Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Pražský výběr prožívá rozkol kvůli kytaristovi

Legenda českého rocku, kapela Pražský výběr, jež se předloni vrátila na pódia, prožívá rozkol či rozštěp, který by mohl vést až k rozpadu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

56xjf

Kocáb a Pavlíček

Pražský výběr pro mne byla na gymnáziu kultovní kapela. Žrali jsme všechny ty jejich staré pecky. Pak přišli Stromboli. Zvláštní hudba, už ne tak prožívaná jako výběr. A Jasná páka? Paráda. S odstupem těch mnoha let musím říci, že si rád poslechnu staré LP Stromboli (nejen dvojLP, ale i desku s anglickým názvem, který jsem zapomněl "Shutdown?"). Naopak Pražský výběr (s výjimkou LP Žízeň ještě se Soukupem) mi dnes už nic neříká.

0/0
9.6.2006 12:51

Milanek99

Pražský výběr - lepši nazev Pražska stoka

Kur.a todle mi nedelejte malem mi vypadla myska z ruky jak jsem videl toho opicaka Kocaba.Jdu blít:-D:-D:-D:-D

0/0
7.6.2006 12:01

ChápanKlouzavý

Pražský výběr.

Se mi nikdy nelíbil, takže mně to vadit nebude když se rozpadnou. Pro fanoušky a rejpaly: vim že to je věc vkusu. :-)

0/0
7.6.2006 11:16

Leczo

Re: Pražský výběr.

Uff, a copak posloucháme? Landu?

0/0
7.6.2006 11:30

nenápadně maskovaný Kei

Re: Re: Pražský výběr.

To je snad věc každého, ne? Neexistuje jedna kapela lepší a jedna horší (co do subjektivního pohledu jedinců), jde jen o to, co se komu líbí. Mě je taky Pražský výběr naprosto volný...

0/0
7.6.2006 12:40

DrMax

Věčná škoda!

Tak nebo tak by byla věčná škoda, kdyby Vývěr skončil. Česká hudební scéna nikdy neměla a mám obavu, že nikdy mít nebude lepší kapelu, než je PV. To, že dlouho omílají dokola staré pecky, má spostu důvodů. Například dřívější Kocábovu neochotu pro Výběr pracovat. Měl by si Michale vzpomenout na časy, kdy mu politika i podnikání bylo něčím víc než Pražský Výběr. Měl by si vybavit časy, kdy nepřišel na domluvenou zkoušku, protože mu do toho něco vlezlo.

Druhým důvodem omílání starých pecek je, že se Výběru nebo komusi jinému nepovedlo prosadit se se skladbami z alba Běr, které je podle mého soudu skvělé a zcela nedoceněné. Při koncertech loni a předloni hráli z tohoto alba jen jednu věc.

No a třetí důvod? Že se Michael Kocáb ve snaze stát se snad ještě hvězdou týnejdžrů snaží prosadit se svými technokousky a co hůř, snaží se tuto muziku implantovat do Pražského výběru, ačkoliv zbytek kapely je proti tomu. To jsou pecky, které Výběrem poněkud zmítají.

Ale přesto všechno:Výběr je geniální.

0/0
7.6.2006 10:44

DrBlilbych

Žádná škoda

Každý trend má svoji dobu. Jistě, najde se pár obtloustlých tatíků, co budou nostalgicky tleskat svým postarším usedlým rokerům, co marně kříší starou slávu tak jako je ještě pár těch, co jezdí s trabantem. Jaké spory jsou uvnitř, nikoho nezajímá. To, co je od výběru slyšet jsou staré zaprášené pecky. Basta. Každý má svůj názor. A navíc se v kruzích dobře ví, že Kocába zajímaji spíše prachy a osobní sláva než opravdu dobrá muzika. Legendy přicházejí a odcházejí. Výběr odcházíRv

0/0
7.6.2006 11:01

ChápanKlouzavý

Re: Žádná škoda

Na Kocábovi je ten zájem o peníze dost vidět. :-)

0/0
7.6.2006 11:17

Fobul

Re: Žádná škoda

V kterých kruzích? Závistivých? :-/

0/0
7.6.2006 11:28

DrMax

Re: Žádná škoda

Tak zrovna já třeba nejsem obtloustlý tatík a když jsem byl před dvěma lety na Výběr v Lucerně, byla beznadějně vyprodaná a ne obtloustlými tatíky. Takže to, co jsi napsal, je celkem blbost.

