Z filmu Diktátor

Z filmu Diktátor | foto: outnow.ch

Borat se kazašské ekonomice hodil, Diktátor ale do kin nesmí

  • 6
Jen dva týdny vydržel na plátnech kazašských kin film Diktátor komika Sachi Barona Cohena. Snímek britského tvůrce, který před šesti lety pobouřil Kazachstán parodickým filmem Borat, byl z rozhodnutí kazašského distributora z kin bez vysvětlení stažen.

Kromě Kazachstánu se nesmí promítat v Turkmenistánu a Tádžikistánu. Filmová parodie Diktátor je podle tvůrců "hrdinským příběhem diktátora, který s nasazením života brání příchodu demokracie do země, již s takovou láskou utiskuje". Hlavní postavou je generál Aladin, diktátor fiktivního státu a "poslední mohykán mezi diktátory", zachraňující pro svůj lid vymoženosti tyranie a útlaku.

V pátek se podle kazašských médií Diktátor z místních kin vytratil. Cohenův film Borat přitom podnítil zájem o turistiku. "Poté, co se tento film objevil, se zvýšil desetkrát počet víz, která Kazachstán vydal. Jsem vděčný Boratovi, že přilákal do Kazachstánu turisty," řekl už dříve podle místního tisku ministr zahraničí Jeržan Kazychanov.

V Tádžikistánu se Diktátor do distribuce nedostal vůbec, zákaz tamní úřady zdůvodnily odlišnou mentalitou tádžických diváků. V Turkmenistánu se obešli bez zdůvodnění. V Uzbekistánu pustili do kin cenzurovanou verzi zkrácenou o osm minut nejprovokativnějších scén.

Třetí Cohenův film ve Střední Asii narazil na problémy, ale ani zdaleka nevyvolal takové zděšení jako jeho snímek Borat z roku 2006. Film vyobrazil Kazachstán jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků, v níž je oblíbeným místním nápojem fermentovaná koňská moč, kde letadla řídí jednoocí piloti a homosexuálové musí nosit modré klobouky.

Snímek byl zakázán nejen ve Střední Asii, ale i v Rusku.

15. května 2012

,