V edici vyjde i Jáma a kyvadlo od Edgara Allana Poea.

V edici vyjde i Jáma a kyvadlo od Edgara Allana Poea. | foto: Wikipedia

Startuje prázdninová edice, detektivní klasika vychází spolu s MF DNES

  • 0
Deset detektivních či napínavých příběhů, deset případů k vyřešení, deset knih, které vycházejí od pátku v edici společně s deníkem MF DNES. Autoři patří mezi klasiku žánru – přesto je v záplavě současných kriminálek četl málokdo.

Jednou z ikon série Detektivka DNES je Ellery Queen. Za pseudonymem stojí dva bratranci, Frederick Dannay a Manfred Lee. Vytvořili šedesát detektivních románů, stovku rozhlasových her, a dokonce vydávali vlastní časopis nazvaný Tajemství Elleryho Queena. Jejich dvojici detektivů tvoří otec Richard a syn Ellery, první příběh nazvaný Tajemství kovového domu, jenž vyjde příští pátek, začíná otcovou svatbou, při níž ho syn vede k oltáři. Žádná romantika se však nekoná, protože první záhada na sebe nenechá dlouho čekat. Zatímco inspektor Richard Queen používá k jejímu objasnění precizní policejní postupy, jeho nová manželka Jessie dodává nezdolnou energii a Ellery intuici a dedukční schopnosti hodné mladého Sherlocka Holmese.

Detektivka DNES

  • 18. 7. - Francis Scott Fitzgerald: Příběhy Pata Hobbyho
  • 25. 7. - Ellery Queen: Tajemství kovového domu
  • 1. 8. - Edgar Allan Poe: Jáma a kyvadlo
  • 8. 8. - Ellery Queen: Stalo se ve tmě
  • 15. 8. - Edgar Wallace: Spolek devíti
  • 22. 8. - Ellery Queen: Záhada čínského pomeranče
  • 29. 8. - Edgar Wallace: Smečka děsu
  • 5. 9. - Ellery Queen: Přestupní stanice
  • 12. 9. - Edgar Wallace: Anděl hrůzy
  • 19. 9. - Edgar Wallace: Kokainová dáma

Jako první případ Elleryho Queena vyšel v roce 1929 Zločin v Římském divadle, Tajemství kovového domu je jedním z posledních, pochází až z roku 1968. Ve čtyřicátých letech byl Ellery Queen nejznámějším hrdinou i autorem současně. Bratranci si totiž vymysleli „kličku“ – mladší z dvojice detektivů zároveň vyřešené případy literárně zpracovává. Knihy byly tak úspěšné, že v sedmdesátých letech podle nich vznikla televizní série, jedenáct z nich bylo zfilmovaných a existují i jejich komiksové verze.

Vliv Jacka Rozparovače

Nejenom Ellery Queen je notoricky známým autorem. Platí to i o Edgaru Wallaceovi, králi detektivního žánru. Narodil se v roce 1875, jeho matka se ho ihned zřekla, z nalezince ho zachránil až nosič z rybího trhu, který měl doma už deset dětí. Ve škole se malý Edgar sotva naučil číst a psát, po čtyřech letech nastoupil do práce. Čistil boty, prodával květiny a pak nastoupil k armádě. Nadchly ho tehdy příběhy o Jacku Rozparovači a pod jejich vlivem začal Wallace sám psát. Válka z něj udělala novinového zpravodaje, mír potom spisovatele.

Wallace napsal neskutečných 175 knih, většinu detektivních. Svého času byl dokonce podezříván z toho, že vlastní továrnu na romány, tedy že zaměstnává další lidi, kteří píší za něj. To se však nikdy neprokázalo, dodnes zůstává jedním z nejproduktivnějších autorů. K jeho nejslavnějším detektivkám patří Zelený lučištník nebo Sanders, je však i autorem několika filmových scénářů – podle Doyleova Psa baskervillského napsal scénář pro stejnojmenný snímek z roku 1932, zemřel pak během práce na scénáři ke King Kongovi.

Nevkusné fyzické strašení

Přestože Edgar Allan Poe je notoricky známý spisovatel, neškodí si ho znovu připomenout jako autora Jámy a kyvadla, ikonického hororu, jejž William Buttler Yeats označil za „nevkusné fyzické strašení“. Povídka, která se vyrovnává se španělskou inkvizicí, používá fantaskní prvky i mučicí nástroje. O proslulosti knihy svědčí i jejích šest filmových zpracování (včetně toho Švankmajerova) a bezpočet vydání v desítkách jazyků. Jen česky vyšla Jáma a kyvadlo ve dvanácti různých povídkových souborech.