0/0
7.6.2006 12:11

DrMax

Re: Žádná škoda

A k těm kruhům. To mám ohromně rád, když někdo tak moudrý, jako budeš nejspíš ty, přepíše na papír kdejaký blábol a doplní, že ono se to říká v kruzích a dobře se to ví. Evidentně se v těchto kruzích pohybuješ velmi často a nejspíš máš velmi dobré informace z první ruky, že?

0/0
7.6.2006 12:18

DrBlilbych

Re: Re: Žádná škoda

Doktore, taťko, uklidni se prosím tě, ano?. Národ vidí, že nedáš na výběr dopustit a to je dobře, držím ti palce. Dej si prosím lipový čaj s medem, ať se ti, nedej bože, ještě něco nestane a zavolej Kocábovi, žes nám to pořádně nandal:-)), fakt jo. Moje babička do dneška nedá dopustit na ABA a někdy i Chladila, dědek si u gramofonunu schrupne nad Vlachem, táta si pustí občas Brouky a když je mu moc smutno tak i Výběr. Takže vidíš, jsou i lidé v mé rodině, co si nějakou tu pecku sem tam pustí. Nebuď smutný, ano, slibuješ? A vykašli se na tu kruhy.

0/0
7.6.2006 12:44

DrMax

Re: Re: Re: Žádná škoda

Já to tušil. kde nic není, ani rozum nezabere... Ale nebyl jsem to já, kdy tady vymýšlel ptákoviny a odvolával se na kruhy...

0/0
7.6.2006 12:46

DrBlilbych

Re: Re: Re: Re: Žádná škoda

Tak ty nedáš pokoj? Tak dobře. Kruhy jsou ty místa na příklad, kam jde Kocáb pokecat nebo na pivo a pak ty názory, až tam není.

0/0
7.6.2006 12:56

DrMax

Re: Re: Re: Re: Re: Žádná škoda

Hmm...

0/0
7.6.2006 12:59

Tomáš 176

vinou kytaristy????

Tedy sorry, ale vždyť je to přesně obráceně. Pavlíček se chová jako muzikant - tedy, když necítí přetlak psát, nepíše plevel. Kocáb si myslí, že ještě vydělá prachy a trochu se přihřeje na sluníčku, tak chce něco narychlo spíchnout. A přizvat si bez vědomí Pavlíčka do kapely jinýho kytaristu je prachsprostá všivárna, bohužel mezi českými kapelami běžná. Jinak pane Kocábe: Už nikoho nezajímáte.

0/0
7.6.2006 10:43

vysypany_lozisko

já jsem,

kult pražského výběru nikdy moc nechápal. stále dokola pár skladeb spočitatelných na prstech. dokola kolovrátek, který navíc už je dávno přežitý. no a co se týče nových kocábových "pecek", tak  jeho vlastní tvorba mi připadá docela směšná

0/0
7.6.2006 9:38

mi-nus

Re: já jsem,

Taky jsem se řehtal na tvrzení o Kocábových peckách. Ten hoch asi jako jediný nevidí, jak je čím dál tím více trapný se svojí chorobou zviditelnit se za každou, opravdu každou cenu od politiky jako nedávno se Šípkem přes "bankovnictví" tak v "kumštu". Inu nezmar. Naštěstí už není tak často v TV, protože jeho mluva a sebenadutost způsobila pokaždé prasknutí obrazovky. Ten slabomyslný ale podnikavý hoch tvrdošíně přehlíží, že jsou již jiné trendy, než ty jejich bývalé chcanky a na ty nové nemá. Poslední snahy byly před roky propašovat jeho dcérku na scénu a to bylo něco tak trapné a ubohé vidět tátu Kocába v každé TV jak jeho nedorostka tajtrlíkovala nějaké směšné kabarety. Jenže takoví veteráni nezmaři - a těch je více - netvoří umění nýbrž odrhovačky za prachy pro komerc, eventuelně šaškují v neprodejném musikálu. Ale tak to asi musí být, každá země má jak lidi co umí tak Kocáby a jiné holohlavé.

