Daniel Landa

Daniel Landa | foto: FTV Prima

GLOSA: Bude Landova královská hymna pochod s metalovou kytarou?

  • 208
A je tu další mediální tóčo kolem Daniela Landy. Tentokrát se Žito všemi komerčními mastmi mazaný nebude potápět ke žralokům ani boxovat do krve. Bude psát hymnu. A nemůže za to sám, byl tím pověřen samotným pražským radním pro kulturu.

Bude se slavit sedmisté výročí narození Karla IV. a hlavní město Praha zatoužilo po hymně těchto oslav. Kdy a za jakých okolností se bude hrát a zda se při ní bude stát v pozoru, zatím nebylo uvedeno. Jisté je, že radní pro kulturu z pražského magistrátu Jan Wolf požádal o napsání hymny Daniela Landu.

Svoji volbu zdůvodnil požadavkem, „aby to nebylo úplně konzervativní“. A proto oslovil „člověka, který je nonkonformní, na druhou stranu hodně akcentuje historii naší země.“

Bizarní jsou tu dvě věci. Jednak to, že Landa sice „akcentuje historii naší země“, ale už od dob rasistického Orlíku obdivuje zejména husitské válečníky, samozřejmě v Jiráskem idealizované podobě. A že ti by stáli s Karlem IV. na pomyslné jedné straně vozové hradby, lze s úspěchem pochybovat, i kdyby se Karel jejich časů dožil.

Hymna o Karlu IV.

Praha chce po Landovi hymnu o Karlu IV. Studenti historie protestují

Král Karel IV.

Druhá pak je idealizace „Otce vlasti“ jako takového - samozřejmě v našem popkulturním povědomí splývající hlavně s moudrým a dokonalou češtinou mluvícím Vlastimilem Brodským v Noci na Karlštejně. Skutečnost je taková, že Karel IV. češtině asi moc nedal (byť se v ní snažil vzdělávat) a Čechy byly v jeho evropském rozmachu jen střípkem. Byl to v podstatě světoobčan, a že by hymnu na jeho oslavu psal člověk s puncem nacionalisty, to je vlastně docela komické.

A možná to nejpodstatnější na závěr. Jakou představu asi má pan radní Wolf o oslavné královské hymně? A slyšel někdy písně Daniela Landy? Je nepochybné, že zpěvák vítězí u posluchačů svým nezpochybnitelným charismatem. A u typu lidí, kteří to obdivují, také svým chlapáctvím a machismem.

Jeho popěvky - ano, popěvky - mají silné refrény, nekomplikované úderné a často si vzájemně velmi podobné melodie a rytmy, z nichž nejprovařenější vzhledem k Landovi jsou ty v podstatě pochodové. Samozřejmě s nabroušenou kytarou. Ale že by se v těch písních odrážel skutečný skladatelský talent?

Co je tedy na Landovi tak zázračného po umělecké stránce? Připustíme-li sám diskutabilní fakt, že je něco takového vůbec potřeba, bylo by fajn vědět, co na magistrátu rozhodovalo při jeho volbě autorem hymny? Jen nějaká pofidérní „kontroverznost“? Tedy chuť část lidí nas..t?