Z filmu Odpor

Z filmu Odpor | foto: Bontonfilm

Daniel „Bond“ Craig zamířil v novém filmu mezi partyzány

  • 13
Představitel agenta 007 Daniel Craig změnil žánr. Hraje v dramatu o holokaustu Odpor, které přichází do českých kin.

Pomoc

Bratři se navraceli do ghett, odkud pomáhali k útěku uvězněným Židům čekajícím na deportaci do koncentračních táborů.

Začíná to jako pohádka: byli jednou čtyři bratři. Jenomže to, co zažili Tuvja, Zuš, Asael a Aron Bělští za druhé světové války, má k vílám a princeznám hodně daleko.

Podle jejich skutečných činů natočil tvůrce Krvavého diamantu či Posledního samuraje Edward Zwick Odpor, akční drama se zajímavým hereckým obsazením. Kvartet sourozenců v něm vytvořili Daniel Craig proslavený rolí Jamese Bonda, Liev Schreiber, jenž v Česku točil horor Satan přichází, Jamie Bell, který zazářil jako Billy Elliot, a mladičký George MacKay.

Jeruzalém v lesích

Podivuhodný příběh bratrů Bělských dal o sobě poprvé vědět v roce 1944 v Bělorusku. Tehdy místní obyvatelé nemohli uvěřit vlastním očím: z hlubokých pustých lesů najednou vyšlo více než dvanáct set lidí. Ze svědectví, vzpomínek a legend se postupně složil obraz hrdinství skrytého v divočině.

TRAILER K FILMU ODPOR

Bratři vyrůstali v běloruské vsi, kde prosluli jako buřiči a rváči, kteří si nenechají nic líbit. Když jejich kraj zabrali v červnu 1941 nacisté, sourozenci s pověstí odbojných vyvolávačů neklidu se octli pod dohledem esesmanů i policie. Vzápětí přišel masakar: rodiče a další příbuzní přišli o život při hromadné popravě čtyř tisíc Židů. Bratrům se podařilo utéci do rozlehlých lesů, které dobře znali už od dětství, a založili partyzánskou skupinu. Vedl ji Tuvja, kterého hraje Craig, a brzy se rozrostla o další ztracené i odhodlané.

"Můžou nás honit jako zvířata, ale zvěř z nás neudělají. Všichni jsme si přece tohle vybrali – žít svobodně jako lidské bytosti, tak dlouho, jak to bude možné," říkal ve filmu Tuvja.

Z filmu OdporZ filmu Odpor

Pro bratry neplatila odevzdanost, s níž jiní kráčeli na jistou smrt. Naopak se navraceli do ghett, odkud pomáhali k útěku uvězněným Židům čekajícím na deportaci do koncentračních táborů. Po jistou dobu byla skupina stále v pohybu, poté však založila přímo v lesích celou novou osadu. Žili v zemljankách, ale vystavěli si tu i nemocnici, mlýn, pekárnu, lázně, a dokonce divadlo i synagogu. Skryté místo naděje nazvali jeho obyvatelé Jeruzalémem v lesích.

Uvidí jej Rusko?

Filmaři nejprve uvažovali o Polsku či Rumunsku, ale nakonec se Odpor natáčel od září 2007 v Litvě, pár set kilometrů od míst, kde partyzánská skupina skutečně operovala. Craig pak s úsměvem líčil, že vodku mu nabízeli na každém kroku, horší to prý bylo s kukuřičnými lupínky k snídani.

Rozpočet činil padesát milionů dolarů a poté, co letos v lednu film začal putovat kiny po celém světě, pomalu se peníze vracejí. Ve Spojených státech měl Odpor menší předpremiéru už na sklonku loňského roku, aby ještě stihl zasáhnout do bojů o Oscara; vytěžil z nich jednu nominaci, a to za hudbu, kterou napsal James Newton Howard.

Z filmu Odpor

Zajímavé je, že si Zwickův příběh našel cestu do řady zemí bývalého východoevropského bloku – od Polska přes Estonsko a Lotyšsko až po Chorvatsko či Slovensko, zatím však chybí na největším postsovětském trhu, tedy v Rusku.

Proč? Jeden důvod se nabízí. Ve filmu totiž po názorovém rozkolu obou nejstaších bratrů přejde jeden z nich do skupiny ruských partyzánů, kde očekává bojovnější náladu než mezi souvěrci – civilisty. Najde tam však také neskrývaný antisemitismus, na nějž je i dobová stranická disciplína Rudé armády krátká.