Další sonda do života romské komunity

Režisér Tony Gatlif, tvůrce úspěšného psychologického dramatu Gadžo dilo, které bylo uvedeno rovněž v České republice, přijel do Prahy představit svůj nový snímek Swing. Jedná se o další sondu do života romské komunity - cikánskou baladu o prázdninovém setkání francouzského chlapce Maxe s romskými hudebníky.

Desetiletý Max je jedináček, který právě tráví prázdniny u babičky na předměstí alsaského městečka. Jednou v baru uslyší hrát místního virtuózního romského kytaristu Miralda, hudbu plnou svobody, energie a zároveň vzdušné lehkosti.

Chlapec se pro hudbu nadchne, vymění walkmana za starou kytaru a začne se učit hrát pod Miraldovým vedením. Tak se dostává do předměstské komunity, kde v obytných přívěsech žijí místní Romové - Manušové.

Max se zde rovněž setkává s dívku jménem Swing, která ho přitahuje a fascinuje svým sebevědomím a bezstarostností. Díky svým novým přátelům Max poznává, že k Manušům nepatří jen úchvatná hudba vycházející ze srdce, ale je jim vlastní i životní styl bez pout a hranic, který je bližší lidské přirozenosti.

Swing
Francie, 2002

scénář a režie Tony Gatlif
kamera Claude Garnier
hrají Oscar Copp
Lou Rechová
Tchavolo Schmitt
hudba Abdellatif Chaarani
Tony Gatlif
Mandino Reinhardt
Tchavolo Schmitt
délka 90 minut
žánr cikánská balada

Swing - premiéry

kina 6. května 2002

Recenzi čtěte ZDE.

Díky společným zážitkům Max načas opustí svět „gadžů“ a propadne kouzlu bezprostřední romské komunity. Nádherné prázdniny začínají...

Své zážitky ze zcela jiného prostředí, než jaké doposud znal, si Max zaznamenává do deníku. Když se však prázdniny u babičky chýlí ke konci a pro chlapce si přijíždí jeho zcestovalá matka trávící život s mobilním telefonem u ucha, čeká Maxe několik rozloučení, která jsou mnohem více bolestnější a trvalejší, než očekával.

„Snažím se, aby mé snímky byly maximálně autentické - i když při tom respektuji zákony filmu, který je stylizovaným uměním. Budu rád, když diváci získají aspoň nějakou představu o Romech a jejich zvycích. Je to velice křehké etnikum, které žije naprosto volně, a proto je zranitelnější,“ prohlašuje Tony Gatlif, jenž sám hraje na kytaru. „Mám v sobě rytmus, který je součástí mého těla.“

Čtyřiapadesátiletý Gatlif svůj první film natočil v roce 1975. Do tuzemska se dostali jeho Princové Paříže (1983) a psychologické drama Gadžo dilo (1997), úvodní část trilogie o předměstské romské komunitě. Za Gadžo dilo Gatlif dostal trofej Césara za nejlepší hudbu i Stříbrného leoparda na 50. mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu.

O režiséru Tonym Gatlifovi čtěte ZDE.
Mezi jeho další snímky patří kupříkladu Latcho drom z roku 1993, Přinesl mě čáp (1998) či dramatický příběh Vengo (2000), pojednávající o sporech mezi dvěma andaluskými rodinami.

Fotografie z filmu Swing.

Fotografie z filmu Swing.

Fotografie z filmu Swing.

Fotografie z filmu Swing.

Fotografie z filmu Swing.

Fotografie z filmu Swing.

Fotografie z filmu Swing.

Fotografie z filmu Swing.

Fotografie z filmu Swing.

Fotografie z filmu Swing.

,