Z natáčení seriálu V síti ztraceného času (zleva Vladimír Javorský, scenáristka

Z natáčení seriálu V síti ztraceného času (zleva Vladimír Javorský, scenáristka Lucie Konášová, Pavel Zedníček) | foto: ČTK

Může v dětské televizi vadit slovo trouba? „Déčko“ začíná koncem srpna

  • 12
Poslední srpnový víkend odstartuje mimořádnou programovou nabídkou, ale od pondělí 2. září bude nový dětský kanál ČT:D čili Déčko vysílat už podle pevného schématu.

Jeho šéf Petr Koliha zdůrazňuje, že Déčko je televize vyloženě pro děti, ne pro dospělé. Rodinnou stanici představuje ČT1. "My vysíláme pro dvě věkové kategorie, od čtyř do osmi let a pak do puberty, v budoucnu bychom se rádi zaměřili i na teenagerovské skupiny," plánuje Koliha.

Déčko coby plnoformátová televize zahrne veškeré žánry: zprávy, publicistiku, sport, zábavu, hranou i animovanou tvorbu. A všechny mají v podtextu vzdělávání. "To je jedna z našich přidaných hodnot, v Česku už vysílá desítka dětských kanálů, některé kvalitní, ale my jako veřejnoprávní máme něco navíc. Ovšem vzdělávání bereme podle hesla Kdo se baví, ten se učí, tedy zásadně hrou," dodává Koliha, že rozšířené vzdělávání pro starší děti umístí spíše na web.

Máme na Evropu

Druhý bonus se jmenuje bezpečnost. Rodiče u Déčka mohou potomky zanechat bez obav. A třetím je aktivace: "Zvedneme děti ze židlí, dáme jim tipy, co podnikat, budou s námi cvičit, naučí se taneční kroky a vše pomocí pořadů, u nichž děti začnou skákat, řádit, zkrátka blbnout," věří Koliha i na základě vlastní otcovské zkušenosti.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák (vlevo) a šéf dětské stanice ČT Déčko a někdejší ředitel zlínského filmového festivalu Petr Koliha na červeném koberci ve Zlíně

Základ tvoří přehledná pásma s jasnými pravidly: dopoledne patří menším, odpoledne s návratem ze školy starším dětem, víkend se staví vyloženě odpočinkově a pohodově, hlavně na filmech.

Zprávy určené dětem kolem deseti let ve světě znají, Déčko pro ně hledá moderátory typu "starší brácha" a hlavně způsob, jak je "velcí" zprávaři upraví pro "malé" diváky, kteří místo suchých fakt chtějí příběh. Umíme vůbec televizní školu hrou? "To je právě potíž. Tvůrců zaměřených na děti je u nás málo, nízká poptávka minulých let je vyhubila, musíme je opět vychovat, ale nařídit to nelze. Na druhé straně, když si díla objednáváme, objeví se někdy překvapivé nápady. Snažíme se vrátit žánry, jež vymizely, ukázat, že dětská tvorba nejsou jen pohádky, ale i příběhy, jaké točila Věra Plívová-Šimková, a animace neznačí jen večerníčky."

Z filmu Auta 2

Podle Kolihy nemusíme trpět malostí: "Máme na to, dělat dětskou televizi na evropské úrovni, a díky řediteli ČT Petru Dvořákovi se zase podporují koprodukce. Vždyť Vorlíčkovy seriály či Pan Tau také vznikly ve spolupráci s Němci. Všude znají našeho Krtka, všude říkají, že se od nás učili, ale dnes už vládne dětské tvorbě Skandinávie," líčí šéf Déčka.

Právě na klasickou seriálovou tradici navážou Špačkovi v síti času, fantasy plná triků, a příští rok sitkom se strašidly Mazalové. To jsou tituly pro hlavní čas, jenž na Déčku trvá od pěti do osmi hodin večer, kdy předá štafetu artovému kanálu.

Připraveny jsou čtyři nové řady večerníčků, magazín nejen o vaření Draci v hrnci, rady z etikety, hitparáda. Přes dvacet procent tvoří novinky, sedm archiv a více než šedesát nákupy. "Hlavně z Evropy, jako zábavná série BBC s písničkami Děsivé dějiny, ale dobré věci má i Disney," ví Koliha. Část pořadů převezmou z ČT2, na ČT1 zůstanou velké pohádky, z nichž některé bude Déčko reprízovat, a večerníčky i Kouzelná školka poběží současně na ČT:D i ČT 2.

Z natáčení seriálu V síti ztraceného času (zleva Alena Jakobová, Leonard Stirský)

Filmař Václav Chaloupek se na své hájence stará o dvě medvíďata Martina a Agátu.

Večerníček Bílá paní na hlídání.

Zábavná, ne unavená

Na první místo staví v Déčku děti. Na druhé rodiče a na třetí odborníky od učitelů po psychology, s nimiž se radí, aby byli připraveni, ne zaskočeni. Program bude sledovat i rada pro vysílání, jejíž ochrana dětí jde někdy do extrému. Vznesla třeba stížnosti na použití slov bačkora a trouba. Podle Kolihy přitom děti umějí překvapit zralými názory.

"My je podceňujeme, místo abychom je brali jako partnery. Osmiletý Švéd umí na veřejnosti v plynné angličtině formulovat své mínění. Kdo z dospělých to dokáže u nás?" ptá se Koliha, který má zkušenost v čele festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. "Trvalo pět let, než zlínskou značku vzal svět s respektem na vědomí. Stejně chci dostat do mezinárodního povědomí Déčko."

Ve skupině dětského publika od 4 do 12 let si slibují postupný růst sledovanosti od letošních 15 po 25 procent v dalších letech, ale záleží na tom, jak si Déčko uhlídá svou zásadu "zábavné, nikoli unavené televize".