Robert De Niro

Robert De Niro | foto: Corbis, Profimedia.cz

De Niro uvedl v Berlíně film o CIA

Nůžky mezi festivaly a běžným filmovým provozem se dál rozevírají. I letošní, 57. Berlinale přijalo do hlavních sekcí často velmi nezávislé, širšímu publiku málo srozumitelné projekty.

V hlavní soutěži, jež se dnes octne v polovině, nechybějí příběhy se silným historickým či politickým dosahem nebo s tematikou současných společenských jevů.
Zároveň však Berlín více než třeba Benátky láká režisérské veličiny, jimž absenci takových témat uctivě promíjí. Zkrátka na Berlinale film bez jména či aspoň bez problému nemá šanci.

Nicméně o víkendu zazářil film docela neznámého čínského režiséra Roberta Wanga Quan’ana Tuyina svatba. Snímek na pozadí příběhu stále přitažlivé ženy, jejích dětí a invalidního muže ukazuje tvrdé podmínky mongolských pastevců na severu, kam civilizace doléhá zatím spíš bolestně.

"V místech, kde jsme točili, vyrůstala moje matka," přiznal režisér. Skvěle skloubil herectví tamní hvězdy Yu Nan s výkony skutečných pastevců, z nichž někteří prý chtějí zkusit hereckou kariéru.

Američané a Češi
Berlín tradičně přitahuje americká studia, která tu měří síly před oscarovým finále. Hrdinka Soderberghova filmu Dobrý Němec Cate Blanchettová při odpovědi na dotaz, jak se těší na Oscara, netajila ambice: "Byla bych velice poctěna."

S Georgem Clooneym sehráli znamenitý part v díle, jež se odehrává v Berlíně po Hitlerově pádu a vciťuje se do nálady dobových filmů – používá dokonce již nevídanou zadní projekci.

Skoro tříhodinový film představil Robert De Niro. Přijel s Mattem Damonem coby herec, režisér i producent Dobrého pastýře, líčícího zrod zpravodajské služby CIA, její válečné operace i úkoly kolem vylodění v kubánské Zátoce sviní roku 1961. "Nevidím zas tak velký rozdíl mezi CIA a KGB," řekl De Niro.

"Každý dělá svou práci. Na začátku byly ideály, jež postupem času a okolností mizí. Nechci soudit, ale zaznamenávat události a pro ně typické osudy lidí. Ani mezi Zátokou sviní a 11. zářím není velký rozdíl. V obou případech se objevily signály, jež jistí lidé využili či zneužili po svém. Víme, jak to dopadlo," dodal.

Ani český film o víkendu nezahálel, byť všech pět snímků se teprve bude promítat: Grandhotel poprvé ve středu a Obsluhoval jsem anglického krále v pátek odpoledne, poslední den soutěže.

Národní vlnu však odstartovala party Hvězd zítřka, kterou České filmové centrum pořádalo s kolegy ze Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska. Bohatě navštívená akce doložila zvýšený zájem o český film a podpořila Kláru Issovou, kterou při dnešní slavnosti Hvězd zítřka doplní Aňa Geislerová, symbolická tvář desetiletí této akce evropských hereckých talentů.