ANKETA: Kolik jste jich přečetli? Připomeňte si oblíbené dětské knihy

  • 187
Zeptali jsme se českých odborníků na dětskou literaturu, které knihy pro děti by dali přečíst svým ratolestem. Odpovědi se různily od klasik Astrid Lindgrenové nebo Karla Maye až po nové, ale oblíbené Lichožrouty. Nyní si můžete připomenout, zda jste je všechny stihli přečíst i vy.

Děti z Bullerbynu (Astrid Lindgrenová)

Hlavní hrdinové Dětí z Bullerbynu: dívky Lisa, Anna a Britta a chlapci Lasse, Bosse a Olle

Příběhy z pera švédské autorky Astrid Lindgrenové do svého výběru zařadila vedoucí sekce literatury pro děti a mládež nakladatelství Host Eva Sedláčková. „Líbí se mi, jak autorka nechává své dětské hrdiny poprat se se situacemi, které překračují rámec toho, co obvykle vnímáme za dětské,“ říká.

Pipi Dlouhá punčocha (Astrid Lindgrenová)

Pipi Dlouhá punčocha a její věrní kamarádi Tomy a Anika

Beze zmínky nemůže zůstat ani dětská rebelka Pipi Dlouhá punčocha, kterou stvořila taktéž Astrid Lindgrenová. Eva Sedláčková však upozorňuje, že Lindgrenová není pouze Pipi a Bullerbyn, ale také Lotta z Rošťácké uličky, Kajsa Nebojsa nebo celá série o detektivu Kallem Blomkvistovi.

Mayovky

Příběhy Karla Maye proslavily i jejich filmové adaptace. Na snímku Pierre Brice a Lex Barker ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

Mezi doporučenými díly se ocitly i příběhy Karla Maye, ačkoliv odborníci přiznávají, že dnešní děti už nemusí oslovit takovým způsobem jako jejich generaci. „Čtete a čtete, až úplně zapomenete na okolní svět. Příběh vás vtáhne a nepustí do poslední stránky,“ vzpomíná Sedláčková na své dospívání.

Dobrodružství Huckleberryho Finna (Mark Twain)

Obálky knihy Dobrodružství Huckleberryho Finna, kterou vydalo Nakladatelství Omega

Příběh ze života mladého Hucklebberryho Finna do svého výběru zařadil šéfredaktor Nakladatelství Paseka Jakub Sedláček. „Mark Twain napsal barvitý román plný dobrodružství a romantiky, který je současně nenuceným a strhujícím apelem proti rasismu – a v tomto smyslu nemá ve světové literatuře zřejmě konkurenci,“ vysvětlil.

Povídání o pejskovi a kočičce (Josef Čapek)

Pejsek a kočička, jak je stvořil Josef Čapek

Povídání o pejskovi a kočičce je jednou z největších klasik českých domácích knihoven. Ve své odpovědi ji mj. zmiňuje členka PEN klubu a odbornice na dětskou literaturu Jana Čeňková. Pro dětského čtenáře je podle jejího soudu zásadní, protože zdůvěrňuje společný svět dětí a personifikovaných zvířat, zatímco stále nese mravní podtext.

Devatero pohádek (Karel Čapek a Josef Čapek)

Původní ilustrace Josefa Čapka k Devateru pohádek Karla Čapka

Podobné kvality jako u Povídání o pejskovi a kočičce vyzdvihuje Čeňková i u Devatera pohádek. Autorem devíti z nich je Karel Čapek, jednu navíc pak dodal jeho bratr Josef. Kniha vyšla v roce 1932.

Fimfárum (Jan Werich)

Fimfárum Jana Wericha se dočkalo hned tří filmových zpracování

Jako gejzír známých pohádkových vyprávění zasazených do současné reality svou konkrétností místa i děje popisuje Jana Čeňková dílo Jana Wericha z roku 1960. Mezi nejznámější příběhy z Fimfára patří Tři veteráni, Rozum a štěstí, Lakomá Barka nebo Královna Koloběžka První.

Špalíček veršů a pohádek (František Hrubín)

František Hrubín

Ilustrace Jiřího Trnky a slova Františka Hrubína utvořily jedno z nejzásadnějších děl dětské literatury u nás, Špalíček veršů a pohádek. „Hrubín dosáhl rytmizované dokonalosti říkadel a veršovaných pohádek. Inspiraci čerpal z folkloru, přirozené dětské hravosti a vlastní otcovské zkušenosti,“ říká Čeňková.

Rychlé šípy (Jaroslav Foglar)

Hrdinové Rychlých šípů z pera Jaroslava Foglara

„Napětí a někdy i strach můžou být pro dítě příjemný zážitek, ať už se bojí samo, nebo v náruči rodičů,“ odůvodňuje Jana Kotrlová z nakladatelství Euromedia výběr foglarovské klasiky, která už navždy ukotvila Mirka Dušína, Jarku Metelku, Jindru Hojera, Červenáčka a Rychlonožku v srdcích dětských i dospělých čtenářů.

Alenka v říši divů (Lewis Carroll)

Filmovou podobu Alence v říši divů vtiskl i ceněný americký režisér Tim Burton. Ztvárnila ji Mia Wasikowska

Klasický příběh z pera anglického spisovatele Lewise Carrolla si oblíbily děti po celém světě včetně těch českých. Jen jej dnes většina z nich zná spíše díky filmovým adaptacím než původní knize. Do svého výběru ji zařadily Jana Kotrlová i Kateřina Kalistová, náměstkyně pro řízení sekce živého umění ministerstva kultury.

Medvídek Pú (Alan Alexander Milne)

Medvídek Pú v nejnovějším příběhu Královské narozeniny. V Milneho tradici pokračuje spisovatelka Jane Riordanová a kreslíř Mark Burgess

Medvídek Pú Alana Alexandera Milneho sice stejně jako Alenka spadá do anglického pohádkového světa, ale jeho hranice už dávno přesáhl. Letos Medvídek Pú oslavil 90 let a za tu dobu se dočkal mnoha ať už filmových, či televizních adaptací. Knižní verze ovšem stále patří mezi ty nejoblíbenější.

Lichožrouti (Pavel Šrut a Galina Miklínová)

Knižní série Lichožrouti

Lichožrouti, kteří si nesou označení kniha desetiletí pro děti, si oblíbily v roce 2008 po jejich vydání tisíce dětí i dospělých. K četbě je doporučuje Kateřina Kalistová, ale také Jana Čeňková. Zanedlouho se Lichožrouti dočkají i filmové verze. Premiéru má 20. října.

Zaklikněte všechny uvedené dětské knihy, které jste jako malí či velcí četli.

celkem hlasů: 70787

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 21. října 2016. Anketa je uzavřena.

Povídání o pejskovi a kočičce
Povídání o pejskovi a kočičce 10536
Rychlé šípy
Rychlé šípy 9163
Mayovky
Mayovky 7817
Děti z Bullerbynu
Děti z Bullerbynu 7510
Devatero pohádek
Devatero pohádek 7158
Špalíček veršů a pohádek
Špalíček veršů a pohádek 6453
Dobrodružství Huckleberryho Finna
Dobrodružství Huckleberryho Finna 6144
Pipi Dlouhá punčocha
Pipi Dlouhá punčocha 4884
Medvídek Pú
Medvídek Pú 4280
Fimfárum
Fimfárum 4114
Alenka v říši divů
Alenka v říši divů 2121
Lichožrouti
Lichožrouti 607