0/0
7.6.2006 10:29

Fobul

Re: Re: já jsem,

No hlavně, že má tahle země tebe ... (Y)

0/0
7.6.2006 10:36

DrMax

Re: Re: já jsem,

No, mnoho z toho je pravda, ale označit věci PV jako chcanky, to může jen opravdu někdo totálně hluchý... 

0/0
7.6.2006 10:50

xaeris

Falešný Kocábův Výběr

To bylo dříve keců od Kocába, že nebýt bolševika, tak tahle česká parta bude xcelovat ve světě.A pravda?Bolševici v Pragokoncertu už nebrání ve světové expanzi nikomu hodně dlouho,a po Výběru metr za rozvadovem NIKDO ani neštěkne.Kocáb už tehdy musel vědět, že jen mazaně využívá bolševické demagogie a lže, a tuhle svoji fintu předvedl po sametu i v Trendu.Jen mi je líto Pana muzikanta Pavlíčka, že je zatahován do podobných čachrů ......  

0/0
7.6.2006 9:27

DrMax

Re: Falešný Kocábův Výběr

Nicméně pravda je taková, že nebýt bolševického zákazu v třiaosmdesátém, Na Kocábova slova by nejspíš došlo. Ten zákaz je donutil, aby každý začal dělat něco jiného (jak Kocáb nebo Pavlíček trefně poznamenali ve filmu o Pražácích), a tam podle mě nastal problém. Ta kapela už se nikdy nedala pořádně dohromady. Po zákazu ještě za bolševika vzrostl Kocábův kult coby režimu nepohodlného zpěváka a už to bylo. Majkl nepochopil, že kult dávno pominul a že ze slávy se žít nedá...

0/0
7.6.2006 10:54

xaeris

Re: Re: Falešný Kocábův Výběr

Zákaz mělo víc kapel, ale jde mi o to, na základě čeho by měl Výběr prorazit ve světě?Na kapelu mezinárodní úrovně NEMÁ zpěváka, v repertoáru je v začátcích až přílišná podobnost s King Crimson, ale hlavně, pouhých 10 mil.  Čechů nebude nikdy hýbat se světovou hudební scénou, na to jsme malí a  obchodně nezajímaví, to se povedlo naposledy aasi jednou provždy pouze pouze lidem jako byl Dvořák,Janáček,Martinů a pod.Pro globálně nadnárodní kšeft jsme svou malostí nezajímaví a čím dřív si to uvědomíme, tím míň nás podobní Kocábové nebudou krmit nesmysly o světové popularitě... 

0/0
7.6.2006 11:06

DrBlilbych

Re: Re: Re: Falešný Kocábův Výběr

R^

0/0
7.6.2006 11:11

DrMax

Re: Re: Re: Falešný Kocábův Výběr

Něco podobného už jsem od tebe četl, ovšem vesměs jsou to jenom teorie. Je docela jedno, kolik je Čechů a jestli jsme obchodně nezajímaví. Pravda je taková, že Výběr v první polovině osmdesátých let našlápnuto měl. A to k tomu, aby se v Evropě prosadil. Ty samozřejmě přeháníš, protože nikdy nikdo netvrdil, že by dosáhl věhlasu Dvořáka, martinů, Janáčka a podobně. To prostě blábolíš nesmysly. Pravda je taková, že začal být uznávaný i za hranicemi. Ne snad kvůli Kocábově "zpěvu", to jistě ne, spíš díky Pavlíčkově genialitě, ale to na věci nic nemění.

