem, jako byste kritizoval parodii za to, že parodizuje

0/0
16.10.2008 13:25

3x pro pravdu zabanovany astatic

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

Lépe to nešlo napsat.... R^

0/0
17.10.2008 15:22

wyatt

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

njn, zřejmě máte akademické vzdělání, ale češtinou jste se patrně zabýval naposledy na ZŠ. Někomu se líbí humor Wericha, někomu Cimrmani. Neznamená to ovšem, abyste tady příznivce Cimrmanů označoval za jednoduché pitomce. To byste musel za pitomce označit v podstatě celý český národ, který si Cimrmana zvolil jako Největšího Čecha. ;-)

0/0
16.10.2008 13:49

estes

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

To se Vám podařilo ;-D!

0/0
16.10.2008 15:31

duschman

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

Ach, ty čárky. Ty Vám dělají opravdu problémyRv

0/0
19.10.2008 23:47

arrosage

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

"mám akademické vzdělání, dost se zabývám kulturou a mediemi".. tak z téhle věty nevěřím jedinému slovu.. z toho co jste tu zatím napsal vypadáte spíš na člověka, který nejenže nerozumí kutluře, ale navic ani neumí česky.. pochybuji, že takovým se dávají akademické tituly.. Rv

0/0
16.10.2008 15:47

Cocotus_Interruptus

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

"mám akademické vzdělání, dost se zabývám kulturou a mediem" - vidim, ze dnes se to na te "akademii" se vzdela(va)nim zrovna neprehani. Napriklad sklonovat slovo media vas tam nenaucili. ;-D;-D;-D

0/0
18.10.2008 10:24

Cimrmanek

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

Prý akademické vzdělání ;-D ... ježíš hochu a kdo ti to udělal? ;-D

Zase jeden co nemá smysl pro humor a všechno si musí "akademicky" vysvětlit... ;-D

0/0
18.10.2008 12:56

herdekflek

Re: Každý hrnec má nějaký dekl. i Cimrmanovci...

Ááá. Tady si někdo hraje na vzdělance.

0/0
19.10.2008 20:09

VDC

...

Obávám se, že tohle je poslední inteligentní humor. Kdysi se lidi divali na scenky zamenujici postavy z Dostojevskeho her a smali se stejne jako za Novotnyho (tim nemyslim prezidenta... no, i kdyz asi v tu dobu zrovna prezidentem byl, kdyz se smalli Dostojevkemu). Dneska ma kazdej maturitu, soukromy Bc., ale blbej je jak stoudev. Lidi nevedi nic.

0/0
16.10.2008 0:05

DrBlilbych

Re: ...

....Inteligentní humor...jak pro koho...rozhodně je to hodně podobný druh humoru tomu, jak ti kuci na tom jevišti vypadají...a tomu, jak táhli tu zakládající desku do Mongolska nebo kam...pro někoho strašně veselé

0/0
16.10.2008 0:30

Stuntman Mike

Re: ...

inteligentní humor je to pro inteligentní lidi :-P a ptákovinu s Altají si vymysleli jiní, pánové z DJC potom jenom kývli ;-)

0/0
16.10.2008 6:20

ppc1500

Re: ...

Tak tuto hru jsem ještě neviděl, ale doufám, že ji brzy uvidím. No a ke tvému názoru: každý má právo na ten svůj vlastní, proto ti ten tvůj nebudu vyvracet. Můj názor ovšem je, že tito pánové mají brilantní smysl pro humor a jenom děkuji za to, že oni jsou a dělají, co dělají.

0/0
16.10.2008 8:22

Vilém Hynek Jarmila

jako koncesionář žádám ČT o záznam

Nechci to přivolávat, ale pánové mají své roky a byla by škoda to nemít na disku.

A je zákázáno si cokoliv brát s sebou. Strašně mě mrzí, že nejsou k mání hry, kde je ještě Mistr Vozáb. Jako továrník byl geniální. Jinak samozřejmě přeju pevné zdraví a hodně sil, jsou prostě lidi, který by tu měli bejt přeci jen o trochu dýl. R^

0/0
15.10.2008 23:29

ajsek

Re: jako koncesionář žádám ČT o záznam

R^ za Vozába, už kvůli němu staré nahrávky na kazetách opečovávám....

0/0
16.10.2008 9:20

vazne.jo

Jak se zbavit naší hluché babičky

Strašně se těšíme. Pošleme tam naši hluchou babičku, ona jim strašně fandí. Prý maj skvělej humor, něco z jejího mládí. Babička se směje pod fousy a prý za mlada byla s Cimrmanem ve Slavii na kávičce. Když dneska viděla ty jejich kroje, chudák babička nejen že neslyší ale i skoro nevidí, tak si myslela, že je to karneval v Kolíně nad Rýnem. O to více se těší na kvalitní humor.R^

0/0
15.10.2008 22:55

Stuntman Mike

Re: Jak se zbavit naší hluché babičky

Hmm, já jsem ještě docela mladý, komanče jsem zažil jenom krátce, a stejně Cimrmany zbožňuju. Možná proto, že jsem narozdíl od tebe zvládnul (nejen) základní školu a poznám skryté narážky :-P

0/0
16.10.2008 6:18

vazne.jo

Re: Jak se zbavit naší hluché babičky

Moje hluchá babicka se strasně baví a má jen základku.

0/0
16.10.2008 8:42Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.