Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Olga Sommerová: Jsem osamělá běžkyně

„Žena chce taky brát. Nechce být jenom nádobou, která poslouží,“ říká režisérka, která patří k největším osobnostem českého dokumentárního filmu a velkou částí svého díla bojuje za práva českých žen.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kateřina Lusk Poslední, Praha

Za nerovnoprávné postavení si můžeme rovným právem!
Žvatlat s batolety se prostě nenosí! Jasně - je to potupná a primitivní činnost, která si nezaslouží žádného uznání - ani žen a natož pak mužů.
Ono žvatlání a utírání zadků má ale obrovský dopad na to, jak celá společnost vypadá - vždyť co je může být ještě důležitějšího, než výchova dětí? Sama Olga SOmmerová svou knihou "O čem sní ženy" dokazuje, jak fatální dopad má na život člověka (nejen ženy) právě způsob, jakým s ním bylo v dětství zacházeno?
A jak fatální dopad má pak na kvalitu celé společnosti; jak se projevují frustrované děti se špatnými základy z rodiny v dospělosti? Svou frustraci nešťastným způsobem šíří dál - není nutné uvádět různé mutace takových frustrací, které se v naší společnosti negativně odráží v životě každého jejího jednotlivce.
Tím není ovšem řečeno, že by výchova dítěte měla ležet jen na bedrech ženy - naopak! Všichni muži - otcové by si měli již od ranného věku dítěte tuto činnost vyzkoušet právě proto, aby si jí o to více vážili. V civilizovaných zemích se tomu tak již děje; není nic kromě těhotenství, porodu a kojení, co by muž nemohl v oblasti zajištění fyzických i psychických potřeb dítěte zajistit.
Pokud ale budeme již my ženy tuto velice náročnou a zodpovědnou činnost bagatelizovat na pouhé nudné žvatlaní a vlastně neskutečně primitivní otravu, znechutíme tím muže plné předsudků již totálně; pokud totiž chci, aby si mě ostatní lidé vážili, musím si nejprve začít vážit sám sebe.
Kateřina Lusk Poslední
matka dvou dětí
mluvčí politické strany
0/0
27.1.2003 12:39

qqqqqqq

Všem
Myslím, že paní Sommerová nemusí mít pocit, že je osamělá běžkyně. Plně s ní souhlasím. Ikdyž jsem její knihy nikdy nečetla, její rozhovor na mě silně zapůsobil. Nechápu proč někdo reaguje na její názory, tak hrubě a podrážděně. Nezdá se mi, že by útočila na muže, vyzvedla jejich dobré i špatné vlastnosti, stejně tak i u žen. Ženy se skutečně velmi často až nezdravě přizpůsobují můžům. Již od dětsví jsou vedeny k udržování domácnosti a jejich zájmy jdou velmi často stranou nebo jsou až druhořadé a u chlapců to bývá přesně naopak. Tady je asi prvopočátek ženské poddajnosti. Pracuji v bankovnictví a i v tomto oboru jsem se setkala s diskriminací žen, např. při přijímání nového zaměstnace se přidělovala výše platu podle toho, zda šlo o muže, či ženu. To, si myslím, do moderní společnosti nepatří. Naše společnost skutečně není zdaleka ještě rovnoprávná a zvyklosti a předsudky v ní stále hrají velkou roli. Také vím jak těžké je vymanit se z nějakého dlouholetého svazku, přestože můj bývalý partner nebyl žádný trýznitel, jeho zájmy byly vždy prvořadé a mé potřeby nikdy nebral vážně. Vždy jsem musela mít pochopení já. Jsem ráda, že jsem v sobě našla sílu, tento svazek zrušit, přestože jsem jiného partnera neměla a stále nemám, ale také můsím bohužel konstatovat, že jsem jediná žena ze svého okolí, která tuto sílu našla.
0/0
20.1.2003 13:10

