WOWE: Keith Haring (1986)

WOWE: Keith Haring (1986) | foto: Leica Gallery Prague

Jak si umělec ulice Keith Haring zapisoval své noční můry i jídelníček

  • 0
Když proslulý výtvarník Keith Haring v roce 1990 zemřel na AIDS, zůstaly po něm desítky popsaných sešitů se zápisky a kresbami. Rok před smrtí si do jednoho zapsal: "Lidé se mě neustále ptají, jak mě změnil úspěch. Uvnitř se cítím úplně stejně jako před deseti lety." Jeho Deníky teď vydává na pěti stech stranách Kniha Zlín.

"Je skutečně obdivuhodné, jak vyvinutý a sofistikovaný světový názor měl Keith Haring již jako velmi mladý muž. Své myšlenky o­ umění a životě začíná sepisovat krátce po příchodu na Školu vizuálních umění v New Yorku v roce 1978, ve věku pouhých dvaceti let," vysvětluje v předmluvě ke knize umělec Shepard Fairey.

Mladý Haring jezdil do školy metrem a fascinovaly ho graffiti a reklamní plakáty na jeho zdech i vagonech. Už tehdy hlásal, že umění je pro všechny.

Keith Haring: Bez názvu

Keith Haring: Bez názvu

Keith Haring: Bez názvu

Zajímalo ho umění ve venkovním prostoru, přístupné pro každého, vymaněné ze sevření galerijních zdí. Začal systematicky kreslit na zdi v metru křídou na tabuli, byl schopný udělat i čtyřicet kreseb za jeden den. A dopracoval se až k obrovským "plátnům" na zdech v Melbourne, Sydney, Riu de Janeiru, v Knokke v Belgii a nakonec pomaloval i zeď kláštera v Pise. "Ta věž je úchvatná. Viděli jsme ji ve dne a pak i za úplňku. Je majestátní, ale též k popukání. Při každém pohledu vám vykouzlí úsměv na tváři," napsal si tehdy do deníku. Byl to poslední záznam z ­podzimu 1989. Necelých pět měsíců nato, v jednatřiceti letech zemřel.

Všichni jeho přátelé i lidé, kteří měli možnost s ním mluvit, byť jen chvíli, se shodují, že Haring byl laskavý a obětavý. Traduje se, že zejména hotelový personál často získal řadu Haringových kreseb a skic jako pozornost. Tisíce lidí nosily jeho trička, miliony lidí znaly jeho rukopis. Čím to? Haring je autorem stylu, který v sobě pojí jednoduchost, až primitivní linky s futuristickými, téměř počítačovými možnostmi.

Keith Haring: Deníky (obal knihy)

Haringovy deníky obsahují podrobné zápisky nočních můr, vedle nich úvahy o jaderné hrozbě, jeho nemoci, umělecké otázky i záznamy o každodenních činnostech, hraničící s haiku: "Jídlo, šampaňské - hvězdy - ticho - přemýšlení." Také strachy, radosti i zlosti, zoufání a snahu pochopit lidský úděl na tomto světě.

Zatímco o Warholově deníku se říká, že ho psal způli pro další generace a z druhé půlky pro finanční úřad (protože si v něm vedl podrobné záznamy o příjmech a výdajích, byť by šlo o drobný účet v restauraci), Haring psal pro sebe. Proto, aby dal řád svým myšlenkám či aby ventiloval znepokojení. Nejčastěji na letištích, v letadlech, v hotelích, ve vlacích.

Kniha obsahuje i pět desítek Haringových ilustrací, všechny černobílé. Deníky přeložil Ladislav Nagy.