Depeche Mode - Touring The Angel, Praha

Depeche Mode - Touring The Angel, Sazka Arena Praha (23. ledna 2006) | foto: ČTK

Depeche Mode rozvášnili české fanoušky

  • 56
V zaplněné pražské Sazka Areně to vřelo. Fanoušci Depeche Mode s legendární kapelou odzpívali hity z 80. let i z nového alba Playing the Angel.

Snímky z koncertu najdete ve fotogalerii. 

Od sedmi hodin večer se tribuny a plocha pod scénou, jejíž základ tvořil obrázek bílého anděla na černém pozadí, začaly zaplňovat. Přišlo několik generací – od pamětníků po mladší ročníky. Nechyběli cizinci, slyšet byla polština, slovenština, dokonce i hebrejština.

NEPŘEHLÉDNĚTE
- exkluzivní rozhovor a snímky ze soukromého programu kapely ZDE
- recenze koncertu ZDE

S prvními tóny předkapely The Bravery, která začala hrát zhruba v osm hodin večer, byla už hala téměř zaplněna. Po druhé písničce již někteří nedočkavci skandovali Depeche Mode, jiní rozjetou newyorskou formaci, která do publika pumpovala melodický rock říznutý elektronickou hudbou, doprovodili potleskem s rukama nad hlavou.

Co hráli DM v Praze
> Intro
> A Pain That I'm Used To
> John The Revelator
> A Question Of Time
> Policy Of Truth
> Precious
> Walking In My Shoes
> Suffer Well
> Macro
> Home
> I Want It All
> The Sinner In Me
> I Feel You
> Behind The Wheel
> World In My Eyes
> Personal Jesus
> Enjoy The Silence
přídavek #1
> Somebody
> Just Can't Get Enough
> Everything Counts
přídavek #2
> Never Let Me Down Again
> Goodnight Lovers
V zákulisí mezitím proběhlo setkání členů kapely s vybranými fanoušky. Martin Gore na něj přišel již nalíčený a vystrojený na show – na zádech měl andělská křídla a na hlavě černou hřívu. Na dotaz MF DNES jeho kolega Andrew Fletcher řekl: "S večírkem nepočítáme, jsme už trochu starší, ale kdo ví..." Pak se hudebníci a jejich příznivci společně vyfotografovali.  

Hala zatím nervózně tleskala, bylo zřejmé, že se všichni pořádně těší. S úderem deváté hodiny show vypukla. Futuristické pódium zahalila červená záře, na velké světelné kouli připomínající glóbus se rozsvítil nápis Hello (Ahoj). Hala se okamžitě dostala do varu a nebylo snad rukou, jež by nebyly nad hlavou. Masa zpívala chórem, přední řady nadšeně skákaly do rytmu.

Při první skladbě, kterou byla nová píseň z alba Playing the Angel nazvaná A Pain That I'm Used To, se nad hlavami fandů objevila uvítací písmena D a M. Těmi lidé mávali do rytmu. Kapela hned navázala druhou novinkou John The Revelator a všichni mohli lépe vidět scénu, jež vypadala jako paluba korábu z Hvězdných válek.

Klávesové pulty připomínaly létající talíře s bočními světly po stranách. Nad pravou stranou pódia byly projekční plochy, ze kterých kapela promítala zajímavé detaily z dění na pódiu či ilustrace.

Kapitánem depešácké vesmírné lodi byl David Gahan, který lidi strhl ke společnému zpěvu hitu z 80. let A Question Of Time, na který navázala další klasika Policy Of Truth. Gahan se ukázal nejen jako zakaboněný posel chmurných melodií, ale také jako rocker, který se pohyboval pódiem v tmavé vestičce na holém těle a dirigoval.

Odtahovka a překupníci
Zatímco tisíce fanoušků skupiny Depeche Mode si uvnitř haly Sazka Arena připravovaly originální uvítání svým oblíbencům, na jejich auta si před halou brousilo zuby několik vozů odtahové služby městské policie. Za parkování v areálu haly totiž museli návštěvníci koncertu platit tři sta korun místo tradiční stokoruny. Proto svá auta stavěli i do okolních ulic. Jenže v nich se smí parkovat jen s povolením radnice Prahy 9. V okolí haly nechyběla ani další součást velkých koncertních akcí: před stanicí metra postávaly skupinky překupníků, kteří lidem nabízeli na poslední chvíli vstupenku na večerní koncert. "Něco mi nabízeli, ale ani nevím za kolik. Lístek mám," usmíval se jeden z návštěvníků koncertu oblečený v tradiční černé barvě, která je vlastní příznivcům kapely. (pse)

V první části se kapela hodně opírala o poslední album Playing the Angel, plné syrových zvuků, žalozpěvů jako Precious i Gahanova vlastního songu Suffer Well. Podle nálady písní se aréna měnila v posmutnělé nebe, to když Martin Gore zazpíval píseň Home, nebo naopak v kakofonické peklo, třeba při I Feel You.

Depeche Mode nezapomněli na hity, které dostávaly dav do varu. Jejich mše gradovala při využití všech efektů a zásadních songů. Personal Jesus Gahan zpíval tak sugestivně, až z toho běhal mráz po zádech, část lidí stála na ochozech s rukama nad hlavou.

Extáze pokračovala při Enjoy the Silence, již si dala hala skoro celou sama. Omamná hymna a zároveň taneční píseň byla provázena skandováním a potleskem. Pískotem pak vyvolala hala přídavky a dočkala se jich v podobě balady Somebody, již zazpíval Gore. S Gahanem, který jej vystřídal u mikrofonu, se rozjela taneční diskotéková píseň Just Can't Get Enough, vylovená z depešáckého pravěku.

V duchu nejomamnějších 80. let a za tónů přiostřeného hitu Never Let Me Down Again černá seance končila. Pak už jen pst - na rozloučenou tichá Goodnight Lovers, kterou Gore s Gahan odzpívali na předsunutém pódiu, a vzhůru z do třeskutého mrazu. Domů, nebo na after parties do pražských klubů Radost či Lucerna...