agrqegry

zvlastni
Pokud clovek ma sam sebe, vi kdo je, vi co od sebe muze cekat, tak nikdy neudela takove veci jako se pisou (znasilneni, biti, tyrani.....). Autorka nejspis prozila desive detstvi se svym otcem. To ze bude kricet do sveta, ze zeny jsou menecene je spis ten detsky hlasek s detstvi. Ty veci, ktere ona resi jsou pro normalniho cloveka komicke, nevi o cem je rec a kde na to prisla. Mnohem zajimavejsi by bylo vypraveni psychologa, ten by mel urcite dost hruznych pribehu od svych pacientu a rozhodne by tam nebyl ten zly jen muz. Cele je to blbost, stavet proti sobe muze a zeny. Jestli si nekdo v zivote vybral zleho zivotniho partnera, tak problem nebude v tom partnerovi, ale v tom ktery tu volbu provedl. Nejhorsi je, ze ti postizeni lide z detstvi od svych rodicu prenaseji sve utrapy na sve deti :-( To je pak tragedie. Otec na dceru, dcera na syna. Vznika zacarovany kruh, z deti, tech nevinnych stvoreni, udelaji dusevni mrzacky.....
 
0/0
9.1.2003 20:35

NJO

Je to ještě horší...
Vážené týrané chudinky bez orgasmů. Položím Vám jen pár otázek: "Proč jste si toho svého zhovadilého, tyranského a impotentního chlapa vůbec braly? Nebo jste byly k sňatku donuceny? A jak jste týrány vlastně Vy, Marie Dostálová, Petro a pod? To Vás ten tyran protýral až k i-netu? A nebo jste jen znuděné paničky které si rády postěžují na cokoliv?
0/0
9.1.2003 14:34

Martina

ale ne
ale ne marie dostálová.ten orgasmus jsem si zapamatovala, protože je to to nejpitomější co jsem za poslední roky slyšela.a proč se chcete pousmát nad mým výrokem?pokud ženy chtějí být rovnoprávné s muži, proč potřebují nějakou pomoc?zabývá se snad někdo muži, kteří si vzali nějakou semetriku a teď s ní mají doma peklo?nezabývá.já znám muže jako vnímavé a ohleduplné tvory.a pokud takový nejsou, mám přece možnost se jim vyhnout.mám možnost volby, stejně jako každý.článek i některé knihy jsou namířeny proti mužům.a já prostě nesouhlasím s tím aby se na ně vrhalo toto světlo.marie, píšete že příběhy jsou skutečné a nestávají se každé ženě.to co mi vadí je, že je to vše podávané jako by všechny ženy byli utlačovány svými přitely a muži.
0/0
9.1.2003 13:23

Petra

Re: ale ne
Ale ne, Martino. Ne všechny ženy jsou utlačovány svými partnery. Ale je jich hodně. Je jich více než hodně, protože tento způsob týrání (psychický i fyzický) nejde často vůbec vidět a hlavně nechce být viděn. Je totiž naší společností akceptovaný jako něco "téměř normálního" a ještě k tomu "je přece tak snadné se z takového vztahu vymanit". Bohužel, není. Paní Sommerová opravdu nikde ani náznakem neuvedla, že se tento problém týká 50-ti, 60-ti nebo 90-ti procent žen. Ale i kdyby jich bylo jen 5% tak je to problém, který je třeba řešit. Stejně jako problém týraných dětí, jako problém otců, kterým je po rozvodu znemožněn kontakt s dítětem, stejně jako problém seniorů týraných vlastními dětmi. Všude, kde je problém je třeba hledat i řešení. A díky lidem jako je paní O.S. už není tak snadné téma rovnoprávnosti žen a mužů, případně násilí na ženách jednoduše zamést pod koberec, jak se to u nás často dělá. 
A velmi vám přeji, aby se vás tento problém nikdy nedotknul.
0/0
9.1.2003 14:00

aaa

Re: ale ne
Martino, mluvíte mi z duše. Já jsem knihy p. Sommerové pochopil taky jako oslavu ženství a poukaz na určitou nedostatečnost mužů. Já osobně mezi muži a ženami nerozlišuji. Jde mi o to, kdo je jaký člověk. Respektuji určité rozdíly, které jsou dopředu dané a jsem za ně vděčný. Pokud p. Sommerová své knihy myslela skutečně jako výpovědi ojedinělých případů, doporučuji přejmenovat na "O čem málokteré ženy sní". Jak jsem již řekl, nejvíce mě "baví" takové ty rozhovory se známými ženami typu nevařím - nezájem, neuklízím - nezájem, chodím si po kavárnách, jsem free, jsem feministka. Normální žena v domácnosti si pak musí připadat jako ta nejhorší slepice.
0/0
9.1.2003 14:00

