Dějiny světa

Dějiny světa | foto: Vyšehrad

Stačí zalistovat dějinami a zjistíme, že neobýváme zrovna pupek světa

  • 4
Šestý svazek zakončil rozsáhlý projekt českého vydání Dějin světa z dílny německých historiků. Na lidskou minulost se dívají z globálního pohledu.

Dějiny světa

Dějiny světa, na nichž pracovalo několik desítek badatelů z německých univerzit i jiných odborných pracovišť, se vyznačují důrazem na tři základní linie: na dějiny mimoevropské civilizace, které v podobných projektech bývají spíše upozaďovány, na vývoj světového myšlení, zejména pak náboženství, a na prokázání globalizačních tendencí dávno předtím, než začaly být tématem mezioborových diskusí.

„Jde o nový pohled na světové dějiny,“ říká Martin Žemla, redaktor českého vydání, které vyšlo v nakladatelství Vyšehrad. „Německý tým ukazuje globalizaci jako kontinuální proces, jenž trvá od počátku lidstva. Odhaluje cesty, které spojovaly nejenom místa a lidi, ale také myšlenky, artefakty, technologie, společenské útvary, politická zřízení a nejrůznější oblasti života lidí,“ dodává.

„Kniha představuje globalizaci jako něco, co tu odjakživa bylo, jenom v různé míře, a především jako něco, co bylo většinou akceptováno pozitivně a také nevědomě. Teprve dnešek přinesl termín „globalizace“, uvědomění si tohoto procesu a potřebu zamyslet se nad tím, co přináší dobrého a zlého.“

Dějiny světa přehled dílů

1. Základy globálního světa
do roku 1200 př. Kr.
ed. Albrecht Jockenhovel
2. Starověké státy a nové říše
1200 př. Kr. až 600 po Kr.
ed. Gustav Adolf Lehmann a Helwig Schmidt-Glintzer
3. Výklady světa a světová náboženství
600 až 1500
ed. Johannes Fried a Ernst-Dieter Hehl
4. Objevy a nové struktury
1200 až 1800
ed. Walter Demel
5. Vznik moderny
1700 až 1914
ed. Walter Demel a Hans-Ulrich Thamer
6. Globalizace
od roku 1880 do dneška
ed. Hans-Ulrich Thamer

Zatímco první dva díly postupují v podstatě tak, jak jsme u souborných historiografických děl zvyklí, tedy chronologicky a uzavřeně místopisně, už třetí díl je rozdělen tematicky na tři části. První sleduje rozmanitost světa hlavně z náboženského hlediska, druhá popisuje uspořádání v euroasijském prostoru a základním tématem třetí části jsou „cesty ke spáse“ v různých regionech, tedy opět náboženství.

Od počátků vrcholného středověku začíná být v dějinách jedním z nejpodstatnějších témat ekonomika v jeden region přesahujícím smyslu a samozřejmě ji do značné míry kopírující mezinárodní politika. Autoři čtvrtého dílu, který je právě této tematice věnován, ovšem nemohou nechat stranou ani kulturu a náboženství, už proto – či přesto – že „rostoucí sebevědomí člověka vede nakonec k rozvolnění někdejších náboženských jistot a ke konfesijnímu rozkolu.“

Ve vyloženě globálním smyslu jsou pojaty dva závěrečné svazky, které se zabývají posledními třemi stovkami let, tedy z hlediska lidských dějin historií moderní. Zde již v podstatě splývá politika, ekonomie i kultura a padají mezioborové i geografické hranice směrem ke globálnímu pohybu.

Dějiny světa v tomto pojetí rozhodně přispívají k uvědomění si závažnosti jednotlivých otázek v chodu historie. A ve chvílích pocitu, že obýváme pupek světa, stačí zalistovat, kolikrát byly naše země skutečným centrem hlavního dění.

Kompletní edice se slevou

Dějiny světa můžete koupit jednotlivě nebo i v kompletní edici na Knihy.iDNES.cz.