Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dějiště technoparty je vyčištěné, úklid zaplatí okresní úřad

  14:52
Třicetihektarový pozemek v Lipnici na Českobudějovicku, který byl do středečního poledne dějištěm neohlášené technoparty, je již uklizen a společnost Konstanta Trhové Sviny zahájila jeho asanaci.
Podle starostky Jílovic Věry Jindrové odvezli pracovníci najaté firmy z louky a jejího okolí téměř 11 tun odpadků. "Převažovaly plasty, plechovky, lahve a kelímky od nápojů. Na louce však zůstal například i gauč, matrace či spodní prádlo," uvedla starostka Jílovic, pod které obec Lipnice patří.
Technoparty v Lipnici 3

Technoparty v Lipnici 3 - Fotografie z nedovolené technoparty v české obci Lipnice. | foto: Radek Mellow Lekner

Náklady na odvoz a likvidaci odpadků podle starostky zřejmě
nepřekročí odhadnutých 150 tisíc korun, které by měl uhradit okresní úřad.

Pracovníci společnosti Konstanta Trhové Sviny, která je uživatelem pozemku, zahájili vápnění celé plochy.

Jde o první etapu asanace nařízené okresním hygienikem. Účastníci technoparty, jichž bylo zpočátku asi pět tisíc, zde totiž neměli žádné
sociální zařízení ani zdroje pitné či užitkové vody, takže louka i okolí byly kromě odpadků bohatě posety i fekáliemi.

Povápněný pozemek pracovníci Konstanty o víkendu zorají, čímž asanaci ukončí.
"Pak musíme plochu osít, abychom znovu založili trvalý travní porost, který zde až do konání technoparty byl. První seč tak připadá v úvahu až v příštím roce," řekl jednatel Konstanty Jan Kalena.

řka pět tisíc převážně mladých lidí se sjelo o víkendu na nepovolenou techno party do jihočeské obce Lipnice na Českobudějovicku, přičemž většinu tvořili cizinci - především z Nizozemí, Německa, Belgie, Rakouska a Velké Británie. Na akci nazvanou Czech-Tech se příznivci elektronické hudby domluvili pomocí internetu.
Lékaři museli ošetřit šest lidí, z toho dva zůstali hospitalizováni v českobudějovické nemocnici. "Jde o dva mladíky z Francie a Rakouska. Jeden měl střevní potíže, druhý popáleniny od pyrotechniky," sdělil primář Záchranné služby v Českých Budějovicích Karel Bláha.
Mezi účastníky party kolovaly i drogy, třeboňští lékaři proto museli ošetřit jednoho Čecha a jednu cizinku s podezřením na požití psychotropních látek. Mladí lidé stanovali a tančili na soukromé louce a v přilehlém poli a lese. "Policisté byli na místě, připraveni kdykoli zasáhnout proti případnému rušení veřejného pořádku," uvedla mluvčí jihočeské policie Martina Kolářová.
Policisté zvažují vyšetřování nepovolené akce kvůli poškozování cizí věci, protože tanečníci zcela zdupali obilí v poli.
Lidé z okolí si o víkendu stěžovali na nepřetržité typické dunění. "Ta zvláštní hudba zněla celou noc. V pátek, když začali přijíždět, ucpali příjezdové cesty, takže jsme se ani nemohli dostat domů," stěžovala si obyvatelka Lipnice Marie Dvořáková.
Technoparty skončila ve středu
Okolo osmé hodiny ráno pořadatelé ukončili nepovolenou technoparty, která se už pátý den konala na pozemku těsně u obce Lipnice na českobudějovicku.

Hudba tu tak zněla nepřetržitě 110 hodin. Po liknavosti policie, která nebyla schopna hluk a nepořádek zastavit, a to ani přes prosby místních obyvatel, nakonec pořadatelé vyslyšeli hrozby starostky obce Jílovice, pod kterou Lipnice patří, Věry Jindrové, která je vyzvala, aby  do dnešního poledne akci ukončili.

Na třicetihektarovém pozemku zůstala napůl zdupaná, napůl rozježděná tráva, vyjeté koleje a hlavně hromady odpadků.

Okolo poledne se na louce u Lipnice pohybovaly asi tři stovky lidí a balily si.

"Jsem ráda, že to v relativním klidu končí. Byl to obrovský psychický nápor," povzdychla si starostka Jílovic Věra Jindrová. "Snad už bude klid, i když nastanou starosti s odstraňováním škod," dodala. Sama odhaduje náklady na odvoz odpadků na stovky tisíc korun.

