David Gilmour

David Gilmour | foto: Profimedia.cz

David Gilmour se vydal na snový ostrov

  • 4
David Gilmour hraje spíše pomalu, jeho kytara vláčně zpívá. Přesto dokáže udržet pozornost. Taková je i jeho nová deska On An Island.

Skupinu Pink Floyd nechává sice spát, ale jejího ducha nezapře ani na svém sólovém albu On An Island, které vydá v pondělí 6. března. David Gilmour, nejméně nápadný pinkfloydovský vůdce a zpěvák, se vrací k rockové snivosti, blankytným kytarovým sólům a dlouhým skladbám.

Deska, kterou nazval Na ostrově, neznamená samotu ani odloučení. Vždyť Gilmour si přizval spoustu muzikantů včetně kolegy z Pink Floyd Richarda Wrighta, který hraje na klávesy, nebo zpěváky Davida Crosbyho a Grahama Nashe. S texty Gilmourovi pomáhala manželka Polly Samson a vysloužila si vřelé poděkování.

Kytara a hlas Pink Floyd
Aby bylo všem lidem jasno, kdo je David Gilmour, nová deska nese ještě přelepku „kytara a hlas Pink Floyd“. Jistě, z alba by mohla být s přispěním zbývajících kolegů Rogera Waterse a Nicka Masona další deska Pink Floyd. Legendární rockový dinosaurus mohl ožít a vydat se na mamutí turné. Ale to by se Gilmour musel podřizovat ostatním „Flojdům“ a rozbít poklid svého domácky melancholického ostrova.

„Už nechci moc pracovat. Pink Floyd jsou důležitá část mého života, ohromně mě to naplňovalo, ale už to stačilo. Nechci být měsíce a měsíce na turné,“ řekl Gilmour. Stačí mu pětadvacet vyprodaných koncertů v Evropě, na které navážou další vystoupení v Americe. Gilmourovo turné skončí v květnu v Londýně.

David Gilmour, rodák z Cambridge, oslaví 6. března šedesátku. Byl kamarádem Syda Barretta, prvního uměleckého šéfa Pink Floyd, kterého učil hrát na kytaru. Chodili spolu po hospodách, studovali na univerzitě v Cambridgi, ale působili každý v jiné kapele. Tu svoji, která se jmenovala Jokers Wild, nechal Gilmour být, když v roce 1967 dostal nabídku od Pink Floyd. Barrett trpěl depresemi, vypadával ze hry a stával se pro kapelu nepoužitelným. Chvíli jezdili na koncerty v pěti a Gilmour kryl Barrettovi záda. Přitom muzikanty přesvědčil, že za něj bude dobrá náhrada.

Většinu tvůrčího života strávil Gilmour s Pink Floyd. Po celá 70. léta stál jakoby ve stínu. Jako skladatel a textař se prosadil spíše Roger Waters, který se však přepočítal, když si myslel, že s jeho odchodem od Pink Floyd skupina zhasne. Gilmour, v pořadí třetí vůdčí osobnost kapely, převzal Pink Floyd v roce 1985 a natočil s kapelou dvě vcelku průměrné desky. Na udržení legendy to stačilo.

Zpět ke kořenům rocku
Gilmour, který ovládá němčinu i francouzštinu, od roku 1978 vydal jen tři sólová alba. A pomohl jiným. Na jeho přímluvu získala svou první nahrávací smlouvu zpěvačka Kate Bushová, jeden z velkých objevů osmdesátých let.

Do stylu Pink Floyd vnášel Gilmour obraznost, která se v nejlepších časech skupiny doplňovala s Watersovým bouřliváctvím a snahou řešit bolesti světa. V muzice Gilmour neutíká do válek či vesmíru, ale do klubů, kde se vrací ke kořenům rocku nebo na různé „ostrovy“. Rád tvoří třeba na hausbótu, ukotveném u londýnského břehu Temže, který si zařídil jako nahrávací studio.

Ostrovan Gilmour, jeden z deseti nejlepších kytaristů světa, hraje spíše pomalu. Je to jeho lyrická specialita. Gilmourova kytara vláčně zpívá, a přesto dokáže udržet pozornost. Platí to na deskách Pink Floyd i na novince On An Island.