Digitální myš nedává šanci ani tlupě koček

Spolknout americkou rodinnou komedii Myšák Stuart Little se vším všudy znamená přijmout na půldruhé hodinky bezelstnou duši čtyřletého dítěte. Kdo by zarytě trval na rodičovském nadhledu, riskuje, že čas promrhá pochybnostmi, jaké si předškolák nepřipouští. Americký princip pohádky zasazené s naprostou samozřejmostí do skutečného světa totiž vyžaduje diváka, který je ochoten si hrát bez toho, že by předkládaný příběh soustavně poměřoval s vlastní zkušeností.

S takovým rozumářským postupem by v případě Myšáka Stuarta Littlea nevydržel ani minutu. Možná by ještě přijal možnost, že obyčejná myš mluví, chodí v oblečku, čistí si zuby a hraje si s vláčky. Ale co si myslet o vzorných, laskavých, noblesně okostýmkovaných rodičích, kteří jdou do sirotčince opatřit synkovi bratříčka, a namísto lidského stvoření adoptují myš?

 Maminka, která láskyplně na dobrou noc líbá hlodavce na čumáček, je postavou opravdu silně pohádkovou, každá jiná by s jekotem vyskočila na stůl. A početné příbuzenstvo s hromadami dárků, jež nového člena klanu přijme téměř bez mrknutí oka, představuje zázrak tolerance a hrdé rodinné soudržnosti, k nimž film důsledně vychovává - nebo jisté pokrevní potrhlosti.

V každé rodině je něco, říkají rozšafné babičky. U Littleových si odstup prostý nadšení uchovávají pouze synek, který se s chlupatým bratříčkem skamarádí až během napínavého, skvěle nasnímaného závodu lodních modelů, a dosavadní domácí mazlíček, hluboce uražený kocour. "Kdo to kdy viděl - myš, která chová kočku?" pošklebují se mu soukmenovci, drsní tuláci z ulice. A protože sníst svého nového "páníčka" nesmí, svěří pomstu na vetřelci právě kočičímu gangu...

Ze závěrečného souboje odvěkých nepřátel vyzískali tvůrci atraktivní noční honičku v parku, bezděčně dokládající, že ani celá tlupa  "opravdických", živých koček nemá šanci proti digitální myši. Postavička Stuarta totiž vznikla plně v počítači a soulad hraných prvků s animovanými působí velmi čistě.

Na děti je tradičně pamatováno směsí humoru, napětí a pouček, z hlediska dospělých však asi nejzajímavější součást snímku tvoří právě motiv, jemuž se zralé uvažování vzpírá - totiž zábavně účinkující přirozenost, s níž nezvyklého hrdinu přijímá moderní americké velkoměsto ve zcela všedních situacích.

Prodavač v hračkářství Stuartovi zkouší oblečky za zataženou oponou - "Je stydlivý," usmívá se chápavě; taxikář klidně myší rodince zastaví a počká, až naloží kufry; po záhadném únosu malého chlupáče se dostaví policie, sbírá otisky tlapek, rozesílá fotografie pohřešovaného. A když se myšák Stuart řítí ulicemi ve svém sportovním autíčku, nenajde se jediný občan, který by si v úžasu promnul oči a posteskl, kam svět spěje. Jako by věděl, že s dětmi na klíně má i takový svět opodstatněné kouzlo.

Myšák Stuart Little - Stuart Little (USA 1999)
Celovečerní film

režie Rob Minkoff
scénář M. Night Shyamalan a Greg Brroker
hrají Geena Davisová, Hugh Laurie a další
distribuce Falcon
čas 92 minut, dabing

Myšák Stuart Little.