Přečtěte si glosu Martina Komárka.Výzva ve světových jazycích
Výzvu k ukončení party pronesla starostka Jindrová přes policejní megafon v úterý odpoledne, a to v češtině, němčině a angličtině.

Okresní hygienik těsně před tím prohlásil, že pokud akce co nejrychleji neskončí, může obci uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun.

Pomohla hrozba vnitra
Věra Jindrová, starostka obce Jílovice, pod kterou Lipnice patří, v ůterý odpoledne jednala s ministrem vnitra Grossem. Ten přislíbil zásah policie, pokud účastníci technoparty výzvy starostky neuposlechnou.

Nespokojení starostové
S postojem ministerstva naopak vyjádřili nespokojenost starostové osmi obcí mikroregionu Sdružení Růže. "Událost v Lipnici přesahuje všechno, co je možné i krátkodobě tolerovat, uvádějí ve společném prohlášení.

Starostové jsou zděšeni nad způsobem výkonu základních funkcí státu, k nimž patří také ochrana života, zdraví a majetku občanů. Chování policie logicky navozuje závěr, že útok proti právem chráněným zájmům občanů, provedený rychle a dostatečným počtem útočníků, je - dle názoru policie - věcí vyšší moci a nezbývá, než ho respektovat," zdůrazňují starostové Trhových Svinů, Nových Hradů, Borovan, Jílovic, Ledenic, Horní Stropnice, Srubce a Olešnice.

"Zajímalo by mě, co dělají páni poslanci, senátoři a další činitelé. Máme jich přece tolik a ani jeden se tu nebyl podívat. Všichni to nechali na nás a na krajské policii. Udivuje mě to i proto, že v září se asi něco podobného ve větším měřítku odehraje (v době zasedání Mezinárodního měnového fondu) v Praze. Když jsem viděla situaci tady, nedovedu si to představit," řekla Věra Jindrová.

Trestní oznámení pro poškozování cizí věci
Občanská demokratická aliance (ODA) také dnes vyzvala ministra vnitra Stanislava Grosse (ČSSD), aby pokud možno "z vlastní kapsy" uhradil škody, které technoparty působila. Předseda ODA Daniel Kroupa na tiskové konferenci strany uvedl, že Gross by měl převzít odpovědnost za způsobené škody vzhledem k "nečinnosti policie" v tomto případě.

Již včera oznámilo vedení společnosti Konstanta, že v souvislosti s konáním technoparty, je rozhodnuto podat trestní oznámení pro poškozování cizí věci. Je totiž uživatelem třicetihektarového pozemku v Lipnici na němž se tato neohlášená akce, jíž se účastní několik tisíc lidí z řady evropských zemí, koná.

Na party byly i drogy
V neděli zase obvinil vyšetřovatel jednoho účastníka akce z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Jednatřicetiletého muže z Prahy předvedli z místa konání technoparty policisté obvodního oddělení Trhové Sviny. "Muž měl u sebe mimo jiné 32 tablet drogy extáze, 26,5 gramu marihuany, 0,1 gramu amfetaminu, 0,2 gramu pervitinu a plechovou krabičku se zbytky heroinu," uvedla policejní mluvčí Alena Toningerová. "Vyšetřování případu pokračuje; obviněnému hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let," dodala.

Kdo zaplatí škody?
"Účastníci technoparty nás zničením porostů připravili o jednu sklizeň; přímá škoda činí nejméně 200.000 korun. Podle dohody s policií podáme trestní oznámení v nejbližších dnech," řekl jednatel společnosti Jan Kalena. Připomněl, že samostatnou záležitostí přitom zůstává úklid obrovského množství odpadků ze zmíněného pozemku.
"Na likvidaci nepořádku nemá peníze ani obec," upozornil Josef Witzány, místostarosta Jílovice, pod níž Lipnice spadá.

"Akce se koná na soukromé louce, kterou si pronajala akciová společnost z Trhových Svinů. Podle našich informací však ani vlastník ani nájemce nedali k použití pozemku na tuto akci souhlas. Navíc její účastníci poškozují i porosty na okolních polích, protože v tábořišti nemají potřebná sociální zařízení," řekl.

Policie: zákrok by skončil masakrem
K napájení zvukové aparatury používají organizátoři technoparty mobilní motorové elektrocentrály, kterých je na místě několik desítek.

Policie neměla podle místostarosty sílu neohlášené akci zabránit: "V pátek snad během dvou hodin přijelo na místo několik tisíc lidí. Přijížděli zejména autobusy a většími auty, takže silnice v okolí byly zcela neprůjezdné. Jakýkoli zákrok by za těchto okolností mohl skončit masakrem."
Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.