Dan Brown se podíval nejen na Staroměstské náměstí, ale i do podzemních prostor radnice (2014) | foto: Argo

Golem, židovství, alchymie. Spisovatel Dan Brown objevuje Prahu

  • 49
Světoznámý americký spisovatel Dan Brown přijel poprvé do Česka. Navštěvuje památky, zajímá se hlavně o pražské podzemí. Kdyby Prahu využil jako kulisu některého z následujících románů, zřejmě by zažila nápor jeho fanoušků.

Pózoval v katedrále svatého Víta u barevného okna, prošel podzemí pod Staroměstským náměstím a románské sklepy pod Starým palácem Pražského hradu. Zajímá se o židovskou kulturu. A chystá se do Novoměstské radnice.

Oficiálně je Dan Brown, autor světového bestselleru Šifra mistra Leonarda, v Česku od neděle na dovolené. Zároveň si však dělá poznámky, které klidně může využít při psaní některé z dalších knih. "Pochopitelně ho zajímají klasické pražské památky, ale snažíme se, aby viděl i místa, kam se běžný turista nedostane," uvedl Richard Klíčník z nakladatelství Argo, které Browna v Česku vydává. Například sklepy pod Staroměstským náměstím nejsou běžně přístupné.

Brownovy bestsellery

Andělé a démoni
Kniha, v níž se poprvé objevil expert na symboly Robert Langdon, vyšla poprvé v roce 2000. Čtyři kardinálové v ní umírají v Římě během volby papeže.

Šifra mistra Leonarda
Browna celosvětově proslavila. Vyšla v roce 2003. Rozvíjí teorii, že Ježíš a Máří Magdalena byli manželé a jejich potomci dosud žijí. Odehrává se v Paříži, Londýně a ve skotské kapli Rosslyn.

Inferno
Vyšlo loni, odehrává se zejména ve Florencii, hlavním tématem je Dante Alighieri a jeho Peklo.

Argo zvolilo model "návštěvy bez publicity". Sám Brown byl překvapen, že ho lidé nepoznávají, nefotografují jej a nechtějí autogramy. Díky tomu se také spisovatel obejde bez bodyguardů.

Brown dorazil se třemi ženami - manželkou, která mu s psaním knih pomáhá, literární agentkou a osobní asistentkou. Jeden z nejprodávanějších autorů současnosti je podle hostitelů milým a nenáročným společníkem. "Včera prohlásil: Nekopíruju Jamese Joyce, vyprávím příběhy. Uvědomuje si, že nepíše úplně vysokou literaturu," řekl Klíčník. Dan Brown je však velmi zběhlý v marketingu. Už pózoval na fotkách s českým vydáním své poslední knihy, i když se jinak nerad fotí.

Hledá "světové" téma

Co by teoreticky mohl Dan Brown o Praze napsat? V předchozích románech se zabýval hlavně renesancí, církevními dějinami, tajnými společnostmi a symboly. Musí jít také o témata dostatečně "světová", aby o nich čtenáři věděli aspoň něco málo ze školního dějepisu. Prahu proslavila například pověst o oživené soše golemovi a jeho tvůrci rabbim Löwovi. Císař Rudolf II. se pro změnu zapsal do historie okázalými uměleckými sbírkami či posedlostí astrologií a alchymií.

Na Staroměstském náměstí, kde Brown byl, se odehrála poprava 27 českých pánů, mezi nimiž byly také osobnosti mezinárodního významu. Browna může zaujmout také Karel IV. a jeho korunovační klenoty nebo Ďáblova bible plná neobvyklých symbolů. Originál sice drží Švédsko, ale její historie je spojená s Českem.

"Dan Brown používá metodu, kdy si najde historickou realitu a příběhy, které se staly, a do toho vsadí svůj fiktivní příběh. Lidé se tímto postupem nechají rádi klamat," říká spisovatel a novinář Jan Rybář, který také napsal historickou detektivku Čtvrtá kostka o smrti astronoma Braha.

"Praha je pro Browna ideální, poté co se přes ni všechno v dějinách převalilo. Třeba právě doba Rudolfa II. je fascinující a dá se kolem ní vymýšlet opravdu hodně," míní Rybář. Kdyby se Praha v Brownově knize v budoucnu objevila, zřejmě by to pomohlo turistice. Paříž, kde se odehrává Šifra mistra Leonarda, či Řím, který dělá kulisy v knize Andělé a démoni, se staly hitem. Mířily tam davy čtenářů.

Praze konkuruje Amsterdam

Kdyby Brown napsal něco o Praze, patrně to nebude hned následující kniha - to už by si vybíral, co chce konkrétně v metropoli vidět. "Aktuálně pracuje na nové knize a také na filmové verzi posledního románu pro společnost Columbia Pictures," uváděla stránka danbrown.com ještě před pražskou cestou. Podle BBC už loni v létě přijal roli Brownova hrdiny Roberta Langdona napotřetí Tom Hanks a film podle románu Inferno přijde do kin v prosinci 2015.

Brown cestu do Prahy plánoval už v září, když jeho Inferno vyšlo česky. Zmínil se o tom ve zdravici pro české čtenáře, kterou tehdy namluvil na Youtube.com.
Praze coby potenciálnímu dějišti konkuruje minimálně nizozemský Amsterdam, který při nynější evropské cestě spisovatel navštívil.