Z knihy Dějiny tetování: Vladimír Franz

Z knihy Dějiny tetování: Vladimír Franz | foto: Mladá fronta

„Kérky“ nejsou jen obrázky na těle. Přinášejí jedinečnost a uspokojení

  • 114
Dějiny tetování jsou bohaté. Lidé se tetovali už v pravěku a tetovaní jsou ve všech světadílech.

Dějiny tetování

Už dávno není jen doménou exotických národů, námořníků, cirkusáků a kriminálníků. Dnes se bez tetování neobejde snad žádný rocker a aspoň jednou malinkou "kérkou" se pyšní i kdejaká filmová či módní celebrita. Kniha Martina Rychlíka Dějiny tetování, která právě vyšla, je zatím nejdůkladnější prací na toto téma v češtině.

Nejznámější českou tetovanou osobností je bezpochyby hudební skladatel, výtvarník a prezidentský kandidát Vladimír Franz. Není tedy náhoda, že právě on napsal ke knize předmluvu, ve které mimo jiné píše: "Přál bych si, abyste při četbě této knihy prožili úžas."

A tomu je skutečně snadné propadnout, neboť už jen bohatá obrazová výbava komplexně pojaté publikace, jež vykládá dějiny i geografické rozvrstvení tetování, uvádí do světa nezměrného množství barev, tvarů i významů.

Tetování, jak autor píše, "člověka zvýznamňovalo, ale i stigmatizovalo, léčilo i zraňovalo, magicky chránilo, přiřazovalo mu status, věkové stupně, formu trestu, obřadně z dětí vytvářelo muže a ženu, vypovídalo o loveckých i válečnických schopnostech, krášlilo a neustále mění nepopsané osoby v jedinečné a spokojenější osobnosti."

Dějiny tetování jsou zároveň historií sice okrajové, ale plnoprávné součásti civilizace. Ostatně, nejstarší prokazatelně "pokérovaný" člověk, zmrzlý muž přezdívaný Ötzi, zemřel před 5 300 lety.