0/0
7.6.2006 12:16

xaeris

Re: Re: Re: Re: Falešný Kocábův Výběr

Takže v Evropě?No nevím, podle mne kdo chce v rocku opravdu něco znamenat, musí prorazit v Anglii a pokud možno i v USA.Tedy stejně jako už kdysi prorazil Dvořák s Novosvětskou v Americe, takže mi to zas až jako takový nesmysl nepřijde.Takové Německo, Norsko nebo Rumunsko, to asi nejsou ty pravé síně slávy pro Mistry rocku. A pokud jsi ode mne  něco podobného četl, aspoň vidíš, že si stojím za svým. A že Výběr na východ či na západ od nás neprodal takřka žádný svůj nosič, není teorie, ale a nýbrž praxe, tedy syrová skutečnost.A té se já držím, a ne fantazírování o našlápnutí a o tom, co by bylo, kdyby ten bolševik nebyl, ale o tom jsem už psal nahoře.... 

0/0
7.6.2006 12:51

DrMax

Re: Re: Re: Re: Re: Falešný Kocábův Výběr

A zase plácáme nesmysly, že? Jak mohl Výběr (stále mluvíme o době před zákazem) prodat na západ či na východ svůj nosič, když nestačil žádný vydat? To přece víš, nebo ne? A jestli to víš, tak proč vykládáš nesmysly. A jestli to nevíš, tak pardon.. A zase se pouštíš do srovnávání s Dvořákem. A já ti znovu říkám, že je to ptákovina, protože nikdy nikdo, a snad ani vcelku nadutý Kocáb, nevykládal o tom, že chtěli nebo dokonce mohli dosáhnou věhlasu tohoto formátu. Prosadit se znamená něco poněkud jiného než být, dejme tomu, na vrcholu slávy v evropském či světovém měřítku. O tom opravdu není a nebyla řeč..

0/0
7.6.2006 12:56

xaeris

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Falešný Kocábův Výběr

Ale Kocábovy hlášky o možné skvělé zahraniční popularitě Výběru jsem já od něj slýchával permanentně až do 90 roku, když konečně vyjeli s Havlem do Paříže, kde vyhořeli jak suchá pastouška, a pak už byl najednou od podobných keců pokoj.A myslím, že i nějaké to CD či LP už k nabídnutí bylo.Prostě před zákazem i po zákazu byl Výběr na české poměry mimořádná kapela,která ale získala i falešnou popularitu zásluhou Kocábových keců a na nich vybudované image o své možné zahraniční slávě, protože na to každý Čecháček rád kývne, jak my Češi bychom přece celému světu ukázali ukázali,kdyby.Bohužel, když přijde na věc, skutek utek. 

0/0
7.6.2006 13:15

DrMax

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Falešný Kocábův Výběr

O skvělé zahraniční popularitě jsem Kocába neslyšel mluvit ani jednou. Ani jeden takový výrok jsem nezaznamenal. A divil bych se, kdyby mi utekl. Zaznamenal jsem jiné jeho i vcelku naduté výroky, ale ne takový. četl a slyšel jsem mnohokrát a nejen Kocába nebo někoho z Výběru mluvit nebo psát o tom, že před zákazem Výběr zaznamenal úspěch i v zahraničí a že to měl, dejme tomu, slušně rozjeté a to, aby se prosadil (to slovo už jsme si rozebrali).

Mi samozřejmě taky vadí Kocábovy kecy o tom, jak Výběr stál proti bolševikovi, jak mu to nandával, jak Kocáb udělal revoluci a neustálé jeho vracení se k tomu a podobně. Něco z toho je pravda, ten Kocábův výrok v přímém přenosu za totality, když dostal Bílou vránu (jestli se nemýlím), ten byl taky svým způsobem historický, byť by řada dnešních nevědoucích a tehdejších poměrů neznalých mláďat tuto věc s opovržením bagatelizovala. To je totiž ohromně jednoduché a to je taky rys Čecháčkovství, ještě hnusnější než ten, o kterém píšeš.

0/0
7.6.2006 14:00

butch2

prachy

jenom prachy necekaji jen po nich sahnes a uz te maji

0/0
7.6.2006 7:53

JohnyNorth

Re: prachy

R^;-D

0/0
7.6.2006 9:17

p.o.p.

Re: prachy

Soukup, haló?

0/0
7.6.2006 10:10

abc

Re: prachy

:)))))))

0/0
11.5.2007 1:06Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.