MARTINXI

Re: Re: ale ne
Souhlasím. Nidky jsem se k ženám nechoval tak jak paní spisovatelka popisuje. Proto mě její výroky trochu urážejí, protože je evidentně směřuje proti všem mužům. Znám i muže kteří tyranii mají doma od své manželky. Myslím že je to jejich problém. A nemá cenu se tím zabývat. Nebudu kvůli tomu psát knihu. Ženy chtějí být rovnoprávné s muži. Částečně se paní S. vymlouvá že v politice nejsou ženy, jinak by to vypadalo jinak. Ano nejsou, ale brání jim někdo aby tam byly? Ne. Ano namítnente že je mezi sebe muži nepustí a vyštvou je. Když budu chtít do politiky vstoupit já, patrně to nebudu mít ulehčené. Připomíná mi to problém s romy. Tj. když se říká že jsou stejní jako mi, mají stejná práva. A tak to samozřejmě je. Ale pak se jim chce věnovat zvláštní sociální péče. Stát je chce speciálně přijímat za strážníky...atd. Ne není to mimo věc. Myslím si, že pokud chce někdo stejná práva musí mít i stejné povinnosti a stejné výhody. A stejné je to se ženami. Žen si nesmírně vážím. Vlastně ne nesmírně ale úplně normálně jako každého chlapa, kohokoliv. A proto je mi nepříjemné když jsou muži označovány za agresory, tyrany...
0/0
9.1.2003 15:01

marie dostálová

všem,
kteří tady spekulují o paní Sommerové, feministce za každou cenu, která ventiluje svoji zlobu, poněvadž jí někdo / muž / někdy ublížil.
Když si přečtete článek pozorněji, uvidíte, že Olga S. mluví vždy ne o většině, ne o určitém procentu, ale o fenoménu. Nejde vůbec o to , jestli jste se , vy nebo kdokoli jiný s takovou ženou / doma bitou, týranou či znásilňovanou, nebo jen vydíranou, atd/ setkal, nebo nesetkal. Neznamená to ale, bohužel,vůbec, že tento fenomén neexistuje. Paní Sommerová v těchto "vodách" brouzdá už hodně let a ví o čem mluví, na rozdíl od všech těch kritiků, kteří naopak vůbec nic nevědí.
Nad slovy příspěvku Martiny - cituji: myslím, že je na každé ženě, jak si to zařídí, nepotřebujeme žádné výhody, je mi skoro špatně z toho, co je v článku.....
se nelze než shovívavě pousmát se slovy svatá prostoto!!! Taktéž neví co mluví, z celého článku si zapamatovala to nejmíň důležité - předstíraný nebo nepředstíraný orgasmus. Asi nečetla O čem sní ženy, jinak by nemohla být tak mimo mísu, jak je.
Bohužel, hrůzy ve vztazích, které v knihách O.S. jsou ústy jejích přítelkyń popsány , jsou skutečné, staly se, dějí se a snad, díky snahám takových, jako je O.S.budou ubývat.
0/0
9.1.2003 12:56

Martina

docela mě ten článek rozčaroval.
myslím že je to na každé ženě jak si to zařídí. paní režisérka přece říká že ženy jsou stejně dobré jako muži. tak proč nám dávat nějaké výhody. je mi skoro špatně z toho co je v článku. musí mít v sobě hodně zloby. a miluju ty řeči feministek o tom že předstírají orgasmus. proč to dělají? znám pár mých kamarádek které to taky tvrdí. a přitom vím že to říkají jenom proto aby nemuseli přiznat že její muž je schopen jí k orgasmu přivést. protože jí se to třeba pokaždé nepodaří přivést ho k orgazmu. zamyslete se nad sebou.
0/0
9.1.2003 11:21

Martina

taky mi příjde paní režisérka feministkou za každou cenu.nemám ráda když hází všechny muže do jednoho pytle.já osobně jsem se s těmi násilnými a utlačujícími ženy nesetkala.ne každá žena je totiž bita a znásilňována.přijde mi jako kdyby jí kdysi nějaký muž ublížil a ona si to ventiluje ven.
0/0
9.1.2003 11:07

Marti

žena má především dávat
žena má především dávat.podržet a dávat.
0/0
9.1.2003 11:03

