Ben Affleck při natáčení filmu podle románu Dennise Lehanea Pod rouškou noci

Ben Affleck při natáčení filmu podle románu Dennise Lehanea Pod rouškou noci | foto: Warner Bros

RECENZE: Nohy ve vaničce s betonem a jiné mafiánské kratochvíle

  • 3
Americký spisovatel Dennis Lehane patří k nejúspěšnějším současným autorům. To se pozná mimo jiné i podle počtu jeho zfilmovaných děl, navíc režiséry, jejichž jména skutečně zvoní.

Dennis Lehane: Pod rouškou noci (obálka)

Clint Eastwood natočil podle jeho předlohy film Tajemná řeka, Martin Scorsese Prokletý ostrov a Ben Affleck Gone, Baby, Gone. Týž herec a režisér právě nyní dokončuje snímek Pod rouškou noci. A český překlad téhle čistokrevné gangsterky vydalo nakladatelství Paseka.

První odstavec

Říká se, že dobrá kniha, bez ohledu na žánr, musí zaujmout už první kapitolou, prvními stránkami. Lehane by v tomto ohledu mohl dostat profesorský titul, protože pokud čtenář, který má aspoň trochu rád retro gangsterské, mafiánské a noir příběhy, otevře knihu a začte se už do prvního odstavce, je polapen.

Pod rouškou noci

85 %

Dennis Lehane

přeložil David Petrů

vyd. Paseka 2016

„O pár let později vyvezli Joea Coughlina ve vlečném člunu do Mexického zálivu a zalili mu chodidla do vaničky s betonem. Zatímco dvanáct gangsterů čekalo, až budou dost daleko na širém moři a budou ho moct hodit přes palubu, Joe poslouchal bafání motoru a sledoval, jak za zádí pění bílá voda. A napadlo ho, že prakticky všechno podstatné – dobré či špatné – co se v jeho životě stalo, se dalo do pohybu onoho rána, kdy mu poprvé přišla do cesty Emma Gouldová.“

Už v těchto řádcích, napsaných s mimořádnou vizuální působivostí, najde fanoušek téhle literatury tolik slibného, že musí pokračovat. Typické popravčí mafiánské móresy! Mrazivá tajemnost Mexického zálivu! A osudová žena!

Dennis Lehane samozřejmě nevyplýtval svůj potenciál jen na úvod knihy. V podobném duchu pokračuje vlastně celý více než čtyřsetstránkový román, tu s větším důrazem na „akci“, tu zase na spřádání společensko-politických sítí v tom nejlepším kmotrovském duchu.

V klasickém duchu

Román je prostřední částí trojdílné série o Coughlinových, rodu irských přistěhovalců do Bostonu. První, s originálním názvem The Given Day, českou verzi zatím nemá, avšak série je volná a Pod rouškou noci může stát zcela samostatně.

Půdorys knihy naprosto odpovídá tradici žánru, vypráví o vzestupu malého zlodějíčka v mafiánského bosse. Přičemž pozadím, autorem dokonale nastudovaným a popsaným do posledního detailu, jsou 20. a 30. léta, tedy Amerika „jazzového věku“ a samozřejmě především prohibice a s ní provázané zlaté éry organizovaného zločinu.

Dennis Lehane si za cíl nevytkl nic víc, ale taky nic méně než napsat dobrý „neoklasický“ noir americký román o zločinu podle všech pravidel. A přitom po svém, bez prvoplánových vazeb. V době nadvlády vykonstruovaných skandinávských krváků nanejvýš osvěživé.