MFFKV - vyhlášení vítězů - Danny DeVito s cenou za celoživotní dílo

MFFKV - vyhlášení vítězů - Danny DeVito s cenou za celoživotní dílo - Karlovy Vary (7. července 2007) | foto: Petr TopičiDNES.cz

DeVito a Vary tleskali temnému vítězi z Islandu

  • 25
Film Severní blata, temný thriller z Islandu, vyhrál 42. filmový festival v Karlových Varech. Celebrity v hotelu Thermal tleskaly i americkému herci Dannymu DeVitovi.

Hollywoodská hvězda během slavnostního zakončení převzala Křišťálový globus za celoživotní přínos světové kinematografii.

"Snažíte se mě rozbrečet," reagoval pohnutě "malý velký" muž, přítel Miloše Formana, na ovace stojícího publika. "Česká republika je pro mě zdrojem neustálé inspirace, nejprve pro mě ztělesňovala svobodu a tvořivost, ode dneška také velkou kouli. Navíc díky téhle ceně budu mít poprvé doma ženskou s koulí," neodpustil si proslulý šprýmař vtípek, za který mu celý sál ještě jednou vděčně zatleskal.

Na ceremoniál, během něhož byli vyhlášeni vítězové ve třech soutěžních festivalových sekcích, dorazil mimo jiné premiér Mirek Topolánek, exprezident Václav Havel či kardinál Miloslav Vlk, kterého Marek Eben neopomenul pozvat do proslulého "hnízda neřesti", festivalového Becher's baru.

K favoritům soutěže hraných snímků patřil norský film Kurz negativního myšlení či islandská Severní blata, jejichž tvůrci se radovali už během odpoledního udílení nestatutárních cen. - více zde

Ještě větší radost měl režisér Baltasar Kormárkur na slavnostním zakončení. "Děkuju porotě za výtečný vkus," žertoval král večera.

Favorizovaní Norové také nepřišli zkrátka - Bård Breien, který se dostavil jako správný šoumen v červeném obleku a "zebřích" botách, se dočkal sošky za nejlepší režii a vysvětlil publiku, že Skandinávci nejsou o nic depresivnější než zbytek Evropy.

Jeho australský kolega Michael James Rowland obdržel zvláštní uznání za úsměvný film o uprchlících Šťastné míle. Na rozdíl od excentrického Nora děkoval nenápadně a evidentně dojatě.

Nejlepší herečkou se stala Elvira Mínguezová díky roli ve španělském filmu Ostych, která jásajícím krajanům v sále posílala polibky. Mezi muži zabodoval Sergej Puskepalis z ruského snímku Prosté věci, za něhož cenu převzal nadšený režisér Alexej Popogrebskij. Není divu, z festivalu si odváží celkem čtyři ceny.

Na ocenění čekal i tuzemský zástupce v hlavní soutěži, Vratné lahve. Nakonec vyhrály dvakrát. Cenu diváků převzal režisér Jan Svěrák, jeho otec Zdeněk Svěrák si přišel pro zvláštní uznání hlavní poroty za scénář.

"Svému synovi děkuji za to, za co jsem ho nenáviděl během psaní, totiž že mě nutil neustále něco přepisovat. Manželce děkuji za to, jak na mě doma mluví, dialogy pro Danielu Kolářovou pak bylo hračka napsat. Porotě patří díky za ocenění samotářského řemesla scenáristy."

Česká republika se radovala ještě jednou, v soutěži dokumentů vyhrála Ztracená dovolená, celovečerní "detektivka" režisérky Lucie Králové.

Závěr festivalu obstarala předpremiéra komedie Hezké sny, kterou představil jeden z jejích hrdinů Danny DeVito. Poslední tečkou byla tradiční party v Grandhotelu Pupp. "Kdo se do Puppu dostane, toho čekají dobroty jako z hostin orientálních vládců," sliboval šéf tamní kuchyně Jan Pípal.