Porotce Matěj Homola zcela vlevo

Porotce Matěj Homola zcela vlevo | foto: SONY BMG

Děda potvrdil, že Wohnout je velká kapela

  • 8
Kapela Wohnout má talent i styl. Humor proplouvá jejími písněmi přirozeně, ztřeštěně a často srůstá s nabuzenou rockovou energií.

Jistě, název Polib si dědu, kterým kapela zaštítila své páté album, by mohl člověka odradit. Zavání hospodským humorem.

Naštěstí žádná estráda k popukání se nekoná, přitom o zábavu je silně postaráno. I v písni Kdy chlapi pláčou, která chápavě a vtipně připomíná smutek nad prohranými fotbalovými zápasy na mistrovství světa.

Infantilní dvojhlas bratrů Matěje a Jana Homolových, který se stal poznávacím znakem kapely, provádí posluchače velkou rockovou jízdou. Jako kdyby se všichni řítili horskou dráhou, až se člověku točí hlava.

Styl určují hlavně kytary. Ženou písně vpřed se syrovou divokostí, dávají jim zeppelinský říz i hravost ve skvostných vyhrávkách. Přitom si kapela odskočí třeba k rytmu tanga, jež sloučí s rockem.

Rozehraje jiskrnou hudební mozaiku Činely, svou dosud nejrozmanitější píseň, ke které si přizvala finskou formaci Waltari i zpěvačku Lenku Dusilovou. Mistrovský a zároveň hitový kousek dává vzpomenout i na Pražský výběr v jeho slavné éře, zatímco píseň nazvaná Jaroušek na tři jako by se i s přidaným klarinetem posunula blíž ke kapele Buty.

Z hudební pestrosti neučinila kapela svůj cíl, ale pružně ji podřídila písním. Přitom některé skladby mají přesah až k jakémusi rockovému kabaretu, ve kterém se hlasy a nástroje proplétají v pulzujícím klubku.

Třeba v úvodním songu Ganga, ve kterém se kapela zpovídá ze svých raných hříchů a zároveň si dělá legraci ze sebe, zatímco píseň Kulibrci spojuje klukovskou romantiku vyjádřenou pískáním se strhujícím rockováním.

Skladbami procházejí zvláštní figurky: stárnoucí Don Číčo, který loví "kočky" na diskotéce, objevují se zajíci, kteří se scházejí na Měsíci, nebo indiánský duch Manitou.

Titulní píseň Polib si dědu se pozastavuje nad totalitní demagogií, kterou mohou přinést některé výklady náboženské víry. Vcelku vážná myšlenka je vsunuta do písně citlivě. Ostatně na téhle desce se kvartetu Wohnout podařilo všech čtrnáct písní velmi dobře vybalancovat.

Od roku 1999, kdy jí vyšlo první album Cundalla, na sobě skupina zapracovala. Neustálým koncertováním si vytříbila originální rukopis, jehož znakem je žhavost, rozmanitost, hravost. A nadhled.

Nyní na sebe kapela bratří Homolových nabalila tolik publika, že může směle konkurovat oblíbeným formacím Chinaski, Divokej Bill, Support Lesbiens nebo Wanastowi vjecy. A výtečná nová deska tuto pozici potvrdila.

WOHNOUT - Polib si dědu
SONY BMG, délka CD 56:23
Ukázky: 1)
Ganga - 2) Kulibrci - 3) Bílá vdova - 4) Činely - 5) Jaroušek na tři - 6) Pseudobůček - 7) Don číčo - 8) Dům bez oken - 9) Princezny nohy - 10) Beatles - 11) Kdy chlapi pláčou - 12) Zajíci na měsíci - 13) Polib si dědu - 14) Housenky
Hodnocení MF DNES: 80%