Záběr ze hry Dechovka

Záběr ze hry Dechovka | foto: Divadlo VOSTO5

Úspěšná hra o dobronínském masakru se vrací do Baráčnické rychty

  • 1
I v jarních měsících se do sálu pražské Baráčnické rychty vrátí inscenace Dechovka. Divadlo VOSTO5 se v ní pod vedením režiséra Jiřího Havelky vypořádává s událostmi poválečného masakru v obci Dobronín a s problematikou jeho nedávného odhalení.

Na základě skutečných poválečných událostí ji v říjnu loňského roku v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu připravil režisér Jiří Havelka s více než 25 herci, hudebníky a tanečníky. Kromě členů souboru mezi nimi jsou i herci Ján Sedal, Marie Ludvíková, zpěvačka Monika Načeva, tanečnice a performerky Halka Třešňáková, Daniela Voráčková a Dora Sulženko Hoštová nebo členové kapely Sto zvířat, jejíž frontman Jan Kalina je zároveň autorem živé hudby.

Skutečné události

Námět inscenace vychází z autentické historické události, kdy v obci Dobronín na Jihlavsku došlo v rámci živelného poválečného odsunu k brutálnímu zavraždění skupiny místních Němců. Vzniku textu hry předcházela náročná fáze sběru materiálů a historických pramenů.

Hra dechovka má premiéru v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.
Režisérem hry o Dobronínském masakru je Jiří Havelka ze souboru VOSTO5 (13....

"Nejde o hledání viníků či analyzování příčin, nýbrž o paměť jednoho místa. Jde o příběh malého městečka, kde se zdánlivě zastavil čas. Jedna hospoda, jedna událost a lidé, kteří by rádi zapomněli. Ale ono to bohužel nejde," říká režisér Jiří Havelka k inscenaci, která nese podtitul "Lidé se mění, dechovka zůstává."

(Rozhovor s režisérem najdete zde.)

Autorské představení, jehož scénář napsali Jiří Havelka a dramaturg Dejvického divadla Karel František Tománek, zavádí diváky do prostředí hospody v Dobroníně u Jihlavy v roce 1923, kdy byl sál slavnostně otevřen, v roce 1945, kdy během prvního poválečného bálu došlo k masakru místních sudetských Němců, a do současnosti, kdy se znovu otvírá téma dávno zasuté a zdánlivě zapomenuté vraždy.

Na vlastní kůži

Diváci v sále Baráčnické rychty prožijí uvedené události doslova "na vlastní kůži". "Chcete vědět, jak by vám bylo na tancovačce po druhé světové válce? Viděli jste už někdy slavnostní otevření sokolovny? A přejete svým nepřátelům pomník? Přijďte to zažít," lákají tvůrci diváky.

"Dechovka není tradiční divadelní inscenací a svým vznikem i způsobem realizace je výjimečná a produkčně mimořádně náročná. Žánrově se jedná o dokumentární divadlo a vzhledem k uvedení v nedivadelním prostoru sálu Baráčnické rychty se jedná více o zážitek, jehož jsou diváci přímou součástí, než o tradiční divadelní představení," vysvětluje producent Petr Prokop z Divadla VOSTO5.

Premiérová uvedení se setkala s velkým ohlasem jak ze strany kritiků, tak i diváků. Inscenace je v kategorii Původní česká hra nominována na cenu Alfréda Radoka za rok 2013 a umístila se na čtvrtém místě v anketě Inscenace roku Divadelních novin. Vstupenky na jarní reprízy jsou k dostání v pokladně Divadla Archa nebo na webu.