Další Pratchett se rozmáchne na divadle

  • 6
Fantom, který tajně miluje krásnou zpěvačku a hororovými kousky děsí pařížskou operu zaujal spisovatele Terryho Pratchetta, který mu věnoval jeden díl své série o Zeměploše.

Britský fantasta Terry Pratchett proslul mnohadílnou sérií o smyšleném světě Zeměplocha. S lidskou Zemí ho spojuje mnoho podobností, na rozdíl od ní je však plochý a má svůj středobod, velkoměsto Ankh Morpork.

A v ankh-morporské opeře se odehrává jeden z Pratchettových příběhů Maškaráda, který nyní v divadelní podobě vstupuje na jeviště pražského Divadla v Dlouhé. Premiéra je 12. dubna.

Zopakují úspěch?
Maškaráda není prvním příběhem Zeměplochy, který má Divadlo v Dlouhé na repertoáru. Přeřed pěti lety režisérka Hana Burešová nastudovala Soudné sestry, které se dosud hrají. Na premiéru dorazil i autor a inscenaci v Dlouhé nadšeně označil za nejlepší jevištní zpracování svého díla vůbec.

"Zatímco Soudné sestry si pohrávají s motivy z Macbetha, Maškaráda parafrázuje Fantoma Opery, a to jak Lerouxova, tak Webberova. Nemá ovšem nic společného se stejnojmennou Lermontovovou hrou," říká režisérka Burešová. Podle ní název zřejmě odkazuje právě na muzikálovou scénu plesu v opeře, při níž zazní song Maskerade.

Pratchett? Skvělý autor komedií
Pratchettovy knihy dramatizuje amatérský divadelník Stephen Briggs, jehož úprava však ještě prošla revizí režisérky a dramaturga Štěpána Otčenáška.

"Briggsovy adaptace nejsou ideální, přesně nevystihují autorovu poetiku. Pratchett píše metodou filmového střihu, zato Briggs vytváří dlouhé scény. Zřejmě proto, že si Briggsův divadelní spolek nemůže dovolit často měnit kulisy. Takže jsme z Briggsových patnácti dlouhých scén udělali asi pětapadesát kratších výjevů a tak se přiblížili více románu," vysvětluje Burešová.

Kvůli úspornosti také Briggs vypouští některé postavy, které v Dlouhé znovu vrátili do hry. "Přestože Smrť nemá v Maškarádě významnou úlohu, většina fanoušků by se bez něj neobešla. Také jsme chtěli do konce dovést jednotlivé nitky příběhů," soudí režisérka.

Diváci se tak dočkají i paralelní linie se zlodějským nakladatelem Kozlovrchem, který okrádá čarodějku Stařenku Oggovou na tantiémách z její úspěšné afrodiziakální kuchařky.

Právě věrnost knižní předloze si na inscenacích v Dlouhé nemohou vynachválit fanoušci Zeměplochy. První Pratchettův opus na této scéně, Soudné sestry, si však našel i širší publikum.

"Nečekali jsme, že budeme Soudné sestry hrát tak dlouho. Ukázalo se naštěstí, že i Zeměplochou nezasažení diváci si hru užijí jako dobrou komedii. Pratchett se nám jako komediální autor velmi osvědčil. Přesto jsme se původně k němu již vracet nechtěli. Po pěti letech se nám však po jeho humoru zastesklo," říká Burešová.

Maškaráda se rozmáchne
Maškarádu připravuje takřka totožný tým jako Soudné sestry: k úlohám čarodějek Bábi Zlopočasné a Stařenky Oggové se vrátí Naďa Vicenová a Jaroslava Pokorná, k Smrťovi Peter Varga.

V ostatních rolích se objeví vedle "osvědčených pratchettovských" herců Tomáše Turka či Miroslava Táborského také nové tváře: hostující Helena Dvořáková se vtělí do korpulentní, leč geniální zpěvačky Anežky Nulíčkové, Jan Vondráček si zahraje operního intendanta Sardelliho. Mnozí z herců se vystřídají v několika menších postavách - některé z nich čeká až osm převleků.

Mohutné není jen obsazení Maškarády, ale i výprava. Kostýmy inspirované obrázky Pratchettových dvorních ilustrátorů Joshe Kirbyho a Paula Kidbyho stejně jako v Soudných sestrách vytvořila Samiha Malehová. "Zatímco Soudné sestry se odehrávají v trochu zaostalé části Zeměplochy Lancre, které zamrzlo ve středověku, Maškaráda je situována do největšího města AnkhMorporku, takže jsme se mohli trochu stylově rozmáchnout. Například kocour Silver trochu připomíná fandu kapely Kiss," líčí Burešová.

Samostatnou kapitolou je hudba, která si vedle původní muziky Jana Vondráčka pohrává s citacemi z operních děl, jimž už Pratchett lehce pozměnil názvy. "To je trochu vtípek pro cvičené ucho. Například v opeře La Triviatta zazní vedle sebe úryvky z Verdiho, Mozarta iWagnera," dodává režisérka.