Sarka Farka

Re: žena má především dávat
a platí pravidlo: nedáš - dostaneš 
0/0
9.1.2003 11:20

Elen

p.ASommerová je osobnost
Díla p. Sommerové sleduji již delší dobu. Jednou jsem měla i možnosti se s ní setkat osobně ve Vimperku při autogramiádě její knihy a zárověň promítání knihy O čem ženy sní I.Musím říct, že je to opravdová osobnost ženy, která ví o čem hovoří a vlastně i točí a píše. Ztotožňuji se plně s jejími názory na muže a snažím se svého 17letého syna vychovávat tak, aby nebyl tím "machem", ale citlivým člověkem.Článek se mi moc líbil a bylo to velmi zajímavé a poučné čtení. Zároveň se už moc těším na knihu, kterou si určitě koupím, zvláště když už mám její předchozí. Zdravím p. Sommerovou a přeji ji hodně zdaví a pochopení.
0/0
9.1.2003 10:21

Jitka

Paní Sommerová je velmi zajímavá žena, její názory mně mluví z duše. Moc jí fandím a děkuji i za výborné filmy. Přeji jí všechno dobré.
0/0
9.1.2003 10:14

LB

Re:
Souhlasím,  je výborná!
0/0
13.1.2003 12:11

gabriela

ahoj wolfgangu!
vzdty ty svym prispevkem plne podtrhujes to, o cem pani Sommerova v clanku vypravi! O neschopnosti muzu prijmout zensky pohled na vec a vubec se zamyslet nad veci!! Asi se ti ten clanek zjevil jako zrcadlo tve vlastni duse! A nezklamals, reagoval jsi presne podle modelu, agresivne a nevecne!
0/0
9.1.2003 9:58

Wolfgang Rydlo, Liberec

Re: ahoj wolfgangu!
Ahoj Gabrielo, velmi se mýlíš s hodnocením mé osoby. Pokud bereš jako ženský pohled to, co lze najít v "Katce", "Ženě a život" a podobných dílech kde jsou ženy utvrzovány v pozicích superčlověka (se současným zlehčováním či zesměšňováním mužů), tak to opravdu nemůžu přijmout (naštěstí to nepříjmá ani moje žena). Podobný názor má i Olga Sommerová. Staví totiž muže a ženy jako protivníky, ne jako partnery. Vše je o toleranci a vývoji vztahů mezi jednotlivci a ne o revoluci ve vztazích ve společnosti. Jinak je to stejně úsměvná fraška jako křečovitý quaziboj paní Sommerové. (Možná i chápu paní Sommerovou, reklama a odlišnost je pro uměleckou činnost nutná.) Pa W.R.
0/0
9.1.2003 14:13

filmaker

Re: Re: ahoj wolfgangu!
chochochocho..tak to se ti wolfi povedlo...
0/0
11.1.2003 16:22

Wolfgang Rydlo, Liberec

Hm
Neznám paní Olgu ani její tvorbu, ale po přečtení rozhovoru mám pouze dojem, že je to nadměrně sebevědomá žena, které někdo ublížil (zřejmě muž) a ona to ještě nestrávila. Bohužel mě svými postoji - na všechno jasná odpověď, jednostranný pohled a neschopnost analýzy - připomíná zakomplexovaného filosofujícího chlapa ze IV. cenové skupiny.
0/0
9.1.2003 9:36

aaa

Knihy Olgy Sommerové O čem sní ženy
jsem obě četl. Nemyslím si, že by příběhy žen byly vymyšlené, ale nějak jsem se za svůj život s ani jednou takovou nesetkal. Zavání to feminismem za každou cenu a osobně mi to připadá, že u některých feministek je myšlení typu: nic neumím a jsem líná, tak budu feministkou.
0/0
9.1.2003 9:16

gabriela

Krasny clanek, opravdu:)
Dekuji za takove clanky, za rozhovor s moudrou zenou pani Sommerovou. Ona vi, o cem mluvi, a ma pravdu. Jen malo zen si prizna, ze jsou s partnerem nespokojeny a ve vztahu nestastne, a protoze by ekonomicky nezvladly to zmenit a zit podle sebe, zustavaji cely zivot jakoby ve vezeni vlastni neprubojnosti a mozna i lenosti neco zmenit.
0/0
9.1.2003 9:16Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.